1500x564_hair_pluck_it_out
Koloryzacja | Farbowanie

Dekoloryzacja – Twój fryzjerski “plan B”

Na pewno choć raz rozczarował Cię wynik nieudolnego farbowania bądź po prostu źle odczytałaś swoje wizerunkowe pragnienia i okazało się, że tak naprawdę wcale nie chcesz mieć ciemnych włosów. Nawet jeśli użyłaś trwałej farby, nie wszystko jeszcze stracone! Dowiedz się, jak powrócić do naturalnego koloru włosów za pomocą dekoloryzacji.

Dekoloryzację przeprowadza się w dwóch przypadkach: gdy nie jesteśmy zadowoleni z efektu farbowania i chcemy pozbyć się najczęściej ciemnego pigmentu lub gdy planujemy wrócić do naturalnego koloru włosów. Do tego celu najczęściej stosuje się rozjaśniacz, który usuwa zarówno pigment sztuczny, jak i ten naturalny, jednocześnie eksponując tzw. „pigmenty ukryte”, które ciężko jest usunąć. Jako alternatywę można także użyć tzw. ściągacza koloru, który jest o wiele delikatniejszy, ale i nie daje gwarancji równie spektakularnego efektu. Zdarza się, że po użyciu tego typu dekoloryzatora włosy ponownie ciemnieją, nie jest to więc rozwiązanie dla niecierpliwych.

Jak przygotować się do dekoloryzacji?

Dekoloryzacja za pomocą produktu do rozjaśniania włosów jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że może wpłynąć negatywnie na kondycję włosów. Nawet użycie ściągacza koloru, choć o wiele łagodniejsze, może sprawić, że Twoje włosy będą wyglądać znacznie gorzej. Dlatego właśnie niezależnie od wybranej metody lepiej odłożyć ten zabieg na moment, w którym będziemy mieć pewność, że gra jest warta świeczki. Co nam po wymarzonym kolorze, gdy włosy zaczną przypominać siano? Jeżeli więc Twoje włosy po przyciemnieniu zyskały kolor, którego wcale nie chciałaś widzieć na swojej głowie, zanim zdecydujesz się na dekoloryzację, przygotuj swoje pukle i odpowiednio je zregeneruj, a dopiero gdy będziesz mieć pewność, że są w dobrym stanie, umów się do salonu w celu wykonania dekoloryzacji. Jest to tym bardziej ważne, że po zdjęciu starej farby zapewne będziesz musiała nałożyć kolejną, delikatną, by wyrównać ewentualne nierówności. Ściąganie koloru nie wpłynie w żaden sposób na włosy naturalne, ponieważ zadaniem dekoloryzatora jest usunięcie sztucznego barwnika z powierzchni włosów.

Dekoloryzacja włosów w domu czy w salonie?

Kobieta siedząca u fryzjera z mokrymi włosami

Najbezpieczniej udać się do profesjonalisty w celu zdjęcia niechcianego koloru.

Dekoloryzacja jest najbardziej skuteczna, gdy wykonuje ją u fryzjera, ale nawet wtedy efekty mogą być trudne do przewidzenia. Jeśli na włosach masz pozostałości wielu różnych farb, powinnaś uzbroić się w cierpliwość. Jest prawie pewne, że na uzyskanie satysfakcjonującego efektu będziesz musiała trochę poczekać. Podczas jednego zabiegu można za pomocą dekoloryzacji rozjaśnić kolor włosów o kilka tonów, niemożliwe jest więc szybkie przejście od ciemnego brązu po skandynawski blond. Możesz potrzebować do tego kilku spotkań. Droga do upragnionego koloru będzie zdecydowanie krótsza, jeśli dotychczas farbowałaś włosy wyłącznie w salonie fryzjerskim, trzymając się tej samej farby. W niektórych przypadkach wystarczy wyłącznie jedna wizyta w salonie fryzjerskim, jednak taki obrót spraw jest rzadkością, więc nie nastawiaj się na spektakularne wyniki!

Oczywiście dekoloryzację w formie ściągania koloru możesz przeprowadzić także w domowych warunkach. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które temu służą. Zanim jednak się na to zdecydujesz, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Zawsze nakładaj dekoloryzator od karku ku przodowi
  2. Nie nakładaj produktu na odrost
  3. Unikaj styczności z dekoloryzatorem, stosując rękawiczki i pędzelek do nakładania
  4. Zgodnie z instrukcjami z załączonej ulotki, zabezpiecz włosy przed ponownym ciemnieniem.
     
Odkryj: Koloryzacja