kobieta-z-blond-długimi-włosami
Koloryzacja | Jaki kolor włosów

Jaki kolor włosów? Opcji jest mnóstwo!

Widzisz siebie jako blondynkę, czy może bliższy jest Ci ciepły brąz? Możesz pomyśleć nad koncepcją zaskoczenia bliskich przez oryginalny dobór koloru włosów lub dodanie na głowie wszystkich kolorów tęczy. Zanim jednak sięgniesz po zestaw do koloryzacji, poznaj kilka podstawowych faktów m.in. na temat dobór koloru włosów do urody.

Bywają takie dni, kiedy teoretycznie wszystko jest w porządku, ale w Twoim życiu brakuje jakiejś energetyzującej iskry. To oznacza, że czas na transformację fryzury! Możesz zacząć od doboru farby do włosów innej niż dotychczas. Oczywiście decyzję powinnaś podejmować uwzględniając swoje preferencje, karnację i naturalny odcień włosów. 

Warto stosować metodę małych kroków. Pasemka są dobrym sposobem na próbowanie odcieni i poszukiwanie odpowiedniego koloru włosów.

Zestawy do koloryzacji półtrwałej, to także bezpieczny sposób eksperymentowania z kolorem. Szczególnie polecamy go osobom, które nie przepadają za pasemkami i tym, którzy posiadają jasne włosy. Uzyskany tą metodą kolor zmywa się szybko, a Ty masz szansę przekonać się, czy pasuje on do Twojego stylu i karnacji.

Innym popularnym sposobem na zmianę koloru jest popularna koloryzacja dwoma odcieniami. W tym przypadku zmieniasz jedynie kolor na końcach włosów bez konieczności koloryzacji całej fryzury.

Baw się kolorem, testuj i eksperymentuj! Dopiero gdy znajdziesz odpowiedni kolor włosów, czyli taki w którym czujesz się naprawdę dobrze, sięgnij po koloryzację trwałą.

Jaki kolor włosów: odcień blond?

Włosy blond są określeniem nieścisłym, bowiem paleta odcieni rozciąga się od platyny po ciemny blond. Dobierając odcień, należy mieć na uwadze zależność i powiązania między kolorem włosów a typem urody. Pamiętaj, że im jaśniejsza karnacja, tym jaśniejszy powinien być też odcień włosów. W tym sezonie wyjątkową popularnością cieszą się odcienie beżu, które wyglądają szczególnie atrakcyjnie w połączeniu z lekko opaloną skórą i zielonymi oczami. Oczy niebieskie i jasna karnacja świetnie korelują z kolei z szampańskim blondem. Popielaty i platynowy blond lubią różaną karnację, łamaną fioletem.

Jaki kolor włosów: odcień brązu?

Welche Haarfarbe
© Getty Images

Sandra Bullock jest wierna brązowym odcieniom włosów. Tutaj eksperymentuje z koloryzacją w dwóch odcieniach. Włosy blisko nasady są ciemnobrązowe, a na końcach przechodzą w jaśniejsze tony.

Brązowe włosy pasują niemal każdej kobiecie, jednak szczególnie chętnie wybierany jest przez osoby pewne siebie i zdecydowane.

Jeżeli chcesz przetestować jaśniejsze tony, spróbuj zmienić ich odcień na końcach włosów. Możesz oczywiście rozjaśnić włosy również u nasady. Zmiana koloru w przypadku właścicielek długich włosów, powinna zaczynać się mniej więcej na wysokości brody. Natomiast w przypadku włosów o średniej długości, zmiana powinna się rozpoczynać się w okolicach ucha, a odcień powinien przechodzić stopniowo.

Jasna karnacja w żółtawymi i brzoskwiniowym odcieniu wymaga doboru farby do włosów w ciepłych odcieniach brązu, takich jak złocisty brąz, kasztan oraz średni brąz. Popielate odcienie brązu pasują natomiast do jasnego koloru skóry w niebieskiej tonacji.

Jaki kolor włosów: odcień czerwieni?

Im jaśniejsze skóra, tym wybrany odcień czerwieni powinien być żywszy. Jasnoczerwone tony, takie jak miedziany, złoty, czy truskawkowy blond, idealnie pasują do jasnej karnacji w żółtych i brzoskwiniowych tonach.

Dobór koloru włosów z domieszką niebieskiego, takiego jak bordo, czy fiolet, będzie najlepszą opcją dla kobiet o różanej, lekko niebieskiej karnacji skóry.

Należy pamiętać, że stosunkowo łatwo uzyskuje się czerwone odcienie włosów. Jednak właśnie czerwień jest kolorem, który najszybciej traci swój blask. Utrzymanie intensywności koloru wymaga większej troski i pielęgnacji, niż w przypadku blond, czy brązu.

Jeżeli wahasz się pomiędzy brązem a czerwienią, to wybierz wpadające w czerwień odcienie brązu takie jak kasztan, złocisty brąz czy mahoń.

Jaki kolor włosów: odcień czerni?

W przypadku większości typów karnacji, czerń wygląda nienaturalnie. Czarny kolor włosów pasuje kobietom o bardzo jasnej karnacji – cerze przypominającej disney’owską „Królewnę Śnieżkę”. W celu złagodzenia efektu, kobiety które wybierają czarny kolor włosów mogą zabarwić niektóre pasma na brąz. Ten zabieg pozwoli nadać fryzurze nieco dynamiki.

A może coś innego?

Jeżeli zastanawiasz się jaki kolor włosów wybrać, a przy tym lubisz eksperymentować, możesz rozważyć jeden spośród najróżniejszych, egzotycznych odcieni. Modne są teraz różowy, fioletowy i niebieski (Katy Perry przetestowała wszystkie z nich!). Możesz także pomyśleć o zmianie koloru pasm na siwe, idąc w ślady Kelly Osbourne.