Kobieta rozczesująca włosy okrągłą szczotką
Pielęgnacja | Czesanie włosów

Pielęgnacja od podstaw: czesanie włosów

Przedstawiamy nasze najlepsze strategie na bezproblemowe czesanie i układanie włosów po myciu. Sekret tkwi w odpowiedniej pielęgnacji i doborze właściwych kosmetyków.

Frisurenanleitung Volumen-Frisur

Bądź delikatna dla swoich włosów. Użycie siły może je uszkodzić.

O trudnościach związanych z czesaniem włosów szczególnie dobrze wiedzą kobiety, które noszą długie fryzury lub mają kręcone włosy. Na szczęście, by uniknąć plątania włosów, wystarczy zastosować kilka środków zaradczych. Jak to często bywa, także i w tym przypadku najlepsze strategie biorą swój początek we właściwych zdiagnozowaniu problemu. Określenie istoty problemu jest też często najtrudniejszym zadaniem. A jego rozwiązanie zaczyna się już przed myciem. Poniżej przedstawiamy sześć najlepszych strategii chroniących włosy przed plątaniem, ułatwiających układanie włosów, a przede wszystkim wyjaśniających jak czesać kręcone włosy i nie tylko.

 

Jak czesać włosy: 6 cennych wskazówek

 • Wskazówka 1: Rozczesz włosy przed myciem

  Unikaj niepotrzebnego targania włosów w trakcie mycia. Najlepiej jest je też wcześniej rozczesać. Szampon i odżywkę nakładaj na mokre włosy blisko nasady i łagodnie wmasuj produkt w skórę głowy i włosy. Po dokładnym spłukaniu, zamiast gwałtownie pocierać, owiń włosy delikatnie ręcznikiem.

 • Wskazówka 2: Bądź delikatna podczas czesania włosów

  Mimo Twoich najszczerszych chęci, po myciu włosy mogą być w kilku miejscach splątane. W takim przypadku najlepszą strategią będzie cierpliwość. Łagodnie rozdziel splątane pasma, unikając używania nadmiernej siły. Gwałtowne szarpanie może zniszczyć lub przerwać włosy, a nawet je wyrwać.

 • Wskazówka 3: Zacznij od rozplątywania i czesania końcówek

  Niewielkie partie włosów trzymaj w dłoni, delikatnie je rozplątując. Następnie bez stosowania nadmiernej siły, rozczesuj grzebieniem. Nie zaczynaj rozplątywania od nasady włosów, gdyż węzły często opadają w kierunku końcówek.

 • Wskazówka 4: Wybierz właściwy grzebień

  Do szczotkowania włosów używaj drewnianego lub gumowego grzebienia o szerokich zębach. Rozczesuj kolejno wąskie pasma. W odróżnieniu od plastikowych, drewniane i gumowe grzebienie nie tworzą ładunków elektrycznych na powierzchni włosów.

 • Wskazówka 5: Pozwól włosom wyschnąć przed rozczesywaniem

  W idealnym przypadku, przed rozczesaniem włosów palcami, pozwól im swobodnie wyschnąć. Jeżeli śpieszysz się, możesz podsuszyć je suszarką i pozwolić im swobodnie wyschnąć do końca. Włosy rozczesz dopiero, gdy będą całkowicie suche. Mokre i wilgotne włosy są znacznie bardziej wrażliwe i podatne na uszkodzenia, niż suche. Rozplątywanie włosów mokrych jest znacznie trudniejsze i znacznie bardziej niszczy włosy.

 • Wskazówka 6: Stosuj odżywki

  Specjalne odżywki ułatwiają układanie oraz czesanie długich włosów. Intensywne odżywki pomagają odbudować zniszczone włosy. W efekcie włosy stają się gładsze i bardziej lśniące. Odżywki można nakładać bezpośrednio po myciu włosów. Po nałożeniu należy je dokładnie zmyć wodą. Alternatywnie na wilgotne lub suche włosy można zastosować odżywkę bez spłukiwania w sprayu.