kobieta-dotykająca-swoich-blond-włosów
Pielęgnacja | Odżywka do włosów

Odżywka – co to takiego?

Czym są odżywki do włosów i jakie są efekty ich działania? Czym różnią się szampony od odżywek? Dlaczego należy stosować nie tylko odżywki, ale i intensywne odżywki? Wyjaśniamy, dlaczego same odżywki nie mogą zapewnić włosom wystarczającej pielęgnacji i jak stosować odżywki w kompleksowym systemie pielęgnacji włosów.

Celem pielęgnacji jest dbałość o zdrowie i właściwą kondycję. W przypadku włosów i skóry utrzymanie dobrego stanu wyjątkowo utrudniają czynniki zewnętrzne. Z drugiej strony, dlaczego włosy miałyby wymagać dodatkowej pielęgnacji poza myciem szamponem?

Szampon jedynie oczyszcza włosy, podczas gdy odżywka zapewnia im dodatkową pielęgnację, chroniąc i upiększając włosy. Specjalny jej rodzaj – odżywka bez spłukiwania, zapobiega ponadto puszeniu czy elektryzowaniu, a same włosy pełnią blasku i zdrowia przyciągają wzrok.

Szampon usuwa z powierzchni włosów i skóry głowy sebum, pozostałości produktów do stylizacji, martwe komórki i zabrudzenia. Mycie szamponem może w niewielkim stopniu uszkadzać osłonkę włosa. Budujące ją łuski przy zdrowym stanie osłonki układają się gładko i przylegają do siebie ściśle niczym dachówki. Naruszenie tej konstrukcji sprawia, że włosy stają się bardziej podatne na uszkodzenia wskutek działania czynników zewnętrznych. I wtedy właśnie z pomocą przychodzi pielęgnacyjna moc odżywek. Wygładzają one powierzchnię włosów, przywracając im równą konstrukcję. Tak wypielęgnowane i odporne na uszkodzenia włosy zachowują odpowiedni poziom nawilżenia, lśnią i swobodnie poddają się stylizacji.  

Odżywki do włosów – stały element planu pielęgnacyjnego

Odżywki nie zapewniają jednak pełnej pielęgnacji, która jest potrzebna włosom. Chronią włosy do kolejnego mycia szamponem, ale nie dają długookresowych efektów. Dlatego też przydatne mogą się okazać intensywne odżywki.

Nasze włosy przez cały czas narażone są na działanie czynników zewnętrznych. 

Poza stylizacją ciepłem bez zabezpieczenia produktem termoochronnym, na kondycję włosów mają wpływ takie czynniki środowiskowe jak wysoka temperatura, chłód, ogrzewane powietrze w pomieszczeniach, wiatr czy działanie promieni słonecznych. Zniszczone włosy nie mają możliwości samodzielnej regeneracji. Właściwa pielęgnacja wymaga działania zarówno w wewnętrznej strukturze włosów jak i na ich powierzchni. W efekcie zastosowania nawilżającej odżywki do włosów zniszczonych stają się one jedwabiste i mają zdrowy wygląd.

Wskazówka: Dla uzyskania najlepszych rezultatów, odżywki warto nakładać nie na całkowicie mokre, a osuszone ręcznikiem włosy.