Kobieta w jaskrawoczerwonym żakiecie z brązowymi włosami i umalowanymi na czerwono ustami
Pielęgnacja | Piękne włosy

Jak przyspieszyć porost włosów – 10 skutecznych sposobów

Długie i lśniące włosy to marzenie wielu kobiet. Nie każda ma jednak takie same szanse na początku swojej przygody z zapuszczaniem, a wynika to z indywidualnych predyspozycji, stylu życia czy stosowanego programu pielęgnacyjnego, nie zawsze właściwie dobranego. Nie pozwól, by Cię to zniechęciło, zwłaszcza w obliczu tak wielu różnych sposobów na szybki porost włosów.

Prędkość, z jaką rosną włosy, to około 1 cm na miesiąc, choć wartość ta różni się między ludźmi – u jednych szybko (co zdarza się niestety rzadko), u innych wolniej, mobilizując ich do dodatkowego wysiłku. Wachlarz pielęgnacyjnych trików jest niezwykle szeroki i najczęściej oscyluje wokół trzech filarów – pobudzenia krążenia w skórze głowy, dostarczenia składników odżywczych i przeciwdziałania wysuszeniu i rozdwojeniu końcówek. Działanie dwutorowo, od wewnątrz i na zewnątrz, zapewnia kompleksową ochronę i szybki porost włosów. Docenią to nie tylko kobiety chcące jak najszybciej pozbyć się niechcianej grzywki czy zaprezentować imponujące upięcie ślubne, ale wszystkie te, którym zależy na przywróceniu zdrowego blasku i lekkości swoim włosom.

Jak szybko zapuścić włosy: po pierwsze zdrowe końcówki

Delikatnie czesz wysuszone włosy

Pamiętaj, aby czesać włosy po ich wyschnięciu. Unikniesz w ten sposób uszkodzeń mechanicznych.

Skrócenie włosów w momencie, gdy każdy centymetr jest na wagę złota, brzmi absurdalnie. Ale tylko z pozoru! Już wyjaśniamy logikę stojąca za podcinaniem końcówek. Rozdwojone należy usunąć czym prędzej, by nie doszło do dalszych uszkodzeń. Czy nie łatwiej rozstać się z dwoma centymetrami włosów niż dziesięcioma? Warto więc w pierwszej kolejności zadbać o kondycję włosów, by uniknąć przykrych konsekwencji ich przesuszenia . W tym celu koniecznie zapoznaj się z pojęciem termoochronny włosów, wcierkami, peelingiem skalpu oraz zbilansowaną dietą na zdrowe włosy . Poniżej lista dziesięciu złotych zasad, dzięki którym dowiesz się, jak przyspieszyć porost włosów.

1. Podcinanie wspomaga zapuszczanie: dzięki regularnemu podcinaniu rezultaty Twoich starań będą szybciej widoczne.

2. Termoochrona podczas stylizacji: choć zaawansowana technologia prostownic i lokówek czyni je mniej szkodliwymi niż przed laty, zaleca się stosowanie dodatkowej ochrony w postaci specjalnych kosmetyków. Korzystając z suszarki, warto wybrać chłodny nawiew.

3. Wcierki i sera: ich składniki są bardziej skoncentrowane niż te w odżywkach.

4. Uwaga na mokre włosy! Wilgotne włosy są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego wystrzegaj się pocierania ich ręcznikiem, czesania, a nawet spania z mokrymi włosami.

5. Odżywienie od wewnątrz: nie osiągniesz sukcesu, zaniedbując swoją dietę. Aby włosy były, mocny musisz dostarczyć organizmowi odpowiednich witamin (A, C i z grupy B), białka, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz mikroelementów: cynk, miedź i żelazo. Doskonale sprawdzi się picie naparu z pokrzywy czy skrzypu polnego.

6. Peeling skóry głowy: pomocny w przywróceniu skórze głowy świeżości przez usunięcie zrogowaciałego naskórka i resztek kosmetyków. Dzięki niemu skóra może oddychać.

7. Masaż na sucho i podczas mycia: masaż skóry głowy pobudza krążenie, co sprzyja lepszemu zaopatrzeniu mieszków włosowych w składniki odżywcze. Delikatne, okrężne ruchy są nie tylko relaksującym, ale i skutecznym sposobem na szybki porost włosów.

8. Zimna woda dla Twojego zdrowia: rytuał mycia zakończony spłukaniem włosów zimną wodą zamknie ich łuski, co pomoże zatrzymać wilgoć wewnątrz włosa. Wystrzegaj się natomiast gorącej wody, która działa odwrotnie, powodując matowienie włosów.

9. Olejki (także eteryczne!): mają właściwości nawilżające i odbudowują wiązania białkowe we włóknach włosów (np. olej kokosowy). Poza popularnym olejowaniem włosów na ich długości, warto zapoznać się z olejkami wspomagającymi wzrost włosów, najczęściej za sprawą działania rozgrzewającego (olej rycynowy). Olejki eteryczne, choć nie nadają się do samodzielnego stosowania, mogą posłużyć jako dodatek do wyżej wymienionych. Wzmacniają one cebulki i regulują produkcję sebum (np. olejek lawendowy, eukaliptusowy czy rozmarynowy).

10. Sabotażyści, stres i używki: nie od dziś wiadomo, że stres ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Spowalnia wzrost włosów, powoduje ich wypadanie oraz przyspiesza siwienie! Równie niekorzystny wpływ ma palenie papierosów lub przebywanie w zadymionym pomieszczeniu.

Odkryj: