Śmiejąca się kobieta z blond lokami
Pielęgnacja | Szampon do włosów

Odpowiedni szampon dla Twoich włosów

Dobrze dobrany szampon może sprawić, że niesforne, trudne do układania włosy odzyskają zdrowy i jedwabisty wygląd. Pomożemy dobrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojego rodzaju włosów.

Wszystkie produkty, spośród niezliczonych propozycji na sklepowych półkach, dostosowywane są do indywidualnych potrzeb włosów - ich budowy, stopnia nawilżenia i produkcji sebum. Znalezienie najlepszego szamponu dla Twojego rodzaju włosów i wybór tego jednego, najbardziej odpowiedniego, może być jednak nie lada wyzwaniem. 

Co warto wiedzieć wybierając szampon do włosów?

Choć to opakowania przyciągają wzrok, warto pamiętać, że o skuteczności działania produktu decydują zawarte w nim składniki, stopień ich koncentracji i kompozycja. Najlepszy dla Ciebie szampon pasuje do rodzaju Twoich włosów, gdy zawiera potrzebne im elementy. Jeśli znasz typ swoich włosów oraz ich potrzeby, wybór będzie już łatwy. Poniżej przedstawiamy rodzaje szamponów przeznaczone do pielęgnacji konkretnego typu włosów.

Szampon do włosów delikatnych

Delikatne włosy charakteryzuje brak objętości i sprężystości. Często to włosy o odcieniu blond są właśnie miękkie i cienkie.

Odpowiedni szampon: Pamiętaj, że formuły szamponów dla włosów delikatnych powinny być lekkie i nie przeciążać ich dodatkowo. Produkty dodające objętości zawierają składniki, takie jak proteiny i polimery. To elementy wzmacniające strukturę włosów i poprawiające ich kondycję. Kolagen czy wyciągi z roślin zapewniają większą objętość.

Szampon dla włosów suchych i zniszczonych

Włosy zniszczone i suche przypominają wyglądem siano, a ich końce często się rozdwajają. Pusząca się fryzura, może być problemem niezależnie od pory roku.

Szampon odpowiedni dla włosów suchych i zniszczonych: Dodatkowe nawilżenie włosów jest doskonałym remedium na uszkodzenia ich struktury. Szampony ze składnikami odżywczymi, jak olejki czy masło shea, będą odpowiednim wyborem.

Szampon dla włosów przetłuszczających się

Włosy przetłuszczające się (czego przyczyną jest wzmożona produkcja sebum) już po myciu zbijają się w strąki – możemy to obserwować szczególnie przy ich nasadzie.

Szampony do włosów przetłuszczających się powinny zawierać składniki, które zniwelują nadmierną produkcję sebum. Sprzyjają temu takie elementy jak aloes, bawełna czy wyciągi z ziół.

Szampon do włosów siwych

Siwe włosy są cienkie i wrażliwe - intensywne światło nadaje im żółtawy ton. Opracowane dla nich szampony odbudowują ich siłę.

Szampony do włosów siwych, z dodatkiem pigmentu niebiesko-fioletowego, neutralizują, powstający często na pasmach, żółtawy ton.

Szampon do skóry wrażliwej

Kobiety o wrażliwej skórze głowy często doświadczają nieprzyjemnych objawów: swędzenia, pieczenia i zaczerwienienia, które są sygnałami podrażnień.

Dlatego najlepszym szamponem do włosów będzie ten zawierający łagodne kombinacje składników, które nie podrażniają skóry. Odżywcze elementy jak pantenol, bisabolol czy aloes mają dodatkowo działanie łagodzące.

Szampony ograniczające wypadanie włosów

Odpowiednia pielęgnacja może ograniczyć lub zapobiec wypadaniu włosów.

Szampony odpowiednie dla przerzedzających się włosów zawierają pobudzające i wspierające ich strukturę składniki jak kofeina czy proteiny.

Mycie włosów bez szamponu

Wiele kobiet myje włosy bez użycia szamponu. Jednak po kilku tygodniach takiego traktowania, włosy i skóra głowy mogą zdradzać oznaki podrażnień. Efektem ubocznym jest też często łupież. Warto w tej sytuacji pójść na kompromis i myć włosy na zmianę: z użyciem i bez szamponu.

UWAGA: Włosy i skóra zmieniają się z upływem czasu. Warto więc, co pewien okres, ponownie określić ich rodzaj.

Odkryj: