kobieta-z-blond-fryzurą-bob
Stylizacja | Fryzura bob

Bob dla każdego!

Zawsze wygląda świetnie, jest wygodny, łatwy w utrzymaniu i absolutnie szykowny. O czym mowa? Oczywiście o najpowszechniejszej fryzurze na naszej planecie. Nic nie równa się z bobem!

Wszystko zaczęło się w latach 20-tych. Kobiety na całym świecie zbuntowały się przeciw dotychczas obowiązującym stereotypom kobiecości. W pierwszej fali buntu kobiety obcinały włosy na krótko, manifestując tym samym swoje poglądy i postawę. W tamtych czasach nazywano go raczej “fryzurą na chłopczycę” – typowy bob oznaczał wówczas włosy obcięte do linii ucha oraz prosto ściętą grzywkę. Oczywiście ta długość włosów wcale nie pozbawiała ich właścicielek kobiecego uroku. Dowodzą tego chociażby postaci Coco Chanel, czy gwiazdy kina niemego Luise Brooks, które z ochotą obcinały włosy w ten sposób. 

W latach 60-tych bob ponownie powrócił do łask, a co więcej, szybko podbił salony. Łatwo to wytłumaczyć - w latach 60-tych kobiety spędzały długie godziny na precyzyjnym układaniu fal, bob z kolei oferował wiele ułatwień w stylizacji i nie wymagał takiego poświęcenia. Był łatwy w układaniu, utrzymaniu i nie wymagał wyrafinowanych technik stylizacyjnych.

Projektanci i gwiazdy kochają cięcie typu bob

Do dzisiaj łatwość noszenia tej fryzury stanowi o jej sukcesie i popularności. Clare Waight Keller, projektantka domu mody Chloé, włączyła do swojej wiosenno-letniej kolekcji na 2012 rok inspiracje z wykorzystaiem cię w stylu bob. I nie była w tym pomyśle odosobniona, z jej przykładem poszli inni projektanci. Podobnie wybrały gwiazdy, które nadal chętnie rezygnują z długich włosów na rzecz wygodniejszych średnich, czy krótkich. Wśród nich są takie osobistości jak Keira Knightley, która chętnie łączy cięcie typu bob z falami, czy Agyness Deyn, która chętnie korzysta z tej fryzury, jako fryzury przejściowej do nowej stylizacji. Z kolei w przypadku Anny Wintour, klasyczna fryzura bob stała się wręcz częścią jej osobowości.

Najlepszą cechą fryzury typu bob jest to, że pasuje każdej kobiecie, niezależnie od rodzaju, koloru włosów, czy kształtu twarzy. Można co prawda nie lubić jej pierwowzoru, czyli sięgających podbródka włosów połączonych z długą grzywką, lecz od lat 60-tych powstało wiele ciekawych wariacji tej fryzury. Możesz więc swobodnie decydować o długości włosów i ich cieniowaniu. 

Poniżej przedstawiamy galerię gwiazd, które noszą fryzurę typu bob, wraz z poradami stylizacyjnymi.

Gwiazdy i bob