model-z-modnie-uniesionymi-brązowymi-włosami-na-czubku-głowy
Stylizacja | Pomada do włosów

Pomada do włosów: wszystkie chwyty dozwolone

Zastanawialiście się zapewne o co to zamieszanie i czym tak naprawdę jest osławiona pomada do włosów? To klasyczny kosmetyk stylizacyjny na bazie wosku lub wody o długiej historii i równie długiej liście zalet. Poznaj je wszystkie!

Men's hairstyle Sleek Look

Pomada do włosów pomoże wykreować klasyczne fryzury

Temat stylizacji męskich włosów znów jest na topie, a wraz z nim zgłębianie tajników pielęgnacji i stylizacji. Nowoczesny mężczyzna rezygnuje z prostych rozwiązań na rzecz wyszukanych fryzur, także tych dłuższych, które pozwalają eksperymentować z formą i doskonalić techniki stylizacyjne. Stąd też rosnąca popularność fryzur w stylu lat 50. typu pompadour czy ducktail (kaczy kuper) oraz wzrost zainteresowania kosmetykami do układania i utrwalania. Rozmaitość konsystencji, składu, stopnia utrwalenia czy przeznaczenia może przyprawić o zawrót głowy. Czym więc kierować się przy wyborze najlepszego produktu do stylizacji klasycznych i eleganckich męskich fryzur? Radzimy byś postawił na pomadę do włosów. Nie pożałujesz! W artykule przedstawiamy rodzaje pomad do włosów, ich zastosowanie i podstawowe wskazówki stylizacyjne.

Trzy chwyty pomady do włosów

Pomada do włosów wydaje się stylizacyjnym kosmetykiem idealnym. Nie wysusza włosów i umożliwia dokonywanie poprawek w ciągu dnia., pozwala stworzyć dowolną gładką bądź zmierzwioną fryzurę, która w zależności od cech produktu będzie charakteryzowała się różnym stopniem połysku i trwałości. Pierwszy efekt uzyskuje się za pomocą zawartej w produkcie wazeliny. Z kolei trwałość pomady, nazywana profesjonalnie chwytem, zależy w główniej mierze od ilości wosku w jej składzie.

 1. Pomady o silnym chwycie wskazane są dla pomadowych weteranów, którzy pożądane ułożenie włosów osiągają za pomocą kilku ruchów. Pomady te cechuje duża zawartość wosku, a w rezultacie mocne utrwalenie, zwarcie oraz szybkie zastyganie. Do ich największych zalet należy niezawodność w kreowaniu wysoko uniesionych fryzur, zwłaszcza w przypadku opornych na stylizację włosów. Na ich niekorzyść przemawia konieczność dokładnego, a nawet kilkukrotnego mycia włosów.
 2. Średni chwyt jest wynikiem zbalansowanego składu. Rozwiązanie to będzie doskonałym wyborem dla tych, którzy swoją przygodę z pomadą dopiero zaczynają, jednak zależy im na typowym utrwalonym charakterze fryzury. Nie zastyga tak szybko jak ta o mocnym chwycie, dając czas na wystylizowanie włosów z dbałością o każdy szczegół. Szczególnie polecana osobom o niezbyt gęstych i grubych włosach.
 3. Pomada do włosów o słabym chwycie daje mniej spektakularny efekt ze względu na mniejszą zawartość wosku. Akcent położony jest na połysk bardziej aniżeli utrwalenie. Pomady te okażą się strzałem w dziesiątkę dla mężczyzn preferujących efekt bliższy naturalnemu oraz tych o włosach cienkich i dłuższych.

Historia pomady do włosów

600x800_men_haircut_quiff

Za pomocą pomady można stworzyć np. fryzurę typu quiff

Wykorzystywanie kosmetyków na bazie tłuszczów sięga czasów starożytnych, jednak początków współcześnie znanej nam pomady należy upatrywać w szesnastowiecznych kremach, których skład opierał się na jabłkach. Stąd też sama nazwa pomady od łacińskiego Pomum. Początkowo ich głównym składnikiem był tłuszcz niedźwiedzi, który z biegiem czasu zastąpiono wazeliną i woskiem pszczelim. Lata 30. i 40. XX wieku to prawdziwy boom na fryzury stylizowane za pomocą pomady do włosów. Spopularyzowane przez gwiazdy kina, rozpowszechniły się dając impuls do rozwoju wielu przedsiębiorstw specjalizujących się w ich produkcji. Okres świetności pomad trwał do nastania ery hipisów. Po długich latach zapomnienia wracają one do łask wraz z pojawieniem się mody na fryzury typu quiff, ducktail i pompadour.

Rodzaje pomad do włosów

Pomady dzielimy na pomady woskowe oraz pomady wodne - w zależności od dominującego składnika produktu. Te drugie pojawiły się w miarę rozwoju technologicznego i kształtowania się specyficznych potrzeb klientów. Co jednak poza oczywistym składnikiem różni te dwa rodzaje? Pomada wodna ze względu na zawartość wody znacznie łatwiej zmywa się z włosów, zawiera więcej dodatków syntetycznych niż jej woskowy odpowiednik. Z kolei pomada woskowa nie zasycha na włosach, pozwalając na poprawki w ciągu dnia.

 

Zanim zaczniesz swoją przygodę z pomadą do włosów, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które pozwolą Ci cieszyć się zamierzonym efektem.

Jak używać pomady do włosów?

 • 1. Jeśli to Twój debiut, wybierz pomadę do włosów o średnim lub lekkim chwycie.

 • 2. Przed nałożeniem na włosy należy ogrzać ją rozcierając między palcami. Na skutek ciepła staje się miękka i podatna na modelowanie.

 • 3. Mniej znaczy więcej. Kieruj się zasadą, że łatwiej dodać więcej produktu niż zaczynać stylizację od początku.

 • 4. Dla uzyskania precyzyjnie zaczesanej fryzury użyj grzebienia.

 • 5. Bez względu na chwyt pomady najlepszą praktyką jest stosowanie jej na lekko zwilżone włosy, co pozwoli na równomierne rozprowadzenie kosmetyku i lepszy ostateczny kształt fryzury.

 • 6. Formuła niektórych pomad jest uniwersalna i pozwala na stosowanie jej zarówno na wilgotne jak i suche włosy. W przypadku włosów wilgotnych ostateczny efekt będzie wzbogacony w połysk, natomiast po aplikacji na sucho otrzymamy matowe, bardziej naturalne wykończenie.

 • 7. Dla zapewnienia dodatkowego stopnia trwałości i objętości możesz skorzystać z suszarki do włosów. Kończąc suszenie użyj zimnego nawiewu.

 • 8. Na koniec dnia nie zapomnij dokładnie umyć włosów. Pozostawiona na noc pomada nie tylko zostawia tłuste plamy, ale może również negatywnie wpłynąć na kondycję skóry głowy.

Odkryj: Pomada