kobiety-z-ciemnymi-włosami
Stylizacja | Wskazówki i triki

Pielęgnacja włosów: fakty i triki

Włosy mogą być lśniące i zdrowe niezależnie od tego, co z nimi robimy. Częste mycie, koloryzacja, suszenie suszarką, nakręcanie, prostowanie, a także poddawanie działaniu wysokich i niskich temperatur są dla włosów poważna próbą. Włosy nie narzekają, ale im większej ilości zabiegów je poddajemy, tym większą uwagę powinniśmy przykładać do ich odpowiedniej pielęgnacji. Poznajcie nasze triki, by móc chronić włosy i utrzymać je w pięknej kondycji.

Pielęgnacja dla wszystkich rodzajów włosów

Haarpflege für jedes Haar
© Getty Images

Gęste zdrowe włosy są po części zasługą natury, a w części pielęgnacji.

 

Każda z nas ma inny rodzaj włosów. Przy odrobinie wysiłku możesz łatwo nauczyć się, jak wydobyć ich piękno. Nawet jeżeli pojawią się przejściowe problemy, istnieją wypróbowane i sprawdzone metody ich rozwiązania. Najczęściej są nimi brak objętości, rozdwojone końce, szorstkość. Odpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji włosów szybko przywrócą im naturalny blask.

Pamiętaj, by dokonując wyboru produktów koncentrować się na specyficznych problemach Twoich włosów. Długie włosy wymagają nieco więcej pielęgnacji niż krótkie. Suchość i rozdwojone końcówki to zazwyczaj problemy tylko długich włosów. Magiczny sposób na długie włosy: nie obciążaj włosów u ich nasady, a końcówkom zapewniaj dużą ilość pielęgnacji. Dzięki temu Twoje włosy będą mieć objętość i zdrowo wyglądające końce.

Przywracając włosom blask

Haarpflege für den richtigen Glanz
© Fotolia.com

Wypielęgnowane włosy z królewskim połyskiem są cennym atrybutem piękna

Wiele kobiet zmaga się z problemem matowych włosów. Ukrywanie ich pod czapką nie jest jedynym z dostępnym rozwiązań. Odpowiednia pielęgnacja może przywrócić włosom i piękny połysk.

Najczęstszą przyczyną matowych włosów jest poddawanie ich nadmiernej ilości zabiegów. Używanie prostownicy, suszarki czy innych narzędzi, podobnie jak codzienne ich stylizowanie i przesuszone powietrze mogą niszczyć włosy.

Poza użyciem odpowiednich produktów pielęgnacyjnych, warto unikać stosowania nadmiernie niszczących włosy narzędzi i zabiegów.

Zdrowa kondycja włosów dzięki pielęgnacji

© iStockphoto

Odpowiednia pielęgnacja włosów może zniwelować skutki szkodliwych zabiegów.

Pozwalając włosom swobodnie wyschnąć, możesz łatwo przywrócić im ich naturalny zdrowy połysk. Nie zawsze jednak masz wystarczająco dużo czasu i sięgniesz po suszarkę lub prostownicę. Optymalnym rozwiązaniem w takim wypadku będzie zastosowanie produktów termoochronnych i odpowiednia pielęgnacja.

Produkty termoochronne mają za zadanie zapobiegać uszkodzeniu włosów. Warto jednak dodatkowo wprowadzić przy stylizacji kilka reguł: prostownicy używaj tylko na suchych włosach, produkt termoochronny nakładaj na wilgotne włosy i rozczesz je następnie szczotką lub grzebieniem. Susząc włosy nie używaj metalowych grzebieni, spinek ani wsuwek. Tym sposobem nie narazisz włosów na dodatkowe przegrzanie.

Odpowiednie mycie włosów

© iStockphoto

Włosy wymagają delikatnej pielęgnacji i wyczucia nawet wtedy, gdy nie narażasz ich na działanie szkodliwych zabiegów. Droga do utrzymania włosów w zdrowej kondycji zaczyna się już w trakcie ich mycia. Po delikatnym myciu letnią wodą przy zastosowaniu odpowiedniego szamponu, włosy będą miękkie i lśniące.

Odpowiednia pielęgnacja włosów zaczyna się wraz z ich myciem.

Pielęgnacja włosów zależnie od pory roku

Haarpflege für jede Jahreszeit
© iStockphoto

Włosy wymagają dopasowania pielęgnacji do pory roku.

Każda pora roku ma swoje negatywne skutki dla kondycji włosów. Mogą być poddawane działaniu nadmiernego ciepła lub zimna. Na szczęście nowoczesne produkty do pielęgnacji włosów i odżywki niwelują wpływ warunków atmosferycznych na zdrowie włosów.

W ciepłych letnich miesiącach roku, słońce rozjaśnia pigment we włosach. Często dzieje się to kosztem kondycji kosmyków, które stają się matowe i pozbawione życia.

Ogrzewanie pomieszczeń zimą może stać się kolejną trudnością dla utrzymania dobrej kondycji włosów, prowadząc do ich przesuszenia i łamliwości. Wtedy konieczne jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie włosów i skóry głowy.