PL_SK_Professionel_Link_160x31
Modny wygląd

Irokez, czyli mierz wysoko

Irokez, czyli mierz wysoko
Ta fryzura, w stylu indiańskiego wojownika, nie jest propozycją odpowiednią dla osób o miękkim sercu. Przedstawiamy Wam uosobienia pewności siebie. Widać to m. in. w nowych fryzurach Kelly Osborne i Christophera Palu
© Getty Images

Fryzurę wojownika tworzą tak naprawdę starannie wygolone boki, a umieszczone po środku głowy pasmo włosów zachowuje długość i układane jest ku górze. Wiemy, że modny od dawna undercut zdobył także mainstream, teraz czas na taką ofensywę w wydaniu wojowników z irokezami.

 • Piłkarze i gwiazdy stały się pionierami lansującymi ten trend. David Beckham, Miley Cyrus, Josh Duhamel i inni wybrali właśnie fryzurę wojownika.  Podobnie było z undercutem, który już od dłuższego czasu jest popularny i noszony  już nie tylko przez gwiazdy, ale po prostu pewnych siebie ludzi. Tę samą drogę pokonuje (pokonał?) właśnie irokez trafiając z wybiegów, czerwonych dywanów czy trendsetterskich kolekcji na ulice i do biur.

 • Irokez, czyli mierz wysoko
  Piłkarz Mario Balotelli nosi nowoczesną, krótką wersję irokeza, Philippe Mexes stawia na nieco bardziej wyrafinowaną wersję tej stylizacji w wersji z blond końcówkami.
  © Getty Images

  Irokez?

  Cechą charakterystyczną irokeza są wygolone włosy po bokach z pasem dłuższych kosmyków umiejscowionym po środku głowy od czoła po kark. Długość włosów bywa zróżnicowana. Np. Mario Balotelli nosi krótsze włosy (zdjęcie po lewej). Te dłuższe są układane ku górze z pomocą żelu i lakieru Irokez z pewnością zwróci uwagę, jeżeli włosy będą rozjaśnione (po prawej). lub ufarbowane na niezwykły kolor (jak na głównym zdjęciu u Kelly Osbourne - w odcieniu fioletu).

 • Historia irokeza

  Fryzura odziedziczona po indiańskich wojownikach, kroczących wojenną ścieżką, została spopularyzowana współcześnie przez subkulturę punkową, a obecnie także i gotycką. Teraz noszą ją gwiazdy piłki nożnej, celebryci i artyści.

 • Undercut wymaga pewności siebie

 • Irokesenschnitt: Willow Smith, Dominique Tipper
  Młodzi, Willow Smith (po lewej) i Dominique Tipper (po prawej), także noszą irokezy.
  © Getty Images

  Irokez z pewnością powoduje, że rośniesz – dosłownie i w przenośni. Dziś nie jest już symbolem wojennym, ale nadal noszą go osoby pewne siebie, które chcą się wyróżniać. A czasem trochę zbuntować. Znane ze swojego wyrazistego charakteru, córka Willa Smitha - Willow, aktorka Dominique Tipper, piosenkarka Kelly Osbourne są inspiracjami do wyboru właśnie tej fryzury. Zadziorny charakter irokeza złagodzić może szminka i delikatny kobiecy makijaż oka.

 • Irokesenschnitt: Fauxhawk
  Piosenkarz JC Chasez (po lewej) nosi bardzo krótką wersję irokeza, ale można i nosić tę fryzurę jak ta długo-włosa modelka (po prawej)
  © Getty Images, indigitalimages.com

  Niby irokez

  Obecna popularność irokeza może jest jedynie krótkotrwałą modą. Poza tym dość radykalną. Jeżeli chcesz jedynie przetestować tę stylizację, możesz spróbować ją po prostu wystylizować bez konieczności golenia włosów. Jeżeli masz krótkie włosy wystarczy, że ułożysz je ku środkowi głowy - wykorzystaj do tego wosk lub lakier do włosów. Żelem wygładzisz włosy po bokach, układając je blisko skóry głowy. Dłuższe włosy? Żaden problem. Zaczesz do tyłu i podepnij wsuwkami. Wierzchnią warstwę natapiruj u nasady i ułóż nad wygładzonymi partiami. Całość utrwal lakierem.

 • Irokesenschnitt für Jungs
  Chłopiec noszący irokeza na pokazie mody dziecięcej, w trakcie Tygodnia Mody w Nowym Jorku.
  © Getty Images

  Irokez dla młodych wojowników

  Uwaga dla rodziców:. Irokez to także propozycja dla najmłodszych chłopców, ale pamiętajcie, że nie każde dziecko jest na to gotowe. Wybicie się z tłumu nie zawsze jest prostą decyzją i czasem warto poczekać, aż dziecko zacznie określać siebie i swój świat.. Oglądanie zdjęć ułatwi podjęcie dzieciom decyzji czy ta fryzura jest tą, którą chce nosić Twoja córka lub syn. Możesz im też pokazać jak wyglądałaby na ich głowach, układając irokeza w trakcie mycia głowy, na spienionych szamponem włosach.