PL_SK_Professionel_Link_160x31
Stylizacja

Bandana-Rama: o powrocie pewnego trendu

Bandana-Rama: o powrocie pewnego trendu
Piosenkarka Alli Simpson lubi nosić bandanę
© Getty Images

Wielki powrót bandany trwa. Noszone od wieków, jako tradycyjne lub odświętne akcesoria, chustki powracają ponownie do łask jako ozdoby włosów. Przedstawiamy trzy propozycje noszenia tych kolorowych dodatków.

 • Bandanki z pewnością nie są jednorazową modą. Top modelka Alessandra Ambrosio i piosenkarka Rihanna noszą je od lat. Zresztą nigdy tak naprawdę nie zniknęły z szaf modowych kowbojów i kowbojek. Czasami bywają modową deklaracją, czy manifestacja przynależności do jakiś grup – są wyraźnym znakiem np., gdy, tak jak Blodgera Medine, nosimy je owinięte wokół nadgarstka.

 • Bandanki bez tajemnic

  Słowo bandanka wywodzi się z hinduskiego bāṅdhnū co oznacza owinięty materiał. Na pierwszych bandankach umieszczano wizerunki ważnych osób (na jednej z nich umieszczono wizerunek dowódcy wojsk, Georga Washingtona na koniu). Współcześnie najczęściej zdobione są charakterystycznym, wzorowanym na hinduskiej ornamentyce, wzorze paisley, a standardowy rozmiar to 60 x 60 cm. Kolorowe kawałki materiału mają wszechstronne zastosowanie. Noszone są na głowach, nadgarstkach i szyjach. A niektórzy tworzą z nich…sakiewki na drobiazgi. Jako obiekt zainteresowania kolekcjonerów występują w najrozmaitszych kolorach i odcieniach i wiązane są na niezliczoną ilość sposobów. Takie instrukcje można znaleźć np. w Internecie. Bandanki doskonale służą jako ozdoba fryzur i narzędzie do podtrzymanie włosów. Poniżej przedstawiamy trzy propozycje ich fryzjerskiego zastosowania. 

 • Bandanki na i we włosach

 • Hair Bandana
  Candice Swanepoel
  © Getty Images

  Wersja standardowa: Bandanka jako opaska. Bandanka opleciona jest wokół głowy i związana z tyłu. Stylizacja niezwykle popularna wśród hippisów, fanów rocka czy…rowerzystów. Takie opaski doskonale współgrają z rozpuszczonymi włosami, ale i upięciami. Nasz ulubiona stylizacja to zwinięta na szerokość ok 8 cm bandanka ułożona na rozpuszczonych, kręconych włosach z przedziałkiem po środku.

  Wskazówka: Rogi bandanki powinny być ułożone do przodu.

  Po lewej: Aniołek Victoria’s Secret, Candice Swanepoel, prezentuje modny sposób zastosowania bandanki. 

 • Wersja klasyczna: Złóż dokładnie bandanę na szerokość ok 2,5 cm i zawiąż ją na głowie. Dziś nosi się je w ten sposób, by stworzyć stylizacje nawiązujące do lat 50. i 90. ubiegłego wieku. Różnorodna faktura i kolor bandanek nadaje im dodatkowego , wyróżniającego akcentu. To świetna propozycja na festiwale, wakacje czy do aktywności sportowych. 

 • Hair Bandana
  Brianna Falcon
  © Getty Images

  Bandankowa sztuka: Bandanki można także wpleść we włosy, uzyskując bardzo ciekawy, kreatywny efekt. Możesz związać kilka różnych chustek w rozmaitych kolorach i zestawiać je w ciekawe połączenia.

  Po lewej: Modelka Brianna Falcon wplotła bandany w tradycyjne warkocze