Śmiejąca się kobieta z kręconymi włosami
Pielęgnacja | Suche włosy

Suche włosy – czas na eliminację problemu

Istnieje bardzo wiele przyczyn, które skutkują tym, że mamy suche włosy. Być może skóra głowy nie produkuje wystarczającej ilości sebum. Za taką przypadłość odpowiedzialne mogą być geny. Najczęściej jednak, problem powodują nasze zwyczaje pielęgnacyjne i stylizacyjne, które mogą zakłócić naturalną równowagę włosów. Koloryzacja i wyjątkowo intensywna stylizacja często obciążają powierzchnię włosa i skórę głowy, a w następstwie mogą prowadzić do ich przesuszenia.

 Leczenie suchych włosów

Suche włosy: przyczyny moą być różne, jednak zwykle wina leży po stronie niewłaściwych nawyków pielęgnacyjnych i stylizacyjnych.

W większości przypadków, suche włosy w dotyku są kruche jak słoma. Trudno się rozczesują i brakuje im blasku. Warstwa sebum chroni włosy normalne, a jej brak sprawia, że suche włosy są cienkie i porowate. Delikatna warstwa osłonki włosa, jest więc raczej szorstka i porowata, niż gładka i równa. Powoduje to, że woda ucieka z wnętrza włosa, który ulega przesuszeniu.

 

Uwaga: Przesuszone włosy bardzo łatwo można pomylić ze zniszczonymi. Te drugie charakteryzują się jednak tym, że pomimo łamliwości i braku elastyczności zachowują swój blask.Korzystanie z produktów, przeznaczonych dla tego typu włosów, pomoże uchronić je przed przesuszeniem. Zawierają one składniki odżywcze takie jak aloes i masło shea, które przywrócą gładkość kruchej i niedoskonałej powierzchni. Znajdziemy w nich także lipidy, które wiążą wilgoć w suchych włosach, oraz silikony, które ułatwiają ich rozczesywanie. Jeżeli Twoje włosy są z natury kręcone, pamiętaj o tym, by regularnie je nawilżać, ponieważ mają większą skłonność do przesuszania się.

Suche włosy: Pielęgnacja

 • Nie myj suchych włosów codziennie. Podczas każdego mycia, włosy pozbawiane są ochronnej warstwy lipidów. Zasadniczo, włosy myj rzadko i tylko, jeżeli jest to konieczne.
 • Stosuj tylko produkty przeznaczone dla suchych włosów. Odpowiednio dobrane kosmetyki zawierają mniej składników wysuszających i więcej silikonów, które ułatwiają rozczesywanie.
 • Nawilżanie suchych włosów jest niezbędne, dlatego nakładaj na nie intensywną odżywkę co najmniej raz w tygodniu, aby zapewnić im odpowiedni poziom nawilżenia oraz zregenerować ich powierzchnię.
 • Nigdy nie stylizuj włosów przy użyciu gorącego powietrza bez wcześniejszego zadbania o termoochronę włosów! Prostownice i gorące powietrze z suszarki pozbawiają włosy wilgoci. Jak najczęściej pozwalaj im naturalnie wyschnąć. Jeśli kupujesz nową suszarkę zwróć uwagę na to, czy ma regulację temperatury oraz pamiętaj o tym, by w odpowiedni sposób suszyć swoją fryzurę.
 • Regularne masowanie skóry głowy, poprawi ukrwienie skóry głowy i pobudzi wydzielanie sebum, co zminimalizuje ryzyko przesuszenia włosów.
 • Nie używaj bardzo gorącej wody, ponieważ pozbawia włosy naturalnych substancji. Najlepiej ustawić temperaturę pomiędzy letnią, a umiarkowanie ciepłą. Na zakończenie, spłucz włosy chłodną wodą. To sprawi, że będą gładkie i lśniące.
 • Nie używaj produktów do stylizacji zawierających alkohol! lakiery, pianki, żele czy inne kosmetyki tego typu powodują przesuszanie włosów.
 • Zrób przegląd swoich szczotek i grzebieni. Metalowe czy plastikowe mogą uszkadzać osłonkę włosa i zniszczyć jego naturalnie gładką powierzchnię.
 • Wilgotne włosy, najpierw rozplącz przy użyciu grzebienia o szerokich zębach, następnie rozczesz je delikatnie. Wilgotne lub mokre włosy są szczególnie narażone na zniszczenie.
 • Obchodź się z włosami delikatnie. Niewłaściwe traktowanie może przyczynić się do ich uszkodzenia.
 • Regularne podcinanie końcówek u fryzjera pozwoli wzmocnić przesuszone włosy i bezpośrednio wpłynie na ich lepsze nawilżenie.
 • Pamiętaj o tym, że każde farbowanie powinno być przeprowadzone przez profesjonalnego fryzjera.
 • Ogranicz do minimum używania grumek, które łamią i niszczą strukturę włosa.
Odkryj: