Pielęgnacja

Kto posiada najdłuższe włosy na świecie?

Długie włosy już od dawna są uważane za jeden z symboli kobiecej urody. Obecnie panie mają dużą dowolność, jeśli chodzi o dobór fryzury i zależnie od preferencji mogą zdecydować się zarówno na krótkie kosmyki, jaki i długie pasma. Sprawdź, kto ma najdłuższe włosy na świecie i dowiedz się, ile czasu trzeba poświęcić na ich zapuszczenie.

Rekord Guinnessa - najdłuższe włosy na świecie

Posiadaczką najdłuższych pasm na świecie jest pochodząca z Trynidad i Tobago Asha Mendela, która postanowiła zgłosić swoją kandydaturę do Księgi rekordów Guinnessa. Ponieważ jednak jej fryzura powstała dzięki metodzie przedłużania włosów, ostatecznie uzyskała tytuł posiadaczki najdłuższych dreadlocków na świecie. Liczą one 28 metrów i ważą 19 kg. Ze względu na tę wagę Asha na co dzień nosi swoją fryzurę w specjalnej chuście.
 

A kto ma najdłuższe włosy na świecie? Według Księgi rekordów Guinnessa tą osobą jest pochodząca z Chin Xie Qiuping, która zapuszczała je od 1973 roku. W momencie pobijania rekordu jej włosy miały długość sięgającą ok. 6 metrów. Najdłuższe włosy w Polsce ma z kolei Sara Banaś – liczą one 170 cm długości.

Jak zapuścić włosy?

Włosy o kilkumetrowej długości z całą pewnością robią niemałe wrażenie, jednak bywają też kłopotliwe i utrudniają  codzienne funkcjonowanie – nie każdy ma ochotę nosić na głowie tak duży ciężar. Problemem w takiej sytuacji jest też ich mycie oraz suszenie. Czy warto więc zapuszczać włosy? Oczywiście! Chociaż niekoniecznie do takiej długości, jaką mogą pochwalić się wymienione wyżej rekordzistki. Co zatem zrobić, aby włosy rosły szybciej i były w dobrej kondycji?
 

Włosy przeciętnie zwiększają swoją długość o ok. 1 – 1,5 cm na miesiąc, wiele jednak zależy również od sposobu ich pielęgnacji, diety i predyspozycji genetycznych. Substancje potrzebne do wzrostu włosów są dostarczane do tzw. cebulki włosa poprzez włosowate naczynia krwionośne. Szybkość wzrostu włosa i ich kondycja będzie zatem w znacznym stopniu zależna od funkcjonowania naczyń krwionośnych. Osobom chcącym szybko zapuścić włosy zaleca się wykonywanie regularnych masaży skóry głowy, co pobudza krążenie krwi i w efekcie odżywia cebulki włosów. W tym celu można wykorzystać olej rycynowy, który zmniejsza tarcie w trakcie takiego masażu. Warto też podczas zapuszczania włosów zadbać o odpowiednią dietę, którą można wzbogacić naparami ze skrzypu polnego, siemienia lnianego i pokrzywy.
 

Wbrew pozorom ważnym elementem zapuszczania włosów jest również ich regularne podcinanie co ok. 6-8 tygodni. Delikatne skracanie włosów i odpowiednia pielęgnacja zapobiegnie rozdwajaniu się końcówek. Dlaczego jest to ważne? Rozdwojone końce sprawiają wrażenie, że włosy wolniej rosną, a ponadto stają się bardziej kruche i podatne na dalsze zniszczenia. Zdecydowanie rozsądniej jest zatem podcinać je co dwa miesiące i zadbać o utrzymanie w dobrej kondycji.

Jak dbać o długie włosy?

Odpowiednia pielęgnacja ma istotne znaczenie nie tylko podczas zapuszczania włosów, ale również po osiągnięciu wymarzonej długości. Aby pasma wyglądały pięknie i zdrowo, należy stosować właściwe kosmetyki. Podstawa to oczywiście szampon dobrany do indywidualnych potrzeb skóry głowy oraz włosów. Oprócz tego w codziennej pielęgnacji ważne są odżywki stosowane po każdym myciu włosów, czyli tzw. preparaty kondycjonujące. Tego typu kosmetyki działają natychmiastowo, zabezpieczają w głównej mierze powierzchnię włosa, ograniczają ich podatność do elektryzowania się, a co za tym idzie ułatwiają rozczesywanie oraz sprawiają, że pasma są wygładzone i wyglądają zdrowo. Efekt ten utrzymuje się do następnego mycia. W drogeriach znajdziemy również maski, które zawierają substancje wnikające w strukturę włosa głębiej, niż w przypadku odżywek; są to tzw. preparaty regenerujące włosy. Zawarte w nich składniki - m.in. witaminy, ekstrakty roślinne, pochodne keratyny czy innych protein oraz np. ceramidy sprawiają, że produkty tego typu nie tylko nawilżają i natłuszczają włosy, ale również działają regenerująco, czyli odbudowują powstałe na włosach uszkodzenia. Tego typu kosmetyki należy dobierać zależnie od aktualnych potrzeb włosów.
 

Pielęgnację długich włosów warto też uzupełnić o ich regularne olejowanie. Wykorzystane w tym celu specyfiki należy dobierać w zależności od porowatości włosów. Taki zabieg chroni kosmyki przed utratą wilgoci, zapewnia im większą elastyczność i sprawia, że są bardziej podatne na zabiegi stylizacji.
 

Niezależnie od długości włosów powinniśmy też dbać o ochronę włosów przed uszkodzeniami mechanicznymi, termicznymi i chemicznymi. Zimą i jesienią lepiej więc długie pasma zaplatać lub spinać, co ograniczy ich tarcie o szalik i inne elementy garderoby. Wilgotne kosmyki są bardziej narażone na uszkodzenia, stąd też nie zaleca się kłaść spać z mokrymi włosami. Przy długich pasmach rozsądnym rozwiązaniem jest zaś zaplecenie do snu warkocza lub upięcie koka, co również uchroni włosy przed nadmiernym tarciem, czego następstwem mogą być uszkodzenia.

Stylizacja długich włosów

Długie i zadbane włosy wyglądają pięknie niezależnie od fryzury. Zdrowe pasma świetnie prezentują się rozpuszczone, proste lub też z delikatnymi falami. Oczywiście posiadaczki dłuższych włosów mogą zdecydować się również na mniej lub bardziej skomplikowane upięcia. Stylizację pasm z całą pewnością ułatwią urządzenia wykorzystujące wysoką temperaturę, jak lokówka, prostownica czy falownica. Dzięki nim można stworzyć efektowną fryzurę, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu włosów przed działaniem ciepła. W przeciwnym razie częste stosowanie tego typu urządzeń może doprowadzić do przesuszenia włosów i do pogorszenia ich kondycji.
 

Kosmetyki termoochronne m. in. w formie wygodnego w aplikacji sprayu, zawierają nierzadko substancje, dzięki którym włosy stają się bardziej miękkie i błyszczące, przez co gotowa fryzura prezentuje się jeszcze lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że żadne preparaty nie uchronią włosów w 100% przed niekorzystnym wpływem bardzo wysokiej temperatury, dlatego lepiej jest używać sprzętów do stylizacji na ciepło sporadycznie.

Odkryj: