Kobieta odwrócona tyłem i robiąca kucyka z blond włosów
Pielęgnacja | Zniszczone włosy

Powiedz „dość” plączącym się włosom

Splątane włosy skutecznie spędzają Ci sen z powiek? Nie jesteś sama! Z uciążliwymi supełkami na włosach boryka się większość kobiet. Nie jest to jednak problem, z którym współczesne kosmetyki i metody stylizacyjne nie byłyby sobie w stanie poradzić. Poznaj techniki, które pozwolą Ci rozprawić się z bałaganem na głowie, a najlepiej – uniknąć zawczasu kłopotliwych „kołtunów”.

Problem splątanych włosów nasila się zwłaszcza po ich umyciu, choć i w ciągu dnia kosmyki potrafią uformować ciężki do rozplątania supeł. Potargane i tworzące niechlujne pęki włosy wyglądają nieestetycznie i z całą pewnością odejmują fryzurze klasy. Nawet w kategorii artystycznego nieładu plączące się włosy zostają zdyskwalifikowane! A to dlatego, że problem ten nie ma natury wyłącznie estetycznej – łatwo ulegające splątaniu kosmyki to rezultat ich osłabionej kondycji, rozdwajających się końcówek i nadmiaru stylizacji. Dowiedz się co sprzyja plątaniu się włosów i jak się przed nim ustrzec. Poniżej wyjaśniamy jak bezboleśnie rozplątać supeł, nie tracąc przy tym ani jednego włosa z głowy!

Plątanie się włosów: przyczyny

Nie jest tajemnicą, że splątaniu najszybciej ulegają włosy suche, zniszczone, poddane inwazyjnej stylizacji i nieroztropnej koloryzacji. Mają one rozchylone łuski, a więc i chropowatą powierzchnię, przez co zahaczają o siebie, doprowadzając do plątania się kosmyków. Skłonność do plączących się włosów to nie tylko rezultat braku właściwej pielęgnacji lub stylizacji, ale nieodłączny problem posiadaczek włosów naturalnie wysokoporowatych, np. kręconych i mocno falowanych.

Jak uniknąć plączących się włosów?

W walce o gładkie i niesplątane włosy warto już na początku procesu pielęgnacyjnego wdrożyć odpowiednie techniki. Sprawdź do ilu z poniższych zasad się stosujesz, a ile jest wciąż przed Tobą do odkrycia.

  1. Przed myciem włosów pamiętaj, aby dokładnie je rozczesać, dzięki czemu zminimalizujesz prawdopodobieństwo powstania supełków w trakcie rozprowadzania szamponu i masowania skalpu. 
  2. Również podczas samego mycia oraz osuszania ręcznikiem unikaj nadmiernego tarcia i wyciskania, które nie tylko splącze, ale i uszkodzi delikatną strukturę włosa. 
  3. Produkty zawierające silikony będą niezastąpione w wygładzaniu powierzchni i ułatwianiu rozczesywania pukli. 
  4. Zadbaj o nawilżenie i regenerację zniszczonych włosów, używając dedykowanych produktów pielęgnacyjnych, jak odżywki czy maski. Te pierwsze powinny być stosowane codziennie.
  5. Dobrym rozwiązaniem może okazać się mycie włosów metodą OMO, która od tradycyjnego procesu różni się dodatkowym etapem zastosowania odżywki przed użyciem szamponu. Krok ten chroni przed wysuszającym działaniem kosmetyku. 
  6. Ogranicz lub całkowicie zrezygnuj z tapirowania. Tego nie musimy tłumaczyć. Tapirowanie to proszenie się o problemy. Zamiast tego dodaj objętości włosom za pomocą pudru bądź pianki.
  7. Upinaj włosy na noc w koński ogon, a najlepiej w luźny koczek. Pomoże Ci to uniknąć mechanicznych uszkodzeń podczas tarcia włosów o poduszkę i o co nam przede wszystkim chodzi – plątania się włosów.

Kiedy już włosy się splączą…

Nie panikuj, a co gorsza nie sięgaj po nożyczki! Zapytasz na pewno jak rozplątać włosy bez bólu i narażania ich na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli w zasięgu Twojej ręki znajduje się odżywka i dostęp do bieżącej wody, włóż splątane pasmo pod zimny strumień, co spowoduje zamknięcie łusek włosa a następnie nałóż odżywkę, która nada poślizgu. Możesz w tym celu użyć innych specyfików jak olejek czy jedwab. Splątane włosy zaczynaj rozczesywać od dołu za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. I najważniejsze – nie szarp, nie ciągnij. Bądź delikatna, a włosy odwdzięcza Ci się za to pięknym połyskiem.

Odkryj: