Alli Simpson z blond włosami i bandaną
Stylizacja | Trendy w stylizacji dla kobiet

Bandana-Rama: o powrtocie chusty do włosów

Wielki powrót bandany trwa. Noszone od wieków, jako tradycyjne lub odświętne akcesoria, chustki do włosów powracają ponownie do łask jako ozdobny element fryzury. Przedstawiamy trzy propozycje noszenia tych kolorowych dodatków.

Bandanki z pewnością nie są jednorazową modą. Top modelka Alessandra Ambrosio i piosenkarka Rihanna noszą je od lat. Zresztą nigdy tak naprawdę nie zniknęły z szaf modowych kowbojów i kowbojek. Czasami bywają modową deklaracją, czy manifestacja przynależności do jakiś grup – są wyraźnym znakiem np., gdy, tak jak Blodgera Medine, nosimy je owinięte wokół nadgarstka.

Bandanki bez tajemnic

null

Klasyczna fryzura z chustą z nieco mniej klasycznym makijażem

Słowo bandanka wywodzi się z hinduskiego bāṅdhnū co oznacza owinięty materiał. Na pierwszych bandankach umieszczano wizerunki ważnych osób (na jednej z nich umieszczono wizerunek dowódcy wojsk, Georga Washingtona na koniu). Współcześnie najczęściej zdobione są charakterystycznym, wzorowanym na hinduskiej ornamentyce, wzorze paisley, a standardowy rozmiar to 60 x 60 cm. Kolorowe kawałki materiału mają wszechstronne zastosowanie. Noszone są na głowach, nadgarstkach i szyjach. A niektórzy tworzą z nich… sakiewki na drobiazgi. Jako obiekt zainteresowania kolekcjonerów występują w najrozmaitszych kolorach i odcieniach i wiązane są na niezliczoną ilość sposobów. Takie instrukcje można znaleźć np. w Internecie. Bandanki doskonale służą jako ozdoba fryzur i narzędzie do podtrzymanie włosów. Poniżej przedstawiamy trzy propozycje ich fryzjerskiego zastosowania. 

Fryzury z bandaną - jak nosić tę chustkę?

Hair Bandana

Candice Swanepoel

Wersja standardowa: Bandanka jako opaska, opleciona wokół głowy i związana z tyłu. Stylizacja niezwykle popularna wśród hippisów, fanów rocka czy… rowerzystów. Takie opaski doskonale współgrają z fryzurami z rozpuszczonych włosów, ale i z modnymi upięciami. Nasz ulubiona stylizacja to zwinięta na szerokość ok. 8 cm bandanka ułożona na rozpuszczonych, kręconych włosach z przedziałkiem po środku.

Wskazówka: Rogi bandanki powinny być ułożone do przodu.

Po lewej: Aniołek Victoria’s Secret, Candice Swanepoel, prezentuje modny sposób zastosowania bandanki. 

Wersja klasyczna: Złóż dokładnie chustę do włosów na szerokość ok. 2,5 cm i zawiąż ją na głowie. Dziś bandany nosi się w ten sposób, by stworzyć stylizacje nawiązujące do lat 50. i 90. ubiegłego wieku. Różnorodna faktura i ich kolor nadaje im dodatkowego, wyróżniającego akcentu. To świetna propozycja na festiwale, wakacje czy do aktywności sportowych. 

Hair Bandana

Brianna Falcon

Bandankowa sztuka: Bandanki można także wpleść we włosy, uzyskując bardzo ciekawy, kreatywny efekt. Możesz związać kilka różnych chustek w rozmaitych kolorach i zestawiać je w ciekawe połączenia.

Po lewej: Modelka Brianna Falcon wplotła bandany w tradycyjne warkocze.