Kobieta z lśniącymi pięknymi włosami
Stylizacja | Wskazówki i triki

Cała prawda o włosach

Niektóre z powszechnie powtarzanych przekonań opierają się na całkowitej fikcji. Jedne są wyłącznie fantazją, inne zawierają ziarno prawdy. Czy stres może naprawdę wywołać utratę włosów? Czy brązowe włosy rosną szybciej niż włosy blond? Czas na fakty i prawdziwe odpowiedzi.

Słowo “mit” (z greckiego “mythos”) oznacza „narrację” lub „opowiadanie”. W dzisiejszym rozumieniu oznacza ono opowieści o bogach i herosach. Niektóre z mitów opowiadają o naturalnych zjawiskach, które w czasach ich powstania nie mogły być jeszcze wyjaśnione racjonalnie. Choć wiele mitów odwołuje się do wiekowej mądrości, ich tworzenie rzadko dostarcza odpowiednich faktów. Chcemy zatem pomóc w oddzieleniu faktów od fantazji.

Które z poniższych stwierdzeń są prawdziwe?

 

 

1. Stylizacja włosów wysusza włosy. Fałsz!

To zdanie jest fałszywe. Alkohol stosowany w produktach do stylizacji jest wysoce lotny. W konsekwencji alkohole ulatniają się w chwili, gdy produkt usadza się na włosach, a nawet zanim to się stanie. 

 

 

 

 

2. Częste mycie włosów szamponem przetłuszcza skórę głowy. Fałsz!

Za produkcję sebum (substancji natłuszczających) odpowiedzialne są gruczoły łojowe. Wielkość produkcji uzależniona jest od rodzaju skóry i wieku osoby. Co do zasady, wraz z wiekiem produkcja serum maleje. Częste mycie włosów szamponem pozwala usunąć nadmiar sebum z powierzchni skóry i włosów. Jednak formuły nowoczesnych szamponów są opracowywane tak, by utrzymać delikatność włosów. 

 

 

 

 

3. Stres może prowadzić do utraty włosów. Prawda!

Przeciętnie każdy człowiek traci dziennie 50 do 80 włosów, które zastępowane są przez nowe. Stres może zaburzyć równowagę pomiędzy włosami, które tracimy i odrastaniem nowych. Naturalnie nasz organizm dąży do odbudowy i wyrównania strat. Jeżeli utrata włosów jest znaczna, warto zasięgnąć porady lekarza.

 

 

 

 

4. Włosy mokre i wilgotne lepiej czesać grzebieniem niż szczotką. Prawda!

Mokre czy wilgotne włosy są bardziej delikatne i podatne na złamania niż suche włosy. Do ich czesania najlepiej jest używać grzebienia o szerokich zębach.

 

 

 

 

5. Brązowe włosy rosną szybciej niż blond. Fałsz!

Zazwyczaj włosy blond są cieńsze i bardziej podatne na złamania niż włosy brązowe. Te właściwości mogą sprawiać mylne wrażenie, że włosy jaśniejsze rosną szybciej. Jednak o tempie wzrostu włosów decydują w większości czynniki genetyczne, a nie kolor.

 

 

 

 

6. Stukrotne przeczesanie włosów szczotką każdego dnia przywraca im połysk. Prawda!

Szczotkowanie włosów wygładza ich powierzchnię. Gładkie ułożenie osłonek włosa wyjątkowo dobrze odbija promienie słoneczne. Z tego powodu szczotkowanie pozwala nadać włosom blask. Z drugiej strony w ten sposób od nasady włosów po końce dystrybuowane jest także sebum, które nie tylko chroni, ale i nabłyszcza włosy. Szczotkując włosy, nie musisz liczyć precyzyjnie i wcale nie musisz czesać ich aż sto razy.