Modelki z finger waves w stylu lat 30.
Stylizacja | Fryzury damskie

Fryzury lat 30.: klasyka, która urzeka do dziś

Lata 30. przyniosły wiele zmian w stylizacji kobiecych fryzur. Bogactwo i splendor ery jazzu w drugiej połowie lat 20. skłoniły Europejki do zaadoptowania krótkiego boba na potrzeby nowych standardów. Z upływem czasu fale stylizowane blisko głowy ewoluowały w bujne i wyrafinowane uczesania. Przejście od surowego minimalizmu do pochwały kobiecości było płynne. Chłopięcy styl zyskał wdzięk i otworzył drzwi nowym możliwościom stylizacyjnym. Sprawdź jakie fryzury w latach 30. były najmodniejsze!

Lata 30. upłynęły pod znakiem fal i fryzur z loków, które doskonale komponowały się z szykownymi sukienkami do połowy łydki i taliowanymi garsonkami. Ubranie podkreślało kobiece atuty, nie ograniczając przy tym komfortu i funkcjonalności. Duch emancypacji trafił na salony – płaskie obcasy i przezroczyste tkaniny weszły do kanonu mody, urozmaicając stylizacje i dając pole do popisu projektantom. Włosy początkowo wciąż krótkie lub półdługie, z czasem wydłużyły się i przybrały kolor platynowego blondu, czyli najmodniejszego odcienia lat 30.

Finger waves

Finger waves

Finger waves to ponadczasowa elegancka fryzura, którą po dziś dzień możemy podziwiać na czerwonym dywanie i innych formalnych uroczystościach.

Sztandarowa fryzura lat 30., spopularyzowana m.in. przez Bette Davis, dodawała uroku zarówno długim, jak i krótkim włosom damskim. Jej nazwa pochodzi od fal stylizowanych palcami na wilgotnych włosach. Każda z fal była zabezpieczana fryzjerskim klipsem lub wsuwką do czasu wyschnięcia. Przylegająca blisko głowy fryzura, eksponuje rysy twarzy i dodaje klasy. Jej dodatkowym atutem jest zrezygnowanie z narzędzi do stylizacji, które nadają pożądanego kształtu przy pomocy wysokiej temperatury. Przedziałek znajduje się obowiązkowo z boku, przez co fale są doskonale widoczne tuż ponad czołem.

Falowany bob

Znak rozpoznawczy Jean Harlow, podobnie zresztą jak jej platynowe włosy. Ta charakterystyczna dla lat 30. fryzura przeszła do historii, dzięki filmom Platynowej Blondynki „Kolacja o ósmej” czy „Dla ciebie tańczę”. I choć ona sama miała naturalnie falowane włosy, stylizowane jedynie za pomocą wody z octem, styl ten można dziś z łatwością odtworzyć. W tym celu będziesz potrzebowała lokówki i lakieru do włosów. To ponadczasowe uczesanie służyło za inspirację w kolejnych latach.

Nakrycia głowy i fryzury z lat 30.

Modę lat 20. zdominowało charakterystyczne nakrycie głowy o kloszowym kształcie, które niemal całkowicie ukrywało włosy, a nierzadko i czoło. Modele starsze o dekadę starały się eksponować kobiecy urok dzięki lekko wywiniętemu rondu i wymykającym się lokom, które ponętnie okalały twarz. Fryzurom lat 30. towarzyszyły również siateczkami, zdobione paciorkami, a ponadto berety i turbany, których czas świetności przypada na lata 40.

Metody kręcenia włosów

W momencie kiedy loki stały się wszechobecnym trendem w modzie lat 30., rozpoczęto eksperymenty z metodami ich stylizacji. Popularnym sposobem wykorzystywanym do stworzenia drobnych loczków było zakręcanie cienkich pasm wokół palca wskazującego aż po samą nasadę, a następnie upinanie ich spinkami i suszenie. Po wyschnięciu, usuwano spinki, pozostawiając sprężynki maksymalnie skręcone, a sekcję włosów na czubku głowy stylizowano w miękkie fale i opisane wcześniej finger waves. Voilà! Tak powstawała jedna z najpopularniejszych fryzur lat 30.

Rekomendowane produkty