Zdrowe farbowane włosy bez cienia szarości
Koloryzacja | Farbowanie

Farbowanie włosów w domu krok po kroku. Jak dobrze przygotować włosy?

Jesteś gotowa na miedziany kolor włosów? Może masz ochotę przestać być blondynką i zmienić kolor włosów na piękny orzechowy? A może chcesz przejść od platynowego blondu do głębokiej czerni? A może kusi Cię farbowanie na siwo? Koloryzacja w domu daje Ci ogromny wybór. Czy nie cieszy Cię fakt, że nie musisz nawet odwiedzać salonu fryzjerskiego, aby zmienić kolor włosów? Wtajemniczymy Cię we wszystkie sekrety dotyczące koloryzacji włosów. Zastosuj nasze proste porady i sztuczki, a po mistrzowsku opanujesz proces farbowania włosów w domu.

Kobieta w czapce i rozpuszczonych blond włosach po udanym farbowaniu
© Shutterstock

Podziwiaj ten piękny blond, a następnie olśnij własnym, nowym kolorem włosów! Możesz zrobić to w domu w mgnieniu oka!

Trwała koloryzacja włosów pozwala na osiągnięcie koloru, który nie znika po kilku myciach szamponem, jak się to dzieje w przypadku koloryzacji nietrwałej - trwała i nietrwała koloryzacja opierają się na innych procesach chemicznych. W przypadku trwałej koloryzacji, nadtlenek wodoru rozkłada naturalne pigmenty, które znajdują się we włosach i uczestniczy w tworzeniu nowych, które w trakcie farbowania wnikają do wnętrza każdego włosa. Trwała koloryzacja włosów pozwala natomiast całkowicie przykryć siwe włosy. Jak zatem przygotować włosy do farbowania?

 

Podziwiaj ten piękny blond, a następnie olśnij własnym, nowym kolorem włosów! Możesz zrobić to w domu w mgnieniu oka!

Farbowanie włosów w domu: duże kroki czy nieznaczne ruchy?

Możesz mieć kłopot ze zbyt dużym wyborem kolorów farby do włosów! W sprzedaży dostępna jest ogromna liczba odcieni; ale jaki jest odpowiedni kolor dla Ciebie? Karmelowy czy raczej jasny brąz? Może jakiś odcień czerwieni? A może to popielaty blond wyglądałby lepiej? A może kusi Cię farbowanie włosów na siwy kolor?! Gdy zdecydowałaś się na metamorfozę, masz pozornie bezgraniczny wybór, jednakże specjaliści polecają dobór koloru nie więcej niż dwa tony jaśniejszego albo ciemniejszego od naturalnego koloru włosów. Taki wybór gwarantuje najbardziej naturalny wygląd. Zmiana koloru włosów z ciemnych na bardzo jasny blond może wywoływać dysonans w ogólnym odbiorze wyglądu, gdyż nowy odcień może nie pasować do koloru Twoich oczu i brwi, a w efekcie wyglądać sztucznie.

 

Przy wyborze odcieni czerwieni, miedzi albo złota powinnaś też zwrócić uwagę na kolor skóry. Odcienie czerwieni nie pasują do skóry o żółtawym, czerwonym albo oliwkowym zabarwieniu. Rudawe włosy idealnie współgrają z kolei z cerą o bardzo lekkim, trochę różowawym odcieniu. Powinnaś również brać pod uwagę to, że ciemne kolory włosów mogą sprawić, że jasna cera wygląda bardzo blado. Włosy o odcieniu popielatym, w perłowych tonach, mają zwyczaj sprawiać, że żółtawa karnacja wygląda bezbarwnie i szaro. Natomiast perłowe tony będą wyglądać świeżo w parze z czysto złotymi albo czerwonawymi pasemkami, a także u osób o czerwonym zabarwieniu skóry (większość kobiet, które mieszkają w krajach europejskich).

Jak farbować włosy w domu: dokładnie i zgodnie z instrukcją

Kobieta przygotowuje włosy do farbowania
© EyeEm

Nie ignoruj i przede wszystkim nie wyrzucaj instrukcji!

Tak naprawdę, podczas farbowania włosów w domu mało rzeczy może pójść nie tak, jak byśmy chciały. Mimo wszystko, dokładne przeczytanie instrukcji dołączonej do opakowania jest wskazane. Pamiętaj, aby nie przekraczać określonego czasu stosowania produktów. Ten punkt jest szczególnie ważny w przypadku rozjaśniania włosów. Jeśli mieszanka utleniająca zostanie zmyta za wcześnie, włosy mogą wyjść w pomarańczowym albo żółtawym odcieniu. Pozostawienie mieszanki rozjaśniającej na włosach zbyt długo może spowodować ich zniszczenie. Spalone końce będą się wykruszały niezależnie od tego, jak bardzo będziemy o nie dbać. W konsekwencji włosy trzeba będzie skrócić, a o takim rozwiązaniu nie marzy nikt.

 

Wskazówka: Jeżeli postanowiłaś pofarbować włosy bez pomocy swojego fryzjera, zastosuj farbę do włosów z serii Palette Deluxe. 

 

Nie ignoruj i przede wszystkim nie wyrzucaj instrukcji!

Jak farbować włosy w domu – inne pomocne wskazówki i rady

  • Przed farbowaniem włosów ustaw wszystkie potrzebne przedmioty i składniki w pobliżu. Nie zapomnij o zegarku! Załóż zniszczoną koszulkę (której nie będzie szkoda poplamić) oraz dołączone do opakowania rękawiczki.
  • Zrób próbę uczuleniową przed użyciem jakiegokolwiek produktu do koloryzacji lub rozjaśniania włosów. Opis wykonania próby znajdziesz w instrukcji użycia, dołączonej do opakowania.
  • Nakładaj mieszankę na włosy zgodnie z instrukcją. Pamiętaj, aby sprawdzić czy produkt należy nakładać na suche, czy wilgotne włosy.
  • Resztki niezużytej mieszanki należy wyrzucić. Stosowanie takich resztek pozostałych z poprzednich koloryzacji, może spowodować, że uzyskany efekt będzie odbiegał od koloru pokazanego na opakowaniu.
  • Ostrożnie! Skutki koloryzacji mogą być całkiem niespodziewane, jeśli w ciągu ostatnich czterech miesięcy farbowałaś włosy henną albo produktem zawierającym hennę. To samo ostrzeżenie dotyczy zmiany ze zwykłych produktów do koloryzacji na produkty biologiczne.
  • Jeżeli kolor włosów okazał się zbyt popielaty albo szary, zastosuj produkt do koloryzacji nietrwałej albo szampon koloryzujący, aby dodać im odcienia czerwieni albo złota.
  • Chcesz zrobić trwałą i zmienić kolor włosów? Nie wykonuj tych dwóch zabiegów w tym samym czasie albo krótko po sobie! Pozwól włosom odpocząć przez dwa tygodnie po trwałej albo po koloryzacji.
  • Są duże szanse, że pokochasz swój nowy kolor włosów. Pamiętaj, aby zapisać numer odcienia wybranego produktu. Dzięki temu nie będziesz zmuszona zgadywać, kupując następne opakowanie.
  • Stosuj szampony i odżywki do włosów farbowanych, aby kolor zachował połysk i wyglądał zdrowo. Włosy farbowane potrzebują specjalnej opieki. Dlatego raz na tydzień powinnaś zastosować maskę pielęgnującą, która wydobędzie piękno Twoich włosów.