Blondynka w okularach przeciwsłonecznych
Koloryzacja | Farbowanie

Tonowanie włosów – nowy kolor bez szkód!

Czy zdarzyło Ci się, że chciałaś zmienić lub delikatnie skorygować kolor włosów, ale w ostatniej chwili rezygnowałaś z pomysłu ze względu na ich kondycję? W takim razie najwyższy czas, byś poznała wszystkie zalety tonowania włosów!

Tonowanie włosów to jeden z bardziej nieinwazyjnych sposobów na zmianę koloru włosów, który fryzjerzy z chęcią stosują zwłaszcza u swoich klientek po rozjaśnianiu włosów, aby nie pogarszać ich stanu. Depigmentacja powoduje, że włosy zyskują płaski kolor o żółtej bądź pomarańczowej barwie. Dopiero na tak przygotowane wstępnie włosy nakłada się kolejny barwnik – najczęściej w postaci tonera, który w przeciwieństwie do trwałej farby nie wpływa negatywnie na kondycję włosów, ponieważ nie zawiera w składzie ani amoniaku, ani nadtlenku wodoru, a jedynie delikatny oksydant. Co więcej, niezaprzeczalną zaletą tonerów jest to, że zazwyczaj wzbogacone są o składniki odżywcze, przez co nie tylko nie niszczą włosów, ale i je upiększają, dodając im blasku. Czym więc różni się toner od zwykłej farby do włosów? W przeciwieństwie do tej drugiej, toner nie przedostaje się do wnętrza włosa – zostaje wyłącznie na powierzchni. Co za tym idzie, tonowanie nie daje trwałych efektów i należy je powtarzać, najczęściej co 4-6 tygodni. Na szczęście barwnik wypłukuje się z powierzchni włosów stopniowo, nie tworząc plam ani tym bardziej odrostów, dlatego efekt jest bardzo naturalny.

Dla kogo jest tonowanie włosów?

Blondynka w pięknych, miękkich falach na włosach
© EyeEm

Po rozjaśnieniu kolor włosów wygląda na płaski i często zwyczajnie nijaki. Tonowanie nada pożądanej głębi.

Tonowanie można wykonać zarówno na włosach farbowanych czy rozjaśnianych bądź tych o naturalnym kolorze. Najbardziej widoczne efekty można uzyskać w przypadku włosów uprzednio utlenionych. To również one wymagają największej troski, gdyż rozjaśnianie może skutkować odbarwieniami. Wiedzą o tym dobrze kobiety, które choć raz zdecydowały się na ten krok. Właśnie dlatego tonowanie blondu i innych jasnych kolorów włosów jest ciekawą i o wiele bardziej trwałą alternatywą dla mycia włosów fioletowym szamponem , które poleca się wszystkim blondynkom o ciepłych odcieniach włosów. Tonowaniem włosów mogą się także zainteresować panie, u których widać pierwsze oznaki siwienia, lecz które z różnych względów nie chcą traktować swoich pukli silnymi środkami farbującymi. Jest to również świetny sposób, by przywrócić włosom odpowiedni kolor i blask po pełnym słońca lecie. Jeśli zauważyłaś, że Twoje włosy płowieją, wybierz odpowiadający Ci kolor tonera i pozbądź się tego niezdrowo wyglądającego efektu w pół godziny, i to bez dalszego niszczenia włosów, których kondycja po wakacjach zawsze jest nieco gorsza.

Wskazówka: Jeżeli pragniesz aby kolor utrzymał się dłużej a zabiegi koloryzacyjne nie przynosiły zniszczeń w strukturze włosów, pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji. W tym celu stosuj odżywkę nawilżającą z linii Beology.

Co jeszcze musisz wiedzieć o tonowaniu

Blond włosy z niebieskimi pasmami, upięte w kucyk
© EyeEm

Tonowanie włosów na niebiesko? To też możliwe, o ile Twoje włosy były wcześniej rozjaśnione.

Trzeba jednak pamiętać, że za pomocą tonera nie zmienimy diametralnie wizerunku. Włosy tonuje się, wybierając do tego produkt o kolorze najbardziej zbliżonym do naszego obecnego. W ten sposób wpływamy wyłącznie na odcień, ochładzając lub ocieplając go. Co innego, jeśli decydujemy się na toner w kolorach niedziedziczonych, czyli – wszystkich odcieniach tęczy. Najlepszy efekt takiego tonowania otrzymasz na włosach wcześniej mocno rozjaśnionych. Na włosach, których nigdy wcześniej nie farbowano, otrzymany kolor może się znacznie różnić od Twoich oczekiwań.

Odkryj: Koloryzacja