Blondynka w koczku o jasnym odcieniu blond
Koloryzacja | Ryzyko i błędy

Ten żółty odcień blond - jak się go pozbyć?

Marzeniem wielu kobiet są lśniące włosy o naturalnie wyglądającym odcieniu. Jednak pierwsze próby rozjaśniania mogą zakończyć się niepowodzeniem. Liczne odcienie blondu mogą się nam podobać bądź... nie! Szczególnie niepożądane jest pojawianie się pasm w żółtych odcieniach na włosach tuż po ich farbowaniu. Dowiedz się jak pozbyć się żółtego blondu, a przede wszystkim jak mu zapobiegać.

Proces rozjaśniania włosów do blond wymaga wyjątkowej precyzji i uwagi, gdyż często wiąże się z dużą zmianą tonalną koloru. Ryzyko istnieje nawet, jeśli użyjemy najlepszej farby do włosów blond bez żółtego odcienia. Na wypadek, gdyby coś poszło nie tak, mamy dla Was kilka porad:

Pomocne informacje dotyczące rozjaśniania włosów

Blodnynka w rozposzczonych blond włosach o jasnym odcieniu
© Shutterstock

Pewnie słyszałaś, jak ktoś powiedział, że „ufarbował włosy na blond”. Choć wszyscy wiemy, co ma na myśli, słowa „farbowanie” czy „koloryzacja” nie opisują wiernie tego, co się w rzeczywistości wydarzyło. Zmiana koloru włosów z ciemnego na jasny wiąże się raczej z zastosowaniem substancji usuwających kolor, jak nadtlenek wodoru, niż nadających go.

 

Uzyskanie wymarzonego odcienia blond, zarówno w domu jak i w salonie fryzjerskim, wymaga usunięcia naturalnych pigmentów z włosów. W tym procesie, który trwa przez kilka faz, naturalny kolor włosów jest usuwany. We wspominanych fazach dekoloryzacji, włosy są początkowo czerwone, potem pomarańczowe, następnie żółte, a na końcu zostają pozbawione koloru.

Co jest powodem i jak pozbyć się żółtego blondu?

Odcienie żółtego na rozjaśnianych włosach mogą być wynikiem nieprawidłowego zastosowania produktu jak i jego niewłaściwego doboru.

  • Żółty odcień blond jako wynik nieprawidłowego zastosowania produktu

Żółty odcień pojawia się często wskutek zbyt wczesnego zmycia produktu rozjaśniającego włosy. Wiele kobiet obserwuje zmiany koloru włosów zachodzące w trakcie procesu farbowania. Kiedy widzą zmianę ich odcienia z czerwonego na pomarańczowy, denerwują się i szybko zmywają z włosów mieszankę. Nie ma jednak powodów do nerwów. Kolor pomarańczowy jest po prostu jednym z przejściowych kolorów na drodze od ciemnego odcienia włosów do włosów pozbawionych koloru. W trakcie rozjaśniania włosów warto więc zachować rozsądek i zimną krew. Już po kilku minutach włosy zmienią się z pomarańczowych na żółte, a następnie zostaną pozbawione koloru.

 

  • Jak zapobiec powstaniu żółtych odcieni na włosach blond?

Należy ściśle przestrzegać informacji zawartych w instrukcji użycia produktu, szczególnie tych dotyczących czasu aplikacji. Mieszankę rozjaśniającą należy pozostawić na włosach zgodnie z zaleceniami i nie skracać ani nie wydłużać tego czasu.

 

  • Jak pozbyć się żółtego blondu?

Jeśli spłukałaś mieszankę za wcześnie, powtórz proces rozjaśniania, używając takiego samego produktu jak poprzednio, ale tylko na czas, którego zabrakło, aby dopełnić czas aplikacji podany w instrukcji. Jeżeli mieszanka została zmyta 10 minut przed czasem, pozostaw ją przy ponownej aplikacji przez 10 minut.

Zauważyłaś jedynie smugi w żółtym odcieniu na włosach?

Młoda kobieta zdecydowała się na ochłodzone blond włosy
© EyeEm

Jak pozbyć się żółtego blondu tylko z pojedynczych pasm lub jak ochłodzić włosy koloru blond? W takim wypadku może pomóc specjalny szampon przeznaczony do włosów blond lub siwych, zawierający niebiesko-fioletowe pigmenty, które niwelują żółtawy odcień. Kolory niebieski i fioletowy są komplementarne w stosunku do koloru pomarańczowego i żółtego. Oznacza to, że nałożone na siebie neutralizują się. Efekt działania szamponu utrzyma się tylko przez kilka dni, gdyż niebiesko-fioletowe pigmenty wiążą się jedynie z powierzchnią włosów.

 

Efekty użycia szamponu do włosów blond lub siwych mogą się różnić. Dlatego koniecznością może okazać się kilkukrotne zastosowanie produktu w celu usunięcia żółtawego odcienia włosów. Rekomendujemy jednak używanie tego szamponu nie częściej niż co drugie mycie włosów.

- Chroni i wzmacnia, przeciwdziałając złamaniom. - Wzmacnia mikro-wiązania wewnątrz włókna włosa. - Zapewnia wyjątkowo długotrwałą intensywność koloru - rozjaśnienie do 4 tonów.

Pielęgnacja po usunięciu żółtego odcienia włosów

Po usunięciu żółtego odcienia warto nałożyć na włosy intensywną odżywkę, która doda włosom połysk i zdrowy wygląd. Na filmie ekspert Schwarzkopf Armin Morbach pokazuje, jak nadać włosom blond piękny połysk.