Blondynka w koczku o jasnym odcieniu blond
Koloryzacja | Ryzyko i błędy

Ten żółty odcień blond - jak się go pozbyć?

Marzeniem wielu kobiet są lśniące włosy o naturalnie wyglądającym odcieniu. Jednak pierwsze próby rozjaśniania mogą zakończyć się niepowodzeniem. Liczne odcienie blondu mogą się nam podobać bądź... nie! Szczególnie niepożądane jest pojawianie się pasm w żółtych odcieniach na włosach tuż po ich farbowaniu. Dowiedz się jak pozbyć się żółtego blondu, a przede wszystkim jak mu zapobiegać.

Proces rozjaśniania włosów do blond wymaga wyjątkowej precyzji i uwagi, gdyż często wiąże się z dużą zmianą tonalną koloru. Ryzyko istnieje nawet, jeśli użyjemy najlepszej farby do włosów blond bez żółtego odcienia. Na wypadek, gdyby coś poszło nie tak, mamy dla Was kilka porad:

Pomocne informacje dotyczące rozjaśniania włosów

Blodnynka w rozposzczonych blond włosach o jasnym odcieniu
© Shutterstock

Pewnie słyszałaś, jak ktoś powiedział, że „ufarbował włosy na blond”. Choć wszyscy wiemy, co ma na myśli, słowa „farbowanie” czy „koloryzacja” nie opisują wiernie tego, co się w rzeczywistości wydarzyło. Zmiana koloru włosów z ciemnego na jasny wiąże się raczej z zastosowaniem substancji usuwających kolor, jak nadtlenek wodoru, niż nadających go.

 

Uzyskanie wymarzonego odcienia blond, zarówno w domu jak i w salonie fryzjerskim, wymaga usunięcia naturalnych pigmentów z włosów. W tym procesie, który trwa przez kilka faz, naturalny kolor włosów jest usuwany. We wspominanych fazach dekoloryzacji, włosy są początkowo czerwone, potem pomarańczowe, następnie żółte, a na końcu zostają pozbawione koloru.

Co jest powodem i jak pozbyć się żółtego blondu?

Odcienie żółtego na rozjaśnianych włosach mogą być wynikiem nieprawidłowego zastosowania produktu jak i jego niewłaściwego doboru.

  • Żółty odcień blond jako wynik nieprawidłowego zastosowania produktu

Żółty odcień pojawia się często wskutek zbyt wczesnego zmycia produktu rozjaśniającego włosy. Wiele kobiet obserwuje zmiany koloru włosów zachodzące w trakcie procesu farbowania. Kiedy widzą zmianę ich odcienia z czerwonego na pomarańczowy, denerwują się i szybko zmywają z włosów mieszankę. Nie ma jednak powodów do nerwów. Kolor pomarańczowy jest po prostu jednym z przejściowych kolorów na drodze od ciemnego odcienia włosów do włosów pozbawionych koloru. W trakcie rozjaśniania włosów warto więc zachować rozsądek i zimną krew. Już po kilku minutach włosy zmienią się z pomarańczowych na żółte, a następnie zostaną pozbawione koloru.

 

  • Jak zapobiec powstaniu żółtych odcieni na włosach blond?

Należy ściśle przestrzegać informacji zawartych w instrukcji użycia produktu, szczególnie tych dotyczących czasu aplikacji. Mieszankę rozjaśniającą należy pozostawić na włosach zgodnie z zaleceniami i nie skracać ani nie wydłużać tego czasu.

 

  • Jak pozbyć się żółtego blondu?

Jeśli spłukałaś mieszankę za wcześnie, powtórz proces rozjaśniania, używając takiego samego produktu jak poprzednio, ale tylko na czas, którego zabrakło, aby dopełnić czas aplikacji podany w instrukcji. Jeżeli mieszanka została zmyta 10 minut przed czasem, pozostaw ją przy ponownej aplikacji przez 10 minut.

Zauważyłaś jedynie smugi w żółtym odcieniu na włosach?

Młoda kobieta zdecydowała się na ochłodzone blond włosy
© EyeEm

Jak pozbyć się żółtego blondu tylko z pojedynczych pasm lub jak ochłodzić włosy koloru blond? W takim wypadku może pomóc specjalny szampon przeznaczony do włosów blond lub siwych, zawierający niebiesko-fioletowe pigmenty, które niwelują żółtawy odcień. Kolory niebieski i fioletowy są komplementarne w stosunku do koloru pomarańczowego i żółtego. Oznacza to, że nałożone na siebie neutralizują się. Efekt działania szamponu utrzyma się tylko przez kilka dni, gdyż niebiesko-fioletowe pigmenty wiążą się jedynie z powierzchnią włosów.

 

Efekty użycia szamponu do włosów blond lub siwych mogą się różnić. Dlatego koniecznością może okazać się kilkukrotne zastosowanie produktu w celu usunięcia żółtawego odcienia włosów. Rekomendujemy jednak używanie tego szamponu nie częściej niż co drugie mycie włosów.

Pielęgnacja po usunięciu żółtego odcienia włosów

Po usunięciu żółtego odcienia warto nałożyć na włosy intensywną odżywkę, która doda włosom połysk i zdrowy wygląd. Na filmie ekspert Schwarzkopf Armin Morbach pokazuje, jak nadać włosom blond piękny połysk.