Kobieta z długimi, brązowymi włosami w ruchu
Pielęgnacja | Czesanie włosów

Szczotka do włosów i jej moc przywracania ładu na głowie

Szczotka do włosów należy do podstawowego wyposażenia damskiej kosmetyczki. Każda kobieta ją posiada i z grubsza wie, jak z niej korzystać. Z grubsza, ponieważ pewnie niuanse umykają nam podczas porannego pośpiechu. Rozczesując włosy nawet kilka razy dziennie, nie zastanawiamy się czy aby na pewno używana przez nas szczotka jest odpowiednia dla naszych włosów? Co to właściwie znaczy i od czego zależy? W naszym przewodniku postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Zapraszamy!

Szczotka do włosów staje się przedmiotem głębszych rozważań dopiero w momencie, kiedy przestajemy być zadowolone ze stanu naszych pukli, czy to ze względu na wypadające włosy, czy notorycznie przyklapniętą fryzurę. Jeśli zmiana kosmetyków i ograniczenie zabiegów stylizacyjnych nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, być może warto przyjrzeć się temu, jak czeszemy włosy i jakich przyrządów do tego celu używamy. A ma to niemałe znaczenie! Przekonaj się, co zawdzięczamy temu niepozornemu przyrządowi.

Powody, dla których używamy szczotek i grzebieni

A jest ich znacznie więcej niż rozczesanie splątanych włosów, choć i to wystarczający powód, by zaopatrzyć się w model najbardziej odpowiedni dla nas! Kolejną niezwykle ważną funkcją jest rozprowadzanie na włosach produkowanego przez skalp sebum. Tworzy on ochronny lipidowy film wokół łodygi włosa, zabezpieczając go przed utratą wody i uszkodzeniami. Czesząc włosy pozbywamy się również zanieczyszczeń i pozostałości produktów stylizacyjnych. Na tym nie koniec nieocenionych zalet szczotki do włosów! Oprócz widocznych korzyści, jej zastosowanie niesie za sobą przyjemność z masażu skóry głowy, który pobudza krążenia przy pomocy igieł szczotki. Dzięki temu cebulki włosów są lepiej zaopatrzone w tlen.


Wskazówka: wiedząc jak dużo różnorodnych zadań przypada jednej szczotce, warto pamiętać o jej regularnym oczyszczaniu z kurzu, sebum i resztek kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji. W przeciwnym razie zanieczyszczenia, w tym bakterie, stwarzają ryzyko podrażnień i innych mniej lub bardziej nieprzyjemnych dolegliwości.

Rodzaje szczotek do włosów

Szeroka oferta pozwala na wybór szczotki do włosów najlepszej dla naszych potrzeb. Poszczególne modele różnią się tworzywem, z którego są wykonane, kształtem czy rodzajem włosia lub igieł. Najpopularniejsze szczotki do włosów znajdują się w poniższym zestawieniu.

  • Owalne szczotki z tworzywa sztucznego, czyli najpowszechniejsze w naszych łazienkach, sprawdzą się przy rozczesywaniu włosów.
  • Szczotki do włosów z naturalnego włosia, w tym cieszące się największą popularnością modele z włosiem dzika, są niezastąpione w pielęgnacji zniszczonych i osłabionych włosów. 
  • Szczotki do włosów okrągłe służą przede wszystkim do modelowania, w tym zapewne ku zaskoczeniu wielu – także do prostowania włosów. Dodatkowo pozwalają osiągnąć efekt podkręconych końcówek.
  • Szczotki do włosów elektryczne to stosunkowo nowy wynalazek. Prostuje i wygładza włosy, a dodatkowe opcje pozwalają na masaż skóry głowy czy stymulacje wzrostu włosów.
  • Szczotki do włosów drewniane są pomocne w wygładzaniu i mają właściwości antystatyczne.

Jaką szczotkę do włosów wybrać?

W wyborze odpowiedniej szczotki do włosów walory estetyczne należy przesunąć na drugi plan, a skupić się na przeznaczeniu, rodzaju włosów i tworzywie, z jakiego jest wykonana. A najważniejsze –zadać sobie pytanie, czy Twoje włosy w ogóle szczotki potrzebują. Rzesze kobiet o kręconych włosach radzą sobie doskonale bez niej lub z niewielką pomocą grzebienia. Jednak tym paniom, które pragną nadać połysku, wymodelować fryzurę czy podnieść włosy u nasady, polecane są konkretne modele. Dla dodania objętości doskonałym wyborem będzie okrągła szczotka, z kolei te z plastikowymi kuleczkami na końcach igiełek będą chroniły skalp i mieszki włosowe przed podrażnieniem, redukując wypadanie włosów. Szerokie szczotki o dużej powierzchni będą idealne dla posiadaczek długich włosów, a modele z naturalnym włosiem dodadzą blasku i łagodniej będą obchodziły się z osłabionymi puklami.