Pielęgnacja

Jak sobie poradzić z suchą skórą głowy?

Błędy w pielęgnacji skóry głowy mogą skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami, jak swędzenie czy pojawienie się białych płatków złuszczonego naskórka. Sucha skóra głowy ponadto wpływa na wygląd włosów – mają one skłonność do przesuszania się i stają się łamliwe. Jakie są przyczyny tego problemu i co zrobić, aby się z nim szybko uporać?

Jakie są przyczyny suchej skóry głowy

Ponieważ bardzo sucha skóra głowy swędzi i jest skłonna do podrażnień, a ponadto towarzyszą jej charakterystyczne suche płatki, wiele osób myli ten problem z łupieżem. Aby wyeliminować drugą z dolegliwości, warto sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy – jeśli objawy nie ustępują pomimo stosowania specjalnego kosmetyku, prawdopodobnie mamy do czynienia z suchą skórą głowy. Przyczyny jej nadmiernego przesuszenia są różne.

Jednym z nich jest przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach z suchym powietrzem. Na pojawienie się tego problemu wpływają również w dużej mierze takie zabiegi, jak suszenie włosów gorącym powietrzem z suszarki oraz krótkie przerwy pomiędzy farbowaniem włosów. Wszystkie te czynności mogą prowadzić również do podrażnienia skóry głowy, co powoduje jej swędzenie i pieczenie. Nie bez znaczenia pozostają też kosmetyki, po jakie sięgamy podczas codziennej pielęgnacji włosów i ich układania.

Silnie odtłuszczający skórę szampon, a nawet używanie podczas mycia włosów zbyt gorącej wody negatywnie wpływają na stan skóry głowy i mogą wpływać na zachwianie jej równowagi. Osoby borykające się z suchą skórą głowy powinny wziąć pod lupę nie tylko skład używanych kosmetyków i przeanalizować stosowane zabiegi, ale też przyjrzeć się swojej diecie. Codzienne menu ubogie w witaminy i wartościowe składniki oraz zapominanie o piciu odpowiedniej ilości wody może negatywnie wpływać na stan skóry głowy.

Niekorzystnie działa też spożywanie dużej ilości cukru i niezdrowych tłuszczów, a także produktów wysoko przetworzonych. Na swędzenie i pieczenie skóry głowy wynikające z jej przesuszenia mogą też częściej skarżyć się osoby z zaburzeniami hormonalnymi, przyjmujące niektóre leki, a także borykające się z cukrzycą, astmą, alergią, a także chorobami nerek i wątroby.

Jak nawilżyć suchą skórę głowy?

Ponieważ sucha skóra głowy powoduje wypadanie włosów oraz nieprzyjemne dolegliwości, warto jak najszybciej podjąć działania pozwalające uporać się z tym problemem. Przede wszystkim należy zrezygnować z szamponów o bardzo silnym działaniu odtłuszczającym włosy i skórę głowy (dedykowanych do włosów przetłuszczających się). Zdecydowanie lepszym wyborem będą łagodne kosmetyki, które pozostawią w równowadze hydro-lipidowy ochronny płaszcz naszej skóry.

Odpowiednio dobrany preparat do mycia pozwoli zachować równowagę skóry głowy oraz jej naturalne pH, co wspiera jej samoistną regenerację i poprawę nawilżenia. Ważnym zabiegiem pozytywnie wpływającym na stan skóry głowy jest regularnie wykonywany peeling – wystarczy powtarzać go raz w tygodniu, aby odblokować ujścia mieszków włosowych i usunąć zrogowaciały naskórek oraz zgromadzone zanieczyszczenia. Dzięki temu przyspieszona zostaje naturalna odnowa biologiczna skóry, poprawiając jej właściwości barierowe. Ponieważ sucha skóra na głowie może być spowodowana złą dietą, należy zadbać o zbilansowane menu zawierające witaminę A i E oraz takie minerały, jak selen, magnez i cynk, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Zdrowy jadłospis można też uzupełnić suplementami ze skrzypem polnym. Nie powinniśmy ponadto zapominać o piciu odpowiednich ilości wody, co również ma wpływ na stan naszej skóry. 

Czego należy unikać przy suchej skórze głowy?

Sucha skóra głowy u kobiet i mężczyzn to bardzo częsty problem wynikający z niewłaściwej pielęgnacji. Oprócz unikania kosmetyków silnie odtłuszczających nasze włosy i skórę warto też zrezygnować z częstej stylizacji włosów przy wykorzystaniu wysokiej temperatury. Rozsądnie jest pozostawić włosy do naturalnego wyschnięcia zamiast suszyć je gorącym powietrzem suszarki, a jeśli nie jest to możliwe – korzystać z chłodnego nawiewu. Co prawda trwa to nieco dłużej, jednak jest zdecydowanie zdrowsze dla włosów oraz skóry głowy. Osoby farbujące włosy również powinny zrezygnować ze zbyt częstych zabiegów koloryzacji, które także mogą przyczynić się do nasilenia problemu.

Co jeszcze można zrobić, aby poprawić stan skóry głowy?

Dbanie o zdrową dietę, właściwa pielęgnacja skóry głowy oraz stosowanie łagodnych kosmetyków do włosów i ograniczenie wpływających szkodliwie na ich stan zabiegów to najważniejsze kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę podczas walki z problemem nadmiernie suchej skóry głowy. Pamiętajmy też, że sposób dbania o nią powinien uwzględniać pory roku. Latem nakładamy na skórę twarzy i ciała kremy z filtrem chroniące przed promieniowaniem UV, zaś zimą – przed mrozem i wiatrem. Ponieważ takie czynniki jak mróz czy silne słońce niekorzystnie wpływają również na skórę głowy, powinniśmy nosić odpowiednie do panującej pogody nakrycia głowy.

Kompleksowe działanie pozwoli szybciej pozbyć się problemu z suchą skórą głowy. Jego zlekceważenie wiązać się zaś będzie z nasileniem nieprzyjemnych dolegliwości, a więc swędzenia i podrażnienia skóry głowy. Nieestetyczne płatki złuszczonego naskórka z całą pewnością nie dodają urody, dlatego należy podjąć odpowiednie działania jak tylko pojawią się pierwsze problemy wynikające z przesuszenia skóry głowy.

Odkryj: