Kobieta podczas mycia włosów
Pielęgnacja | Mycie włosów

Jak myć włosy, by poprawić ich wygląd

Mycie włosów jest łatwe! To prawda, ale jeżeli chcesz poprawić ich wygląd musisz znać kilka zasad i stosować je na co dzień. Dowiedz się więc jak prawidłowo myć włosy.

Mycie włosów bardzo szybko staje się czynnością rutynową, jak mycie zębów czy obcinanie paznokci. Może czas zastanowić się, czy sposób w jaki myjesz swoje włosy ma szansę poprawić ich wygląd. Przeczytaj nasze wskazówki i sprawdź, co powinnaś zmienić w pielęgnacji włosów, a także jak często myć włosy.

Krok po kroku: jak prawidłowo myć włosy?

  1. Przygotowanie: Rozczesz włosy, usuwając z nich resztki produktów do stylizacji. Zwilż włosy ciepłą wodą.
  2. Szampon: Upewnij się, że używasz szamponu odpowiedniego do Twojego rodzaju włosów. Masz delikatne, suche, przetłuszczające się włosy, a może pojawił się na nich łupież?
  3. Ilość szamponu odpowiadająca objętości orzecha włoskiego całkowicie wystarczy do umycia krótkich i średniej długości włosów. Jeżeli nosisz długie włosy, stosuj proporcjonalnie większą ilość szamponu.
  4. Mycie włosów: Spień odmierzoną ilość szamponu, dodając niewielką ilość wody, a następnie okrężnymi ruchami wmasuj we włosy i skórę głowy. Pamiętaj, by podczas mycia włosów nie drapać skóry głowy paznokciami.
  5. Płukanie: Dokładnie spłucz szampon z włosów, ściskając rękoma włosy. Na koniec polej włosy i skórę głowy zimną wodą, która pobudzi krążenie krwi.

 

Dodatkowo: Odżywki do spłukiwania otulą każdy pojedynczy włos cienkim filtrem ochronnym i zapewnią im blask, miękkość, a do tego ułatwią rozczesywanie. Intensywne odżywki odbudowują porowatą powierzchnię włosów i należy je stosować raz w tygodniu po myciu włosów zniszczonych lub suchych. Intensywna odżywka zastępuje odżywkę do spłukiwania. Pamiętaj, aby dokładnie spłukać odżywkę ciepłą wodą.

Po myciu włosów: suszenie i czesanie

null

Po dokładnym myciu włosów i spłukaniu resztek szamponu, czas na suszenie. Pamiętaj, aby korzystać ze strumienia o jak najniższej temperaturze!

Mokre włosy są bardzo wrażliwe. Z tego względu należy unikać wycierania ich ręcznikiem i pocierania. Zamiast tego tuż po myciu włosów warto dociskać ich powierzchnię ręcznikiem. W ten sposób zbierzesz nadmiar wody bez konieczności tarcia włosów i unikniesz niszczenia kosmyków. Delikatnie rozczesz i rozplącz mokre lub wilgotne włosy. Staraj się nie używać siły, by ich nie uszkodzić. Jeśli suszysz włosy przy pomocy suszarki, staraj się jak najczęściej ustawiać niską temperaturę wydmuchu - taki zabieg zamyka łuski włosów, sprawiając że są one jeszcze bardziej błyszczące.

Jak często myć włosy?

Na pewno nieraz zastanawiałaś się, jak często myć włosy. Włosy najlepiej myć co dwa – trzy dni. Taka pielęgnacja pozwoli im zachować miękkość i jedwabisty połysk. Oczywiście częstość mycia włosów zależy także od tego, czy jesteś posiadaczką suchych czy przetłuszczających się włosów. Jeśli musisz myć włosy codziennie, zadbaj o odpowiednie nawilżenie ich po każdym myciu przy pomocy odżywki. W codziennej stylizacji włosów z tendencją do przetłuszczania pomocny może się okazać suchy szampon, który przedłuża świeżość włosów.

Odkryj: