Kobieta w czapce zimowej
Pielęgnacja | Ochrona włosów

Jak dbać o włosy zimą? Pielęgnacja podczas mrozu

Zimowe ekstrema: rozgrzani suchym i ciepłym powietrzem w przytulnych domach wybiegamy na zewnątrz, gdzie panują mróz i zimny wiatr. Zima daje się we znaki zarówno włosom, jak i skórze. Dlatego właśnie odpowiednia pielęgnacja włosów zimą jest tak bardzo ważna. Może podaruj im zatem dzień spa? Aby przywrócić im naturalne piękno, wystraczy mieć tylko trochę czasu i odpowiednie kosmetyki - zdradzimy Ci parę sprytnych sztuczek na temat tego, jak dbać o włosy zimą.

Włosy przechodzą zimą trudny okres. Godzinami poddawane są działaniu suchego, podgrzanego powietrza, które panuje w pomieszczeniach, a potem gwałtownie wystawiane na zimne temperatury. Wełniane kapelusze i czapki także nie sprzyjają poprawieniu ich kondycji. Właściwą pielęgnację włosów zimą warto zacząć od mycia szamponem, użycia dodatkowych kosmetyków oraz krótkiego masażu relaksacyjnego Shiatsu. Aby wykonać ten masaż, po prostu jak zwykle umyj włosy, dobrze spłucz i nałóż odżywkę, a następnie połóż dłonie na głowie i palcami delikatnie masuj skórę do przodu, do tyłu i na boki. Na koniec połóż opuszki palców na szczycie głowy i lekko uciśnij, spłucz odżywkę i ciesz się wspaniałymi rezultatami masażu. Twoja skóra będzie rozluźniona - delektuj się tym uczuciem.

Domowa pielęgnacja włosów zimą

Zimny wiatr, suche powietrze w pomieszczeniach i ciężkie nakrycia głowy – wszystko to powoduje, że włosy stają się pozbawione życia i naturalnej sprężystościi , potrzebują dodatkowej opieki. Niełatwo jednak jest przywrócić im właściwy kształt i witalność bez pomocy odpowiednich kosmetyków do włosów. Na szczęście maski, intensywne odżywki i szampony na zimę pomogą przywrócić im piękno i energię. Jeżeli włosy wymagają zwiększonej pielęgnacji, wyposaż się w odżwyki z dodatkiem lipidów z olejków: arganowego, makadamia czy jojoba. Zimą włosy potrzebują takiego zastrzyku nawilżająco-natłuszczającego kosmetyku, przynajmniej raz w tygodniu. Podobnie rysuje się schemat pielęgnacji włosów jesieniom - twoja fryzura już wtedy wymaga specjalnej troski. Pamiętaj, by nakładać odżywcze kosmetyki tylko, gdy zachodzi taka potrzeba i tylko na konkretne partie włosów. Inaczej osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego.

Pielęgnacja włosów zimą a rozdwojone końcówki

Postawione w górę kołnierzyki, szaliki i golfy, podrażniają końce suchych włosów zimą. Jednak właściwie dobrane kosmetyki pozwolą pokonać problem rozdwojonych końcówek. Fluid na rozdwojone końcówki zawiera olejek silikonowy, który otula każdy włos cienkim filmem i spaja końce włosów. Dzięki jego zastosowaniu, włosy będą wyglądały zdrowiej i bardziej elegancko. Nawet jedna czy dwie krople fluidu zazwyczaj wystarczą, by rozwiązać problem. Nakładając większą ilość kosmetyku, możesz przeciążyć włosy. Fluid na końcówki nałóż na palce, rozetrzyj i aplikuj na osuszone ręcznikiem włosy. W razie potrzeby możesz nałożyć drugą kroplę po wysuszeniu suszarką.

Sposoby na uziemienie puszących się suchych włosów zimą

Winter-Trendhaarfarbe Braun
© Getty Images

Puszenie się włosów przez noszenie czapki to problem nie tylko posiadaczek suchych włosów zimą

Włosy w specyficzny sposób reagują na suche powietrze wewnątrz pomieszczeń i chłodne temperatury na zewnątrz. Często puszą się, a ten efekt wzmaga się, jeżeli suszysz splątane włosy. Jak dbać o włosy zimą, jeśli ten problem dotyka również Ciebie? Stosuj odżywkę albo spray bez spłukiwania z masłem shea, gliceryną, pantenolem czy proteinami jedwabiu. Poza aplikowaniem odpowiednich kosmetyków, przydatne będą także odpowiednie narzędzia do stylizacji włosów. Elektryzowania włosów unikniesz, stosując suszarkę z funkcją jonizacji. Jej działanie ułatwi także układanie włosów. Pozłacana szczotka do włosów również uchroni Cię przed efektem statycznym i unoszeniem się włosów. Po powrocie z dworu odczekaj chwilę, zanim rozczeszesz włosy. Nałóż na dłonie odrobinę olejku lub innego podobnego produktu do pielęgnacji włosów zimą - to dobry sposób na zabezpieczenie ich przed puszeniem i nadanie połysku.

Jak nie popsuć fryzury zimą?

Kapelusze sprawiają radość i są bardzo modne, mogą jednak popsuć fryzurę. Po zdjęciu nakrycia, włosy po prostu przyklejają się do skóry głowy. Wybierając szampony na zimę i odżywki do włosów delikatnych, rozpoczniesz działania prewencyjne, które uchronią Cię przed „efektem kapelusza”. Kosmetyki te zawierają odżywczy kolagen i specjalne składniki, takie jak keratynę. Produkty z formułą pozbawioną silikonów nie obciążą dodatkowo włosów. Po każdej pielęgnacji włosów, zimą czy latem, czas na stylizację. Zimową porą użyj koniecznie pianki czy spray’u, który zapewni włosom długotrwałą sprężystość i objętość. Pamiętaj o nakładaniu ich blisko nasady głowy, a nie na końcach!