Kobieta z wiankiem na głowie
Pielęgnacja | Piękne włosy

Dieta na włosy – pielęgnacja od wewnątrz

Lato bardzo sprzyja naszym nawykom żywieniowym – świeże owoce i warzywa włączone do diety wzbogacają ją w witaminy i mikroelementy, składniki bez których nie ma mowy o zdrowych włosach. Preparaty do pielęgnacji włosów, choć poprawiają ich kondycję, działają powierzchniowo, a rezultaty ich stosowania nie są tak długotrwałe jak te, których oczekiwać można, gdy dieta na zdrowe włosy zostanie odpowiednio wdrożona do naszych nawyków żywieniowych.

Kobieta o długich włosach z opaską na głowie
© Stocksy

Odpowiednia dieta może wpłynać na poprawę kondycji twoich włosów

Spójrzmy prawdzie w oczy – rytuał pielęgnacyjny, aby móc w pełni wykorzystać swój potencjał, potrzebuje wsparcia od wewnątrz. W sytuacji, kiedy zaniedbujemy ten front działania, nasze wysiłki nie przynoszą rezultatu – wciąż łamiące się i wypadające włosy budzą frustrację. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać, że sposób odżywiania nie pozostaje bez znaczenia, a odpowiednia dieta na zdrowe włosy może zdziałać cuda. Witaminy i pierwiastki kluczowe dla prawidłowego wzrostu włosów docierają wraz z krwią do mieszków włosowych, z których wyrastają cebulki. Nowe komórki włosa powstają właśnie tam, a tempo i sukces tego procesu są ściśle związane z zaopatrzeniem organizmu w składniki odżywcze. Ilość dostępnych na ten temat informacji może przyprawić o zawrót głowy i zniechęcić do zgłębiania tego, jaki wpływ może mieć dieta na włosy. My śpieszymy z pomocą i wyjaśniamy, jakie pokarmy są szczególnie wskazane w walce o piękne i zdrowe włosy!

Kluczowe składniki diety na zdrowe włosy

Aby zapewnić optymalne warunki do wzrostu, dieta na zdrowe włosy powinna być bogata w białko i aminokwasy siarkowe, składniki mineralne takie jak cynk, krzem i miedź oraz witaminy – przede wszystkim A, C, E i te z grupy B. Poniżej znajdziesz produkty, które powinna zawierać idealna dieta na włosy:

  1. Dieta na wypadanie włosów powinna zawierać ryby morskie, które poza kwasami tłuszczowymi omega-3, pomocnymi w kuracji, zawierają witaminy A i B. Witamina A gwarantuje prawidłowy metabolizm komórek macierzy włosa, a jej brak przejawia się słabymi i podatnymi na uszkodzenia włosami.
  2. Papryka uchodzi za prawdziwą bombę witaminową. Szczególnie dużo jest w niej witaminy C (więcej niż w cytrynie!) i B. Dodatkowo jej czerwona odmiana zawiera beta-karoten, a więc prowitaminę A.
  3. Dieta na piękne włosy powinna zawierać także jaja, które są cennym źródłem aminokwasów. Spożywane regularnie i w odpowiednich ilościach potrafią wpłynąć na grubość włosów. Ponadto są skarbnicą witamin A, D, E i B12.
  4. Chude mięso drobiowe to kolejny element diety na włosy, bogaty w białka – podstawowy budulec struktury włosa. Niedobór tego składnika może prowadzić do osłabienia jego łodygi, a w konsekwencji jej łamliwości.
  5. Kalafior zawiera siarkę, która w wyniku reakcji chemicznych wiąże się z aminokwasami, tworząc związek nadający włosom sprężystości i wzmacniający ich strukturę. Z tego powodu każda zbilansowana dieta na mocne włosy powinna go zawierać.
  6. Niskotłuszczowy nabiał, podobnie jak jaja i mięso, dostarcza organizmowi białek. Dzięki temu powinna go uwzględniać każda dieta na porost włosów!
  7. Ciemnozielone warzywa, takie jak brukselka, brokuł, sałata, kapusta czy szpinak, słyną ze znacznych zasobów żelaza oraz witamin A i C, które biorą udział w produkcji sebum, potrzebnego do nawilżenia i nadania blasku fryzurze.
  8. Orzechy, bogate w takie składniki odżywcze, jak kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, selen oraz witaminy A i E, dodatkowo zawierają biotynę, czyli witaminę H i z tego powodu każda dieta na wypadanie włosów musi je uwzględniać.
  9. Pestki dyni i słonecznika są idealnymi składnikami, które powinna zawierać dieta na porost włosów oraz dieta na piękne włosy. Pierwsze, to duża zawartość cynku, zaś pestki słonecznika charakteryzuje wysoki poziom witaminy E, która przez poprawienie krążenia pozytywnie wpływa na odżywienie mieszków włosowych. Chroni je również przed wolnymi rodnikami.

Letnie SOS dla naszych włosów

Kobieta nakładająca odżywkę na włosy
© Getty Images

Oprócz odpowiedniej diety warto pamiętać o używaniu odżywki

Lato to czas, kiedy nasze włosy są szczególnie narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych – promieniowanie UV, słona woda morska czy wysoka temperatura. Ochrona włosów latem jest wyzwaniem, dlatego warto zawczasu skorzystać z dobrodziejstw natury, jakimi są świeże owoce i warzywa, by wzmocnić ich naturalną barierę ochronną.

Odkryj: