Kobieta z kręconymi rudymi włosami
Pielęgnacja | Pielęgnacja włosów rudych

Pielęgnacja rudych włosów: sama ochrona nie wystarczy

Zwykły program pielęgnacyjny wystarczy, gdy włosy mają tylko delikatne rudawe zabarwienie. Jednak jeśli jesteś rudzielcem jak Evan Rachel Wood, musisz wiedzieć jak dbać o rude włosy, rozpieszczać je i chronić.

Aktorka Evan Rachel Wood z rudymi włosami

Rude włosy w pełnej krasie: aktorka Evan Rachel Wood.

Kolor naszych włosów określa mieszanina dwóch form pigmentu melaniny: eumelaniny i feomelaniny. Niewielka zawartość feomelaniny nadaje włosom rudawy odcień. Jednakże aby uzyskać efekt zachwycającej płonącej rudości lub czerwieni, niezbędna jest całkiem spora ilość tego pigmentu.

Pamiętaj, że odkąd zmieniłaś kolor włosów na rudy jego pigmenty mogą powoli wypłukiwać się, a nawet stopniowo zanikać, jeśli na ogół spłukujesz włosy tylko wodą. Naturalne rudzielce wiedzą, jak szybko ten piękny intensywny kolor płowieje na słońcu. Wynika to z faktu, że feomelanina szybciej ulega rozkładowi pod wpływem promieniowania UV. Zatem jak dbać o rude włosy, aby zachowały olśniewający blask? Zwykła ochrona i pielęgnacja jasno- lub ciemnorudych włosów nie wystarczą, aby zachować miedzianą czerwień. Potrzebna jest intensywna pielęgnacja, która pozwoli zachować lśniącą czerwień włosów.

Rudość jest modna – siedem wskazówek dotyczących pielęgnacji rudych włosów

 • Wskazówka nr 1:

  Czerwone pigmenty są wrażliwe na światło. Dotyczy to w szczególności czerwonych pigmentów, zawartych w kosmetykach. Naturalnej obecności czerwonych pigmentów we włosach towarzyszy typ karnacji, która jest najbardziej wrażliwa na promieniowanie UV. Rudzielce powinny unikać słońca w południe, stosować produkty do pielęgnacji rudych włosów, które chronią przed promieniowaniem UV oraz nosić kapelusz albo inne nakrycie głowy.

 • Wskazówka nr 2:

  Po koloryzacji rudym odcieniem, przez około dwa tygodnie należy unikać chlorowanej wody w basenie, ponieważ ma bardziej negatywny wpływ na kolor włosów niż woda z kranu.

 • Wskazówka nr 3:

  Istnieje wiele odżywczych i ochronnych produktów dla blondynek, brunetek i kobiet o siwych włosach. Niestety rudzielce muszą w większości zadowolić się produktami do pielęgnacji włosów farbowanych z małej popularności produktów do pielęgnacji rudych włosów. Nie ulega wątpliwości, że opłaca się z nich korzystać. Ogólnie rzecz biorąc, produkty do pielęgnacji włosów farbowanych zawierają szczególnie wysokie stężenie składników odżywczych i ochronnych, takich jak przeciwutleniacze.

 • Wskazówka nr 4:

  Henna to temat dla rudzielców. Czy to jest odpowiedni produkt do pielęgnacji rudych włosów, zależy od indywidualnych preferencji. Drogerie oferują sporo szamponów i odżywek, zawierających hennę. Śladowe ilości ekstraktów roślinnych henny mają korzystne działanie i mogą dodać blasku czerwonym włosom.

 • Wskazówka nr 5:

  Jeśli, pomiędzy koloryzacjami włosów, rudy kolor zaczyna blaknąć, możesz zastosować produkt do koloryzacji zmywalnej w dopasowanym odcieniu. To pozwoli na dłużej zatrzymać blask czerwonych włosów.

 • Wskazówka nr 6:

  Raz w tygodniu zastosuj intensywną odżywkę, aby utrzymać czerwone pigmenty i blask włosów. Intensywne odżywki do włosów zawierają składniki pielęgnujące, które wnikają do włosów i mogą wypełnić pory w ich zewnętrznej strukturze. W efekcie, czerwone pigmenty pozostają dłużej we włosach.

 • Wskazówka nr 7:

  Rude włosy przyciągają uwagę i wyraźnie kontrastują ze strojem. Rozdwajające się końcówki są zatem łatwo zauważalne. Dlatego w ramach pielęgnacji rudych włosów zalecamy podcinanie końców, co najmniej raz na dwa miesiące.