Zmartwiona kobieta trzymająca końce włosów
Pielęgnacja | Rozdwajanie końcówek

Rozdwojone końcówki - jak ich uniknąć

Jeśli masz długie włosy, to zapewne wiesz, co oznaczają puszące się i rozdwojone końcówki. Poniżej, kilka wskazówek jak im zapobiegać.

Jak uniknąć rozdwojonych końcówek

Zdrowo wyglądające i lśniące włosy bez rozdwojonych końcówek – pomoże właściwa pielęgnacja

Przyczyną rozdwajania się końcówek są: suche włosy, inwazyjnie działające szampony, suszenie suszarką ustawioną na wysoką temperaturę lub zbyt dużo chemicznych zabiegów, które obciążyły włosy. Końcówki włosów są szczególnie podatne na niewłaściwe traktowanie, a w efekcie wyglądają staro- w każdym znaczeniu tego słowa. Czy wiecie, że włosy do ramion, mają około trzech lat? Mają prawo być zmęczone wiekiem.

Delikatna pielęgnacja sposobem na rozdwajające się końcówki

Szampony i odżywki dla zniszczonych włosów, dostarczają im substancji odżywczych. Pomagają wygładzić rozdwojone włosy, przynajmniej do czasu ich kolejnego mycia. Specjalny szampon dla włosów o rozdwajających się końcówkach, to właściwy wybór, jeżeli jest to jedyny problem z jakim się borykamy. Wymieszaj porcję szamponu z taką samą ilością wody. Następnie nałóż na włosy tylko u nasady, dodaj trochę wody i masuj, aż powstanie piana, a potem spłucz. Woda z szamponem spływająca z czubka głowy, wystarczająco umyje końce włosów.

Otulanie rozdwojonych końcówek

null

Rozdwojone końcówki są utrapieniem prawie każdej kobiety

Specjalne odżywki do włosów o rozdwojonych końcach zawierają silikony, które otaczają końcówki cienką warstwą ochronną. To tymczasowe rozwiązanie problemu rozdwojonych końcówek. Włosy będą wyglądały zdrowiej i nabiorą blasku. Uwaga! Nie należy stosować odżywek na końcówki po każdym myciu włosów. Wystarczy stosować je co 2 – 3 mycia, gdyż silikonowa otoczka utrzymuje się na włosach przez jakiś czas. Kolejna porcja mogłaby obciążyć lub skleić włosy. Pamiętaj także o nakładaniu odpowiedniej ilości odżywki – jedna lub dwie krople wmasowane w suche włosy całkowicie wystarczą. Na końcówki można dodatkowo stosować lekki fluid do włosów.

Przycięcie rozdwojonych końcówek

Najpierw dobra wiadomość: dzięki dobrym produktom, coraz mniej osób ma problem z rozdwojonymi końcami. Jeśli mimo to, spotkał cię ten problem, konieczna będzie wizyta u fryzjera. Profesjonalista może podciąć włosy tak, aby optycznie ukryć zniszczone końcówki pod resztą włosów. Skrócenie włosów o centymetr jest dobrym pomysłem. Nie bój się obcinać końcówek, gdy zapuszczasz włosy. Jeśli będziesz je przycinać co osiem, dziesięć tygodni, włosy będą nadal coraz dłuższe, ponieważ w ciągu miesiąca rosną około 1 – 1,5 cm. Regularne podcinanie sprawi, że włosy będą zdrowsze i łatwiejsze w układaniu.

Czego unikać?

Aby skończyć z problemem rozdwojonych końców, zaopatrz się się we właściwe narzędzia. Zapomnij o tanich grzebieniach czy szczotkach z metalowymi wypustkami. Używaj szczotek z naturalnym włosiem oraz grzebieni rogowych lub drewnianych – są najlepsze. Nie korzystaj również z grzebieni lub szczotek do tapirowania włosów, które są dla nich wyjątkowo bezlitosne.

Kuracja dla rozdwojonych końcówek

 • Wskazówka 1

  Terapia keratynowa przeprowadzona w salonie fryzjerskim to obietnica sześciu miesięcy bez rozdwojonych końcówek i puszących się włosów. W trakcie tej terapii, fryzjer wygładza każdy włos, wykorzystując do tego ciepło oraz specjalny fluid na końcówki włosów . W rezultacie, włosy wyglądają zdrowiej i są gładsze. Terapia ma tylko jeden mankament: kosztuje około 450 - 800 zł. 

 • Wskazówka 2

  Wielu fryzjerów proponuje podcięcie włosów podgrzanymi nożyczkami. Ta metoda bywa skuteczna tylko, jeśli stosuje się ją regularnie.

 • Wskazówka 3

  Jeśli to możliwe, na jakiś czas zrezygnuj z suszenia włosów gorącym powietrzem oraz z używania prostownic czy lokówek. Ich stosowanie wysusza włosy i może być przyczyną rozdwajania końców. 

 • Wskazówka 4

  Traktuj włosy delikatnie, szczególnie, gdy są mokre. Zamiast energicznie pocierać włosy po myciu, łagodnie odciśnij ręcznikiem wodę, dzięki czemu włosy mniej się poplączą.

 • Wskazówka 5

  Kręconym włosom z rozdwojonymi końcówkami bardzo przyda się odżywka z wysokiej jakości, lekkimi olejkami, takimi jak: olejek ze słodkich migdałów, jojoba, z orzechów makadamia lub arganowy. Nie stosuj natomiast oliwy z oliwek, która jest stosunkowo ciężka. Kilka kropel olejku rozetrzyj między palcami i nałóż na same końce włosów.