Kobiety z mokrymi włosami
Pielęgnacja | Suche włosy

Nawilżenie – tego pragną włosy

Twoje włosy mogą wysychać tak samo jak skóra. Włosy suche są matowe, słomiane i klapnięte. Sprawą największej wagi jest więc zapewnienie im niezbędnego nawilżenia. Jak to zrobić? Oto kilka sposobów jak nawilżyć włosy i cieszyć się fryzurą pełną życia.

Rozpoznanie: klapnięte, elektryzujące się włosy bez połysku.

Diagnoza: dotkliwy brak nawilżenia.

Uwaga: poziom nawilżenia dla skóry jest wystarczający na poziomie 10%, włosom potrzeba od 15% do 17%.

Zalecenia: czytaj dalej.

Wrogowie nawilżenia włosów

null

Gorące powietrze pozbawia włosy wilgoci. Codzienne suszenie suszarką i częste korzystanie z ogrzewanych wałków lub prostownic, szybko zmieni włosy i skórę głowy w istną pustynię. Stwórz włosom oazę spokoju. Podgrzewanych narzędzi fryzjerskich używaj oszczędnie. Susz włosy suszarką ustawioną na chłodniejsze temperatury i pełny przepływ powietrza, a podczas zimowych wizyt w saunie, owiń włosy ręcznikiem - osłonisz je w ten sposób przed suchym i gorącym powietrzem (do 100°C). Zwiększysz ochronę, jeśli nałożysz na włosy odżywkę. To samo odnosi się do spędzania czasu na plaży. Kapelusz, czapka lub chustka zapobiegną intensywnej utracie wilgoci i puszeniu się włosów. Szczególnie dbaj o właściwe nawilżenie włosów farbowanych lub po trwałej ondulacji.

Sprzymierzeńcy nawilżenia włosów

O zbawiennych właściwościach wody wiemy wiele. Przyjmując dużo płynów, utrzymujemy w normie procesy przemiany materii w organizmie i wspieramy odbudowę struktur komórkowych. Używana zewnętrznie do kąpieli lub mycia, może powodować odpływ wody ze skóry i włosów. Brzmi to paradoksalnie, ale to prawda. Dlatego ważne jest stosowanie nawilżających szamponów do pielęgnacji włosów. Wśród najbardziej skutecznych składników szamponów i odżywek, które nawilżą włosy i zapewnią im odżywienie wymienić można aloes, glicerynę, pantenol oraz proteiny jedwabiu i pszenicy. Dzięki molekularnej strukturze wiążą wilgoć wewnątrz włosów lub otulają poszczególne włosy warstwą ochronną. Dzięki temu łuski osłonki włosów są gładkie i uszczelnione, co pozwala włosom lepiej zatrzymywać wodę w ich wnętrzu.

Jak utrzymać nawilżenie włosów

 • Wskazówka 1

  Powietrze w samolotach jest szczególnie suche, a przez to niekorzystne dla włosów. Podczas lotu należy co godzinę nałożyć na włosy produkt nawilżający - to sprawi, że włosy nie ucierpią, nawet podczas długiego lotu.

 • Wskazówka 2

  Nakładanie balsamu na ręce to świetny pomysł, szczególnie zimą. Miej nawyk przesuwania rękoma po włosach zaraz po zastosowaniu balsamu. Zapewni to włosom trochę więcej wilgoci.

 • Wskazówka 3

  Bardzo często końcówki włosów są słabo nawilżone. Aplikacja fluidu może złagodzić ten problem i towarzyszące mu rozdwajanie się włosów.

 • Wskazówka 4

  Przed użyciem prostownicy lub lokówki należy zastosować produkt chroniący przed wysoką temperaturą.

 • Wskazówka 5

  Mamy sposób, który może zdziałać cuda! Rozetrzyj dojrzałe awokado, wymieszaj z łyżką oleju z pszenicy i sokiem z cytryny. Powstała mieszanka nie powinna być zbyt gęsta. W razie potrzeby można dodać trochę wody. Maskę nałóż na umyte włosy i owiń je folią. Po kwadransie dokładnie spłucz. Efekt będzie zachwycający.