Kobieta susząca blond włosy suszarką
Pielęgnacja | Suszenie suszarką

Termoochrona włosów: stylizacja bez strat

Czy prostownica i lokówka to wrogowie włosów? Nie! Piękne fryzury możesz tworzyć bez wyrzutów sumienia. Zanim przystąpisz do stylizacji, zadbaj o ochronę włosów przed wysoką temperaturą, stosując kosmetyki termoochronne i podstawowe zasady stylizacji takimi urządzeniami.

Włosy zachowują kształt, w którym stygną. Dlatego prostownica może przemienić niesforne loki w lśniące proste pasma, a lokówka doda objętości prostym włosom. Jednakże takie zabiegi stylizacyjne mogą przysporzyć włosom problemów. Przy temperaturze sięgającej 220oC, nietrudno o mikrouszkodzenia mokrych i niechronionych włosów. Długotrwałe konsekwencje to rozdwojone końcówki, brak połysku i łamanie się włosów. Można temu zapobiec stosując przed każdą stylizacją produkty zapewniające ochronę włosów przed wysoką temperaturą. Ułatwiają stylizację i osłaniają włosy przed miejscowym przegrzaniem. Równie ważny jest wybór właściwego urządzenia. Nowsze prostownice mają specjalne nakładki (np. ceramiczne), które pozwalają na równomierne i umiarkowane nagrzewanie włosów.

Dziewięć wskazówek na temat skutecznej termoochrony włosów

  • Pamiętaj: włosy muszą być suche zanim zaczniesz zmieniać ich kształt podgrzanym urządzeniem. Gdy zastosujesz urządzenie o wysokiej temperaturze na mokrych włosach, możesz trwale uszkodzić ich osłonkę i strukturę.
  • W sklepach dostępny jest szeroki wybór produktów do ochrony włosów. Przed prostowaniem i każdą inną stylizacją przy pomocy urządzenia wydzielającego ciepło, koniecznie zastosowuj jeden z nich.
  • Możesz znaleźć kosmetyki do prostowania i nadawania połysku, tworzenia sprężystych loków czy do delikatnej stylizacji i wybrać kosmetyk dopasowany do własnych potrzeb. Wszystkie ułatwią modelowanie fryzury i zapewnią ochronę włosom narażonym na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych.
  • Produkt chroniący przed wysoką temperaturą łatwiej rozprowadzić na mokrych włosach.
  • Stosuj spraye z bezpiecznej odległości. Jeśli spryskujesz włosy z odległości ok. 30 cm, do włosów dociera delikatna mgiełka, która chroni włosy bez ich obciążania i sklejania. Dokładne informacje na temat zalecanego dystansu, z jakiego należy aplikować produkt, znajdziesz na opakowaniu.
  • Po nałożeniu produktu termoochronnego, włosy przeczesz grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach, aby równomiernie rozprowadzić produkt na całych włosach.
  • Cotygodniowe stosowanie intensywnej odżywki do włosów pomaga zapobiegać trwałym uszkodzeniom włosów.
  • W przypadku uszkodzeń włosa, nie chodzi tylko o ich kumulację. Każdy pojedynczy ubytek sprawia, że włosy i skóra głowy stają się bardziej podatne na kolejne zniszczenia, które coraz bardziej obciążają włosy. Włosy modelowane przy wysokiej temperaturze są bardziej wrażliwe na promieniowanie UV i nie powinny być dodatkowo niszczone metalowymi szczotkami lub wsuwkami.
  • Unikaj urządzeń, w których metalowe części stykają się z włosami. W poszczególnych miejscach mogą się zbyt mocno nagrzewać i punktowo niszczyć włosy. Lepszym rozwiązaniem są urządzenia z ceramicznymi nakładkami, gwarantującymi ochronę włosów przed ciepłem.