Szampon do włosów kręconych
Pielęgnacja | Szampon do włosów

Szampon do włosów kręconych - ujarzmij loki!

Miękkie, błyszczące i odżywione loki. Jeśli to i Twój cel, czytaj dalej! Opisujemy sposób działania szamponu do włosów kręconych oraz najpopularniejsze techniki ich mycia. Wspominamy również o nieinwazyjnych metodach stylizacji.

Naturalnie kręcone włosy to bez wątpienia kwestia genetyki, jednak piękne i sprężyste loki to już rezultat właściwie dobranego programu pielęgnacyjnego oraz konsekwentnego wdrażania najlepszych technik mycia, suszenia oraz układania włosów. Niech nie zwiodą Cię pozory! Odpowiednie zadbanie o kręcone włosy to ciężka, lecz satysfakcjonująca praca, bowiem nic tak nie cieszy jak osiągnięcie zamierzonego celu.

Czym wyróżnia się szampon do włosów kręconych?

Kobieta o kręconych włosach
© Getty Images

Burza loków to marzenie wielu kobiet. Z pomocą przychodzi szampon do włosów kręconych!

Szampon do włosów kręconych jest bazą, na której opiera się cała późniejsza pielęgnacja włosów tego typu. Dlatego też powinien być dobrany z najwyższą starannością i uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. Z uwagi na wysoką porowatość kręconych włosów, szampon podkreślający loki nie powinien zawierać nadmiaru detergentów. Częstym sprzymierzeńcem loków są delikatne szampony przeznaczone dla niemowląt i dzieci. Po silniejszy szampon z SLS należy sięgnąć od czasu do czasu w celu oczyszczenia skóry głowy. Innym rozwiązaniem dla bujnych loków jest stosowanie specjalnych kosmetyków w tym szamponów do włosów kręconych, które zdefiniują skręt włosów za sprawą zawartych w nich nawilżających składników np. aloesu, kwasu hialuronowego, gliceryny czy panthenolu.

Metody mycia kręconych włosów

Dobór odpowiedniego szamponu do włosów kręconych to połowa sukcesu. Kręcone włosy można myć na wiele sposobów i warto przetestować każdy z nich dla znalezienia optymalnego dla naszego rodzaju skrętu loków i poziomu nawilżenia włosów.

  1. Mycie włosów szamponem. W przypadku wyboru najpopularniejszej metody należy zadbać o dobór odpowiedniego szamponu do włosów kręconych lub delikatnego szamponu do włosów suchych.
  2. Mycie włosów odżywką. Uchodzi za metodę przyjaźniejszą aniżeli stosowanie szamponu, jednak istnieje pewien warunek – odżywka musi zawierać substancje myjące, jak Cetrimonium Chloride, Benzalkonium Chloride czy Behentrimonium Chloride. Mycie odżywką jest szczególnie polecane kobietom o kręconych włosach z racji na ich tendencję do przesuszania. Ponieważ działanie odżywki jest delikatniejsze niż szamponu i nie zawiera ona bardzo silnie działających detergentów, może być bezpiecznie stosowana przez te z nas, które posiadają wysokoporowate lub przesuszone włosy.
  3. Mycie włosów metodą OMO. Polega ono na dodatkowym zastosowaniu odżywki przez umyciem włosów szamponem. Składa się więc z trzech etapów: O – odżywka, M – mycie, O – odżywka.

Najważniejsze zasady pielęgnacyjne i stylizacyjne kręconych włosów

Aby kręcone włosy zachowały sprężystość i zdrowy blask, warto zapoznać się ze sprawdzonymi sposobami obchodzenia się z nimi. Przytłaczająca ilość dostępnych materiałów może początkowo wprowadzić zamieszanie, dlatego dla ułatwienia poszukiwań własnego zoptymalizowanego planu pielęgnacyjno-stylizacyjnego zebraliśmy najważniejsze zasady w swoistym kompendium wiedzy. Od wyboru szamponu do włosów kręconych po odpowiednią technikę ich suszenia – rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!

  • Szampon do włosów kręconych powinien być łagodny i bogaty w składniki odżywcze.
  • Włosy kręcone są z natury suche, co stanowi rezultat ich wysokoporowatej budowy. Nie oznacza to wcale, że skórę głowy dotyka ta sama przypadłość. Przetłuszczający się skalp i wysuszone włosy są niemałym wyzwaniem pielęgnacyjnym. Warto wówczas rozważyć mycie włosów co 2 dni. W przypadku mniej problematycznej skóry głowy można zminimalizować częstość rytuału mycia do 2-3 myć w tygodniu. Niemniej najważniejsze jest dostosowanie się do rytmu swojego ciała i mycie włosów w momencie, kiedy czujesz, że tego potrzebują.
  • Myj włosy z głową opuszczoną w dół. Już na tym etapie możesz rozpocząć nadawanie im objętości.
  • Pod żadnym pozorem nie używaj gorącej wody, myjąc kręcone włosy. Powoduje ona ich osłabienie przez mocniejsze odchylanie łusek włosów. W tym celu korzystaj z ciepłej a po nałożeniu odżywki chłodnej wody, która wygładzi powierzchnię włosa oraz zamknie składniki odżywcze wewnątrz.
  • Mocno skręcone włosy należy czesać na mokro grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Zapobiega to ich łamaniu i wyrywaniu.
  • Włosy najlepiej suszyć naturalnie bez użycia suszarki. Jeśli jednak śpieszysz się do pracy czy na uczelnię, użyj suszarki z dyfuzorem, ale nie ustawiaj najwyższej temperatury nawiewu. Dodatkowo możesz opuścić głowę w dół dla odbicia włosów u nasady.
Odkryj: