Przerażona kobieta trzymająca włosy
Pielęgnacja | Wypadanie włosów

Wypadanie włosów – nie panikuj!

To zupełnie normalne, codziennie tracimy od pięćdziesięciu do stu włosów. Co innego, gdy garści włosów zostają po przebudzeniu na poduszczce lub na szczotce podczas rozczesywania. Taka sytuacja może być stresująca, powody wypadania włosów mogą być różne, dlatego zamiast nadmiernie się zamartwiać, zbadaj co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

Wypadanie włosów

Nie rozpaczaj! Z wypadaniem włosów, możesz walczyć na różne sposoby.

W normalnych okolicznościach, biologiczne procesy wymagane dla rozwoju włosów są w stanie równowagi. Jedne włosy wypadają, nowe zaczynają rosnąć. Część zyskujesz, a część tracisz. Jest to normalny i zdrowy proces, który odzwierciedla rozmaite fazy wzrostu twoich włosów. W większości przypadków wystarczy zastosowanie szamponu przeciw wypadaniu włosów. Jeśli faza wzrostu zostaje zahamowana, dochodzi do nadmiernej utraty włosów. Poniżej znajdziesz informacje o możliwych powodach ich wypadania oraz porady jak powstrzymać ten proces. W przypadku, gdy utrata włosów trwa ponad pół roku, należy skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem rodzinnym.

Wypadanie włosów na tle hormonalnym

Nasz system hormonalny jest bardzo wrażliwy i reaguje nawet na najmniejsze zmiany. W normalnych okolicznościach, żeński hormon- estrogen zapewnia wzrost gęstych włosów. Wiele kobiet w ciąży zdaje sobie sprawę z rewelacyjnego wpływu dużych dawek hormonów na włosy. Niesprzyjające ich rozwojowi są męskie hormony (androgeny), które w mniejszych ilościach również występują w organizmie kobiety. U mężczyzn i kobiet więcej androgenów jest wydzielanych w okresach stresu. To może zaburzyć równowagę hormonalną i spowodować utratę włosów. W ciężkich przypadkach dermatolog przepisze antyandrogen, w większości jednak, wystarczy zmiana trybu życia i odrobina relaksu. Innym, możliwym powodem utraty włosów są zaburzenia tarczycy. Lekarz może pobrać próbkę krwi do analizy poziomu hormonów i sprawdzić czy to one są powodem wypadania włosów.

Wypadanie włosów – kara za złą pielęgnację

Włosy są odporne do czasu. Gdy poddamy je zbyt wielu zabiegom staną się szorstkie i kruche. Grzeszki, które najczęściej popełniamy to rozjaśnianie, częste zmiany koloru, trwała ondulacja albo zbyt częste stosowanie prostownicy (pamiętaj o produktach termoochronnych). Takie działania nie powodują bezpośrednio utraty włosów, ale mogą prowadzić do ich łamania, także u nasady, co sprawia, że pozostają prawie niewidoczne. Na tym etapie pomocny może okazać się szampon przeciw wypadaniu włosów wzbogacony o kompleks witamin i składników, które przyśpieszą wzrost włosów oraz odżywią skórę głowy.

 


Niewłaściwe zastosowanie silnie działających środków chemicznych może powodować bezpośrednią utratę włosów. Typowym przykładem jest zbyt długie pozostawienie na skórze głowy środków do rozjaśniania lub trwałej. Jeśli tak się zdarzyło, wszystko co możesz zrobić, to zostawić włosy i skórę głowy w spokoju i czekać na ich powrót do zdrowia. Używaj oszczędnie szamponu, rzadziej myj włosy i powstrzymuj się od zbyt częstej stylizacji. O ile to możliwe, przestań farbować włosy na jakiś czas albo przynajmniej stosuj produkty im przyjazne.

Wypadanie włosów spowodowane brakiem witamin

Wzrost włosów wymaga dobrze zbilansowanej, bogatej w witaminy diety. Niezrównoważona i połączona z intensywnym odchudzaniem może powodować tymczasową ich utratę. Włosy są najpiękniejsze, gdy stosujesz zróżnicowaną dietę, obejmującą owoce, warzywa, białka (np. z mleka, jogurtu, zsiadłego mleka, chudego mięsa czy morskich ryb), pełne ziarna, orzechy i wysokogatunkowe oleje. Jeśli nie możesz stosować takiej, optymalnej diety, możesz ją uzupełnić o preparat, który zawiera witaminę H, niacynę, cynk, jak również witaminy B6, B12 i E.

Wypadanie włosów spowodowane problemami systemu immunologicznego

Utrata włosów może być również konsekwencją infekcji. Wiosną możesz nagle zauważyć, że po przebyciu grypy w sezonie zimowym, wypadają ci włosy. Regeneracja zniszczonych cebulek, które odpowiadają za stan włosa, trwa zazwyczaj ok 3 miesięcy. Po tym okresie wszystko powinno wrócić do normy.

Inne sposoby na wypadające włosy

 • Wskazówka 1

  Najprostsza metoda na to, jak powstrzymać wypadanie włosów? Nie czesz ich, gdy są jeszcze mokre, ponieważ są szczególnie wrażliwe i można je łatwo wyrwać lub uszkodzić. Ostrożnie osusz włosy, zanim rozczeszesz je grzebieniem o dużych zębach.

   

 • Wskazówka 2

  Bywa, że przejściowe obniżenie odporności jest przyczyną nagłego wypadania włosów tzw. łysienia plackowatego. Czasami w takich wypadkach odrastanie włosów mogą przyspieszyć preparaty zawierające cynk. Nie zaszkodzi spróbować. Pamiętajmy jedynie o tym, by przyjmować go w zaleconej dawce.

 • Wskazówka 3

  Osoby, które mają trądzik o podłożu hormonalnym, częściej cierpią na wypadanie włosów. Jeśli stosujesz pigułki antykoncepcyjne, poproś swojego lekarza o przepisanie tabletek z antyandrogenami, które pomagają na trądzik i utratę włosów.

 • Wskazówka 4

  Niektóre leki mogą prowadzić do utraty włosów, a wśród nich środki zapobiegające malarii, jak również leki na zakrzepicę i nadciśnienie. Nie martw się jednak na zapas! Uważne czytanie ulotek oraz konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania leków uchroni Cię przed niechcianymi efektami ubocznymi w postaci wypadania włosów.

   

Odkryj: