Kobieta z fryzurą bowl cut w kolorze czarnym
Stylizacja | Fryzury z krótkich włosów

Fryzura na grzybka inspirowana subkulturą mods

Popularna w latach 60. fryzura kształtem przypominająca pieczarkę wraca do łask. Gości już w blogosferze i na głowach kobiet, pragnących podkreślić swój indywidualny styl. Nie jest to jednak nowość! Fryzura na grzybka, czy znana inaczej jako fryzura à la Beatles zyskała rozgłos właśnie za sprawą członków legendarnego zespołu. Jak nosi się ja dziś? Wyjaśniamy poniżej.

Fryzura na pieczarkę zyskuje rzesze fanek, a to za sprawą swojego nonszalanckiego, a zarazem wytwornego charakteru oraz łatwości, z jaką stylizuje się tę wciąż bujną, lecz niestandardowo krótką fryzurę damską. Co wyróżnia ją na tle pozostałych krótkich stylizacji? Jak podkreślić jej precyzyjne cięcie?

Co czyni fryzurę na grzybka wyjątkową?

Na przestrzeni dekad klasyczna pieczarka ewoluowała, przyjmując współcześnie wiele różnych form – od tradycyjnej, aż po awangardowe wariacje na jej temat. Co bardziej ekscentryczni styliści fryzur dają się ponieś wodzy fantazji, eksperymentując z kolorem i fakturą. Przyjmuje się, że fryzura na grzybka w standardowej wersji ma tę samą długość z przodu, jak i z tyłu. Z tego względu znana jest również jako bowl cut, od przypuszczalnie średniowiecznej metody strzyżenia. Polegała ona na założeniu na głowę garnka lub miski i ścięciu włosów wzdłuż jej krawędzi. Złote czasy grzybka nastały z nadejściem ery Beatlesów, kiedy to młodzi mężczyźni, a nawet kobiety, powielali stylizacyjne wybory swoich idoli. Trend ten powrócił w latach 90., urozmaicony o podgolony tył głowy. Dziś idzie się o krok dalej i łączy bowl cut oraz całkowity undercut.

 

Wskazówka: Dla uzyskania wyraźnie zarysowanej krawędzi włosy tnie się warstwowo – od spodu na krócej niż na wierzchu.

Dla kogo fryzura na grzybka?

Charakterystyczna dla fryzury na pieczarkę objętość włosów na czubku głowy powoduje, że górna część twarzy wydaje się szersza. Dlatego poleca się ją przede wszystkim osobom o szczupłych i pociągłych rysach. Co jeśli urzekło Cię to kultowe cięcie, ale Twojej twarzy nie można opisać w tych kategoriach?

 

  • Okrągła twarz powinna iść w parze z grzywką zaczesaną na bok i warstwą włosów przykrywającą czubek ucha.
  • Dla twarzy trójkątnej poleca się asymetryczną lub wycieniowaną grzywkę.
  • Posiadaczkom kwadratowych rysów odradza się tego typu cięcie.

Jak stylizować fryzurę pieczarkę?

Właściwie ścięte włosy układają się bez większej ingerencji z naszej strony. Jednak, aby uzyskać oszałamiający efekt warto włożyć w przygotowanie fryzury trochę pracy. Nałóż na włosy piankę do stylizacji a następnie na okrągłej szczotce wyciągaj pasma, podwijając je do wewnątrz. Nie zniechęcamy do pozostawienia włosów w lekkim nieładzie. Ten trend jest ma również swoich zwolenników!

Galeria: Współczesne wariacje fryzury na grzybka