Pomada do włosów: wszystkie chwyty dozwolone
Zastanawialiście się zapewne o co to całe zamieszanie i czym tak naprawdę jest osławiona pomada do włosów? To klasyczny kosmetyk stylizacyjny na bazie wosku lub wody, o długiej historii i równie długiej liście zalet. Poznaj je wszystkie!
Pomada do włosów pomoże wykreować klasyczne fryzury
Temat stylizacji męskich włosów znów jest na topie, a wraz z nim zgłębianie tajników pielęgnacji i stylizacji. Nowoczesny mężczyzna rezygnuje z prostych rozwiązań na rzecz wyszukanych fryzur, także tych dłuższych, które pozwalają eksperymentować z formą i doskonalić techniki stylizacyjne. Stąd też rosnąca popularność fryzur w stylu lat 50. typu pompadour czy ducktail (kaczy kuper) oraz wzrost zainteresowania kosmetykami do ich układania i utrwalania. Rozmaitość konsystencji, składu, stopnia utrwalenia czy przeznaczenia może przyprawić o zawrót głowy. Czym więc kierować się przy wyborze najlepszego produktu do stylizacji klasycznych i eleganckich męskich fryzur? Radzimy byś postawił na pomadę do włosów. Gwarantujemy, że nie pożałujesz! W artykule przedstawiamy rodzaje pomady do włosów, ich zastosowanie i podstawowe wskazówki stylizacyjne.
Trzy chwyty pomady do włosów
Pomada do włosów wydaje się stylizacyjnym kosmetykiem idealnym. Nie wysusza włosów i jednocześnie umożliwia dokonywanie poprawek w ciągu dnia. Pozwala stworzyć dowolną gładką bądź zmierzwioną fryzurę, która w zależności od cech produktu będzie charakteryzowała się różnym stopniem połysku i trwałości. Pierwszy efekt uzyskuje się za pomocą zawartej w produkcie wazeliny. Z kolei trwałość pomady, nazywana profesjonalnie chwytem, zależy w główniej mierze od ilości wosku w jej składzie. Jaka pomada do włosów jest więc najlepsza dla Twoich włosów?
- Pomady o silnym chwycie wskazane są dla „pomadowych weteranów”, którzy pożądane ułożenie włosów osiągają za pomocą kilku ruchów. Pomady te cechuje duża zawartość wosku, a w rezultacie mocne utrwalenie, zwarcie oraz szybkie zastyganie. Do ich największych zalet należy niezawodność w kreowaniu wysoko uniesionych fryzur, zwłaszcza w przypadku opornych na stylizację włosów. Na ich niekorzyść przemawia konieczność dokładnego, a nawet kilkukrotnego mycia włosów.
- Średni chwyt jest wynikiem zbalansowanego składu. Rozwiązanie to będzie doskonałym wyborem dla tych, którzy swoją przygodę z pomadą dopiero zaczynają, jednak zależy im na typowym utrwalonym charakterze fryzury. Nie zastyga tak szybko jak ta o mocnym chwycie, dając czas na wystylizowanie włosów z dbałością o każdy szczegół. Szczególnie polecana osobom o niezbyt gęstych i grubych włosach.
- Pomada do włosów o słabym chwycie daje mniej spektakularny efekt ze względu na mniejszą zawartość wosku. Akcent położony jest na połysk bardziej aniżeli utrwalenie. Pomady te okażą się strzałem w dziesiątkę dla mężczyzn preferujących efekt bliższy naturalnemu oraz tych o włosach cienkich i dłuższych.
Historia pomady do włosów
Za pomocą pomady można stworzyć np. fryzurę typu quiff
Wykorzystywanie kosmetyków na bazie tłuszczów sięga czasów starożytnych, jednak początków współcześnie znanej nam pomady należy upatrywać w szesnastowiecznych kremach, których skład opierał się na jabłkach. Stąd też sama nazwa pomady od łacińskiego pomum. Początkowo ich głównym składnikiem był tłuszcz niedźwiedzi, który z biegiem czasu zastąpiono wazeliną i woskiem pszczelim. Lata 30. i 40. XX wieku to prawdziwy boom na fryzury stylizowane za pomocą pomady do włosów. Spopularyzowane przez gwiazdy kina, rozpowszechniły się dając impuls do rozwoju wielu przedsiębiorstw specjalizujących się w ich produkcji. Okres świetności pomady trwał do nastania ery hipisów. Po długich latach zapomnienia wracają one do łask wraz z pojawieniem się mody na fryzury typu quiff, ducktail i pompadour.
Pomada do włosów: Rodzaje
Pomady dzielimy na pomady woskowe oraz pomady wodne - w zależności od dominującego składnika produktu. Te drugie pojawiły się w miarę rozwoju technologicznego i kształtowania się specyficznych potrzeb klientów. Co jednak, poza oczywistym składnikiem, różni te dwa rodzaje? Wodna pomada do włosów ze względu na zawartość wody, znacznie łatwiej zmywa się z włosów i zawiera więcej dodatków syntetycznych niż jej woskowy odpowiednik. Z kolei pomada woskowa nie zasycha na włosach, pozwalając na poprawki w ciągu dnia.
Zanim zaczniesz swoją przygodę z pomadą do włosów, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które pozwolą Ci cieszyć się zamierzonym efektem.