Mężczyzna we fryzurze ułożonej przy pomocy pomody do włosów
Stylizacja | Pomada do włosów

Pomada do włosów: wszystkie chwyty dozwolone

Zastanawialiście się zapewne o co to całe zamieszanie i czym tak naprawdę jest osławiona pomada do włosów? To klasyczny kosmetyk stylizacyjny na bazie wosku lub wody, o długiej historii i równie długiej liście zalet. Poznaj je wszystkie!

Mężczyzna w klasycznej fryzurze stworzonej z pomocą pomady

Pomada do włosów pomoże wykreować klasyczne fryzury

Temat stylizacji męskich włosów znów jest na topie, a wraz z nim zgłębianie tajników pielęgnacji i stylizacji. Nowoczesny mężczyzna rezygnuje z prostych rozwiązań na rzecz wyszukanych fryzur, także tych dłuższych, które pozwalają eksperymentować z formą i doskonalić techniki stylizacyjne. Stąd też rosnąca popularność fryzur w stylu lat 50. typu pompadour czy ducktail (kaczy kuper) oraz wzrost zainteresowania kosmetykami do ich układania i utrwalania. Rozmaitość konsystencji, składu, stopnia utrwalenia czy przeznaczenia może przyprawić o zawrót głowy. Czym więc kierować się przy wyborze najlepszego produktu do stylizacji klasycznych i eleganckich męskich fryzur? Radzimy byś postawił na pomadę do włosów. Gwarantujemy, że nie pożałujesz! W artykule przedstawiamy rodzaje pomady do włosów, ich zastosowanie i podstawowe wskazówki stylizacyjne.

Trzy chwyty pomady do włosów

Pomada do włosów wydaje się stylizacyjnym kosmetykiem idealnym. Nie wysusza włosów i jednocześnie umożliwia dokonywanie poprawek w ciągu dnia. Pozwala stworzyć dowolną gładką bądź zmierzwioną fryzurę, która w zależności od cech produktu będzie charakteryzowała się różnym stopniem połysku i trwałości. Pierwszy efekt uzyskuje się za pomocą zawartej w produkcie wazeliny. Z kolei trwałość pomady, nazywana profesjonalnie chwytem, zależy w główniej mierze od ilości wosku w jej składzie. Jaka pomada do włosów jest więc najlepsza dla Twoich włosów?

 1. Pomady o silnym chwycie wskazane są dla „pomadowych weteranów”, którzy pożądane ułożenie włosów osiągają za pomocą kilku ruchów. Pomady te cechuje duża zawartość wosku, a w rezultacie mocne utrwalenie, zwarcie oraz szybkie zastyganie. Do ich największych zalet należy niezawodność w kreowaniu wysoko uniesionych fryzur, zwłaszcza w przypadku opornych na stylizację włosów. Na ich niekorzyść przemawia konieczność dokładnego, a nawet kilkukrotnego mycia włosów.
 2. Średni chwyt jest wynikiem zbalansowanego składu. Rozwiązanie to będzie doskonałym wyborem dla tych, którzy swoją przygodę z pomadą dopiero zaczynają, jednak zależy im na typowym utrwalonym charakterze fryzury. Nie zastyga tak szybko jak ta o mocnym chwycie, dając czas na wystylizowanie włosów z dbałością o każdy szczegół. Szczególnie polecana osobom o niezbyt gęstych i grubych włosach.
 3. Pomada do włosów o słabym chwycie daje mniej spektakularny efekt ze względu na mniejszą zawartość wosku. Akcent położony jest na połysk bardziej aniżeli utrwalenie. Pomady te okażą się strzałem w dziesiątkę dla mężczyzn preferujących efekt bliższy naturalnemu oraz tych o włosach cienkich i dłuższych.

Historia pomady do włosów

Zac Efron prezentuje swoją fryzurę typu quiff stworzoną przy pomocy pomady

Za pomocą pomady można stworzyć np. fryzurę typu quiff

Wykorzystywanie kosmetyków na bazie tłuszczów sięga czasów starożytnych, jednak początków współcześnie znanej nam pomady należy upatrywać w szesnastowiecznych kremach, których skład opierał się na jabłkach. Stąd też sama nazwa pomady od łacińskiego pomum. Początkowo ich głównym składnikiem był tłuszcz niedźwiedzi, który z biegiem czasu zastąpiono wazeliną i woskiem pszczelim. Lata 30. i 40. XX wieku to prawdziwy boom na fryzury stylizowane za pomocą pomady do włosów. Spopularyzowane przez gwiazdy kina, rozpowszechniły się dając impuls do rozwoju wielu przedsiębiorstw specjalizujących się w ich produkcji. Okres świetności pomady trwał do nastania ery hipisów. Po długich latach zapomnienia wracają one do łask wraz z pojawieniem się mody na fryzury typu quiff, ducktail i pompadour.

Pomada do włosów: Rodzaje

Pomady dzielimy na pomady woskowe oraz pomady wodne - w zależności od dominującego składnika produktu. Te drugie pojawiły się w miarę rozwoju technologicznego i kształtowania się specyficznych potrzeb klientów. Co jednak, poza oczywistym składnikiem, różni te dwa rodzaje? Wodna pomada do włosów ze względu na zawartość wody, znacznie łatwiej zmywa się z włosów i zawiera więcej dodatków syntetycznych niż jej woskowy odpowiednik. Z kolei pomada woskowa nie zasycha na włosach, pozwalając na poprawki w ciągu dnia.

 

Zanim zaczniesz swoją przygodę z pomadą do włosów, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które pozwolą Ci cieszyć się zamierzonym efektem.

Jak używać pomady do włosów?

 • 1. Jeśli to Twój debiut, wybierz pomadę do włosów o średnim lub lekkim chwycie.

 • 2. Przed nałożeniem na włosy należy ogrzać ją rozcierając między palcami. Na skutek ciepła staje się miękka i podatna na modelowanie.

 • 3. Mniej znaczy więcej. Kieruj się zasadą, że łatwiej dodać więcej produktu niż zaczynać stylizację od początku.

 • 4. Dla uzyskania precyzyjnie zaczesanej fryzury użyj grzebienia.

 • 5. Bez względu na chwyt pomady najlepszą praktyką jest stosowanie jej na lekko zwilżone włosy, co pozwoli na równomierne rozprowadzenie kosmetyku i lepszy ostateczny kształt stylizacji.

 • 6. Formuła niektórych pomad jest uniwersalna i pozwala na stosowanie jej zarówno na wilgotne jak i suche włosy. W przypadku włosów wilgotnych ostateczny efekt będzie wzbogacony w połysk, natomiast po aplikacji na sucho otrzymamy matowe, bardziej naturalne wykończenie.

 • 7. Dla zapewnienia dodatkowego stopnia trwałości i objętości, możesz skorzystać z suszarki do włosów. Kończąc suszenie użyj zimnego nawiewu i koniecznie pamiętaj o termoochronie.

 • 8. Na koniec dnia nie zapomnij o dokładnym umyciu włosów. Pozostawiona na noc pomada do włosów nie tylko zostawia tłuste plamy, ale może również negatywnie wpłynąć na kondycję skóry głowy.

Odkryj: Pomada