Kobieta z rasta warkoczykami na plaży
Stylizacja | Rasta

Dredy: Dowiedz się więcej na temat tej modnej i długotrwałej fryzury

Czym dokładnie są dredy? Jest to fryzura, która przypomina liny wykonane poprzez zaplatanie fragmentów włosów. Dredy istnieją już od ponad 2000 lat i nadal cieszą się ogromną popularnością. Noszone są przez takie sławy, jak Bob Marley, Lenny Kravitz, Jason Moma, czy Whoopie Goldberg. Podczas, gdy najczęściej są one tworzone na długich włosach (przynajmniej za ramiona), niektórzy tworzą dredy krótkie, o długości około 8 cm, które nadal wyglądają zniewalająco. Pozwól, że opowiemy Ci więcej o tym, jak zrobić dredy.

Model prezentujący dredy
© Getty Images

Chociaż większość szkół i miejsc pracy staje się coraz bardziej tolerancyjna pod względem wyglądu swoich uczniów, czy pracowników, przed zrobieniem nowej fryzury warto upewnić się, że będzie ona dobrze widziana. Jeżeli chcesz stworzyć dredy samemu, będziesz potrzebować pod ręką kilku przedmiotów, aby zacząć. Wiele salonów fryzjerskich specjalizuje się w tego typu fryzurach, ale jeżeli czujesz, że jesteś w stanie poradzić sobie samemu, upewnij się, że masz w pobliżu:

 

  • Specjalny wosk do dredów, opracowany dla tego rodzaju włosów,
  • Odpowiedni szampon (np. z Linii Beology), który precyzyjnie oczyści włosy i skórę głowy,
  • Metalowy grzebień,
  • Małe gumki do włosów.

Jak zrobić dredy przy użyciu tapirowania

Przy użyciu elementów wymienionych powyżej, metoda tapirowania uznawana jest za najbardziej organiczny i jednocześnie najprostszy sposób tworzenia dredów. Sploty będą gładkie, zwężające się ku dołowi i naturalnie wykończone (pamiętaj, że należy to połączyć z odpowiednią pielęgnacją). Jeżeli chcesz wypróbować metodę „zrób to sam”, przedstawiamy kilka prostych kroków:

 

  • Umyj włosy szamponem, który dokładnie je oczyści. Następnie pozwól, by wyschły bez użycia suszarki.
  • Rozpocznij dzielenie włosów na mniej więcej 2,5 cm pasma i zwiąż je gumkami. Weź w dłoń metalowy grzebień i zacznij tapirować każdy segment włosów od dołu do góry, usuwając gumki. Zasadniczo chodzi o to, by „popchnąć” włosy w kierunku głowy i stworzyć węzły, które następnie zamienią się w dredy.
  • Po natapirowaniu tej części włosów, umieść gumki z powrotem na czubku i u nasady, następnie weź wosk przeznaczony do dredów, lekko wmasuj go w dłonie i zacznij nakładać go na natapirowane włosy. Zrób to od góry do dołu.
  • Powtórz na wszystkich częściach podzielonych włosów

Dredy: Fryzura wymagająca pielęgnacji

Blondynka w dredach stworzonych z części włosów
© Getty Images

Nie musisz tworzyć dredów na całej głowie. Możesz je zrobić także z części włosów.

Powszechnym błędem jest przekonanie, że kiedy stworzysz dredy, nie będziesz musiał ich myć, ani pielęgnować. Nic bardziej mylnego! Dredy wymagają wiele uwagi i muszą być dokładnie czyszczone, szczególnie w pierwszych tygodniach. Użyj szamponu przeciw rozdwającym się końcówkom lub puszącym się włosom aby mieć pewność, że Twoje dredy pozostaną w dobrym stanie i nie będą się przetłuszczały. Zadbaj o to, by myć włosy przynajmniej raz w tygodniu, a także pamiętaj, by spać na jedwabnej poduszce, co sprawi, że dredy nie będą się w nocy rozpadały.

Jeżeli dredy przestaną wyglądać dobrze i zaczną się delikatnie rozpadać, nałóż niewielką ilość specjalnego wosku na dłonie i „wałkując” nałóż go na włosy. Możesz to robić kilka razy w tygodniu lub tylko wtedy, gdy stwierdzisz, że Twoje włosy są suche. Następnie użyj suszarki do włosów, aby wosk stwardniał i „osiadł” na głowie. Z biegiem czasu możesz zmniejszyć ilość zabiegów pielęgnacyjnych. Warto także raz na jakiś czas odwiedzać salon fryzjerski, aby mieć pewność, że Twoje dredy są w idealnej kondycji.

Odkryj: Rasta