Mężczyzna z blond irokezem
Stylizacja | Trendy w stylizacji dla mężczyzn

Irokez, czyli mierz wysoko

Fryzurę wojownika tworzą tak naprawdę starannie wygolone boki, a umieszczone po środku głowy pasmo włosów zachowuje długość i układane jest ku górze. Wiemy, że modny od dawna undercut zdobył także mainstream, teraz czas na triumf irokeza.

Piłkarze i gwiazdy stały się pionierami lansującymi ten trend. David Beckham, Miley Cyrus, Josh Duhamel i inni wybrali właśnie irokez - "fryzurę wojownika". Podobnie było z undercutem, który od dłuższego czasu jest popularny i noszony nie tylko przez gwiazdy, ale i pewnych siebie ludzi. Tę samą drogę pokonuje (pokonał?) właśnie irokez damski i męski, trafiając z wybiegów, czerwonych dywanów czy trendsetterskich kolekcji na ulice i do biur.

Wszystkie odsłony irokeza

Irokez, czyli mierz wysoko

Piłkarz Mario Balotelli nosi nowoczesną, krótką wersję irokeza, Philippe Mexes stawia na nieco bardziej wyrafinowaną wersję tej stylizacji w wersji z blond końcówkami.

Cechą charakterystyczną irokeza są wygolone włosy po bokach z pasem dłuższych kosmyków umiejscowionym po środku głowy od czoła po kark. Długość włosów bywa zróżnicowana. Np. Mario Balotelli nosi krótsze włosy (zdjęcie po lewej). Te dłuższe są układane ku górze z pomocą żelu i lakieru Irokez z pewnością zwróci uwagę, jeżeli włosy będą rozjaśnione (po prawej). lub ufarbowane na niezwykły kolor (jak u Kelly Osbourne, która nosiła irokez damski w odcieniu fioletu).

Historia irokeza

null

Kelly Osbourne w fioletowym irokezie damskim

Fryzura odziedziczona po indiańskich wojownikach, kroczących wojenną ścieżką, została spopularyzowana współcześnie przez subkulturę punkową, a obecnie także i gotycką. Teraz noszą ją gwiazdy piłki nożnej, celebryci i artyści.

Jak "złagodzić" wygląd irokeza?

null

Młodzi, Willow Smith (po lewej) i Dominique Tipper (po prawej), także noszą irokezy.

Irokez z pewnością powoduje, że rośniesz – dosłownie i w przenośni. Dziś nie jest już symbolem wojennym, ale nadal noszą go osoby pewne siebie, które chcą się wyróżniać. A czasem trochę zbuntować. Znane ze swojego wyrazistego charakteru, córka Willa Smitha - Willow, aktorka Dominique Tipper, piosenkarka Kelly Osbourne są inspiracjami do wyboru właśnie tej fryzury. Zadziorny charakter irokeza złagodzić może szminka i delikatny kobiecy makijaż oka.

Niby irokez

null

Piosenkarz JC Chasez (po lewej) prezentuje bardzo krótką wersję irokeza, ale można i nosić tę fryzurę jak ta długowłosa modelka (po prawej)

Obecna popularność irokeza może jest jedynie krótkotrwałą modą. Poza tym dość radykalną. Jeżeli chcesz jedynie przetestować tę stylizację, możesz spróbować ją po prostu wystylizować bez konieczności golenia włosów. Jeżeli masz krótkie włosy wystarczy, że ułożysz je ku środkowi głowy - wykorzystaj do tego wosk lub lakier do włosów. Żelem wygładzisz włosy po bokach, układając je blisko skóry głowy. Irokez z długich włosów? Żaden problem. Zaczesz jedo tyłu i podepnij wsuwkami. Wierzchnią warstwę natapiruj u nasady i ułóż nad wygładzonymi partiami. Całość utrwal lakierem.

Irokez dla młodych wojowników

null

Chłopiec noszący irokeza na pokazie mody dziecięcej, w trakcie Tygodnia Mody w Nowym Jorku.

Uwaga dla rodziców: irokez to także propozycja dla najmłodszych chłopców, ale pamiętajcie, że nie każde dziecko jest na to gotowe. Wybicie się z tłumu nie zawsze jest prostą decyzją i czasem warto poczekać, aż dziecko zacznie określać siebie i swój świat.. Oglądanie zdjęć ułatwi podjęcie dzieciom decyzji czy ta fryzura jest tą, którą chce nosić Twoja córka lub syn. Możesz im też pokazać, jak wyglądałaby na ich głowach, układając irokeza w trakcie mycia głowy, na spienionych szamponem włosach.