Pianka do włosów na dłoni kobiety
Stylizacja | Wskazówki i triki

Miara pielęgnacji

Jaka ilość produktu jest odpowiednia? Kropla, ziarnko grochu, orzech włoski, a może piłka tenisowa – jak znaleźć odpowiedni punkt odniesienia? Dowiedz się, jak odmierzać produkty stylizacyjne i pielęgnacyjne oraz jak je stosować.

Nawet najpiękniejsze bibeloty tracą swój urok, gdy zgromadzimy ich zbyt wiele w jednym pomieszczeniu. Nadmierny makijaż przerysowuje i szpeci. I podobnie jest z produktami do pielęgnacji włosów: ich nadmiar czyni więcej złego niż dobrego. Sprytnym rozwiązaniem tego problemu jest przyjęcie prostej zasady: „Więcej znaczy mniej”. W przypadku produktów pielęgnacyjnych i stylizacyjnych nadmiar zawsze szkodzi. Może to zaskoczyć, ale odpowiednia ilość danego produktu okazuje się być znacznie mniejsza niż mogło się wydawać.  

Jak i w jakiej ilości używać kosmetyków pielęgnacyjnych i stylizacyjnych do włosów?

Fluid na końcówki to Twoja broń przeciwko rozdwojonym końcom. Takie fluidy nakłada się na końce włosów kroplami. Składniki preparatu otaczają końce włosów ultra cienkim filmem. W efekcie włosy wyglądają na bardziej gładkie.

Olejek do włosów aplikujemy odmierzając niewielkie krople. Jedną lub dwie krople należy rozetrzeć na dłoniach, a następnie dotknąć nimi końców włosów. W ten sposób osiąga się najlepsze rezultaty stosowania olejku, a włosy nabierają blasku i stają się łatwe w układaniu. Używając w ten sam sposób olejku przed myciem włosów, ochronisz włosy przed przesuszeniem. Olejki są także składnikami odżywek bez spłukiwania. Włosy kręcone wymagają kilku dodatkowych kropel więcej.

Wosk do włosów należy stosować ostrożnie! Warto zacząć od minimalnej ilości, by uchronić włosy przed przyleganiem do skóry głowy. Jeżeli przeciążysz włosy woskiem, jedynym skutecznym wyjściem pozostaje porządne mycie szamponem. Dlatego stylizację warto zacząć od zastosowania ilości wosku odpowiadającej wielkości ziarnka grochu. Wosk należy rozetrzeć w dłoniach i nałożyć na włosy.

Żele do włosów różnią się stopniem utrwalania, którego skala rozciąga się od delikatnego po ultra mocne. Zastosowanie dużej ilości żelu nie zmieni jego mocy utrwalającej. To stopień utrwalania wskazany na opakowaniu, a nie ilość zastosowanego produktu decyduje o tym jak miękkie będą włosy po jego zastosowaniu. Warto zacząć od ilości odpowiadającej wielkości ziarnka grochu, a dopiero później ewentualnie ją zwiększać.

Odżywka nałożona w ilości odpowiadającej wielkości kasztana całkowicie wystarczy, by spełnić swoje zadanie. Pozwól odżywce działać w pełni jej mocy, a następnie dobrze spłucz włosy wodą.

Szampon należy używać zależnie od długości i gęstości włosów, w ilości odpowiadającej wielkości orzecha włoskiego albo laskowego. Najlepiej nakładać szampon na włosy w małych ilościach. Włosy należy koniecznie obficie spłukać wodą usuwając dokładnie wszelkie pozostałości szamponu.

Lotiony zapobiegające puszeniu się włosów chronią włosy przed przesuszeniem i wygładzają je. Produkty zapobiegające puszeniu się włosów dostępne są jako szampony i odżywki. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami na etykiecie opakowania albo w ilości odpowiadającej wielkości orzecha laskowego.

Intensywną odżywkę w ilości odpowiadającej wielkości orzecha włoskiego należy nałożyć na osuszone ręcznikiem włosy. Teraz wystarczy tylko pozwolić jej składnikom rozwinąć pełnię ich mocy.

Piankę stylizacyjną nakłada się na suche włosy, do momentu gdy staną się lekko wilgotne. W przypadku długich włosów może to oznaczać konieczność nałożenia jej nawet w ilości odpowiadającej wielkości piłki tenisowej. Przy krótkich włosach, pianki nakłada się znacznie mniej. Zacznij od ilości odpowiadającej wielkości orzecha włoskiego, a w razie potrzeby dodawaj stopniowo pianki.

Na filmie Armin Morbach pokazuje, jak stosować produkty do stylizacji, aby w pełni wykorzystać ich możliwości.