Kobieta trzymająca blond włosy z grzywką
Stylizacja | Wskazówki i triki

Wrażliwa skóra głowy: pielęgnacja dla wymagających

Czasami masz ochotę wyskoczyć ze skóry, a szczególnie ze skóry głowy? Czy swędząca, napięta i zaczerwieniona skóra głowy odbiera Ci spokój? Przeczytaj dlaczego skóra głowy wymyka się spod kontroli i, co ważniejsze, jak możesz nad nią zapanować, przywracając jej równowagę.

Niektóre osoby mają bardzo wrażliwą skórę głowy, u innych taka sytuacja występuje trochę rzadziej. Winny może być klimat, częste albo niewłaściwe wykonanie trwałej albo koloryzacji, jak również nieodpowiednie produkty do pielęgnacji włosów. Istotną rolę może również odgrywać fizjologia. Stres i napięcie mogą również naruszać równowagę skóry głowy.

Wrażliwa skóry głowy i uszkodzona bariera ochronna

Skórę głowy osłania warstwa ochronna. Wyobraź sobie tę warstwę jako mur z cegły, w którym cegły symbolizują komórki rogowe. Spoiwo między cegłami składa się z lipidów, czyli substancji tłuszczowych. Zewnętrzne czynniki mogą doprowadzać do usunięcia części lipidów, czyli spoiwa w tym przypadku. W efekcie, bariera (mur z cegły) staje się nieszczelna i zbyt wiele wilgoci ucieka. Pojawiają się szczeliny, w które mogą wnikać szkodliwe substancje, co podrażnia skórę głowy, która reaguje swędzeniem, zaczerwienieniem, łupieżem albo napięciem.

Wrażliwa skóry głowy - rezultat niewłaściwej pielęgnacji

null

Czy myjesz włosy codziennie, a potem używasz produktów do stylizacji włosów z alkoholem, takich jak żel czy pianka? Z czasem prowadzi to do wysuszenia skóry głowy. Jeśli musisz myć włosy codziennie, stosuj bardzo delikatny szampon do skóry wrażliwej. Odstaw na jakiś czas produkty do stylizacji włosów, zawierające alkohol i układaj fryzury przy pomocy odżywek bez spłukiwania, sprayu do stylizacji włosów albo wosku.

Wrażliwa skóra głowy a zmiany klimatyczne

null

Suche, ogrzane powietrze zimą i klimatyzatory latem mają niekorzystne działanie na skórę, w tym na wrażliwą skórę głowy. W takich trudnych dla skóry głowy momentach, nawilżające szampony, odżywki i odżywki bez spłukiwania są prawdziwym błogosławieństwem dla włosów i skóry głowy. Stosując je, wyrównujesz poziom nawilżenia skóry głowy bez dodawania dużych ilości lipidów (tłuszcze), które  mogą obciążać włosy, a szczególnie te delikatne.

Wrażliwa skóry głowy: na ratunek do dermatologa

Uporczywe swędzenie może być przejawem nie tylko wrażliwej skóry głowy, ale także grzybicy ją atakującej. Zaczerwienienie i duże płatki łupieżu są kolejnymi jej symptomami. Szczególne skłonności do grzybiczej hipertrofii ma tłusta skóra głowy, ponieważ jest dobrym środowiskiem dla grzybów. Jeśli skóra głowy przetłuszcza się i swędzi, należy skonsultować się z dermatologiem i poinformować go o tych problemach.

Tak przywrócisz równowagę wrażliwej skórze głowy