Kobieta o prostych włosach
Pielęgnacja | Prostowanie włosów

Brazylijskie prostowanie włosów: Blask, który zostanie z Tobą na dłużej

Prostowanie włosów każdego dnia może być nieco nużące. Wolisz spędzać 30 minut na męczeniu się ze swoją niesforną czupryną, czy przymknąć oczy na troszkę dłużej? Brazylijskie, keratynowe prostowanie włosów sprawi, że twoje włosy będą gładkie i lśniące, a to wszystko przy naprawdę niewielkim wysiłku.

Czym jest brazylijskie prostowanie włosów?

Kobieta nakładająca na włosy odżywkę
© Getty Images

Pamiętaj, że przed brazylijskim prostowaniem, włosy powinny być w bardzo dobrej kondycji.

Keratynowe prostowanie włosów metodą brazylijską jest półtrwałą metodą prostowania. Ma wiele różnych nazw: Brazilian blowout, brazylijskie prostowanie włosów, prostowanie keratynowe. Proces sprawdza się niezależnie od rodzaju i tekstury. Nawet, jeżeli ostatnio poddałaś się farbowaniu: nie martw się! Zabieg może sprawić, że kolor nawet dłużej utrzyma się na głowie.

 

Brazylijskie prostowanie włosów odbywa się przy pomocy keratyny i pomaga wygładzić i dodać blasku kręconym lub puszącym się włosom, tworząc warstwę ochronną wokół każdego pasma i uszczelniając naskórek, dzięki czemu jest on bezpieczny przed wszelkimi przyszłymi uszkodzeniami. Wiele osób uważa, że to keratyna odpowiedzialna jest za prostowanie, ale w rzeczywistości jest to formaldehyd. Jego działanie prowadzi do zerwania wiązań włosów i ponownego ich uszczelnienia w prostszej pozycji. Roztwór formaldehydu pozostawia się na włosach na około 20 minut, następnie włosy są suszone, a na koniec prostowane w sekcjach. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuje się prostownicę rozgrzaną do około 232 stopni Celsjusza. To, jak bardzo włosy będą proste zależy od tego, ile razy stylistka przepuści je przez prostownicę.

 

Wskazówka: Nie spodziewaj się jednak cudów! Jeżeli twoje włosy są z natury bardzo kręcone, nie staną sie nagle idealnie proste. Jednak suszenie ich będzie zajmowało mniej czasu, niż zwykle i będą mniej napuszone. Poza tym plusem jest fakt, że brazylijskie keratynowe prostowanie włosów nie sprawi, że będziesz musiała ograniczać się do jednej, prostej fryzury- nadal możesz cieszyć się swoimi falami lub lokami.

Brazylijskie prostowanie włosów: Jak długo trwa zabieg?

Proces prostowania fryzury trwa zazwyczaj około 1,5 godziny. W dużym stopniu zależy to jednak od grubości, długości i ilości włosów. Na początku stylistka musi umyć je kilka razy, aby usunąć istniejący produkt. Odpowiedni specyfik jest następnie nakładany od nasady do końców, włosy są suszone, prostowane, ponownie spłukane szamponem, a następnie pokryte  maską zapobiegającą zniszczeniom. 

Brazylijskie prostowanie włosów: Jak przedłużyć zamierzony efekt?

Jeżeli spędziłaś w fotelu fryzjerskim kilka godzin, prawdopodobnie chciałabyś utrzymać swoją nową stylizację w nienaruszonym stanie przez jak najdłuższy czas. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami:

  • Jeżeli wykonałaś keratynowe prostowanie włosów metodą brazylijską, wstrzymaj się z myciem włosów przez kolejne trzy dni.
  • Nawet po tym okresie postaraj się ograniczyć częstotliwość mycia włosów, ponieważ szampon może doprowadzić do ich wysuszania.
  • Używaj kosmetyków, które nie zawierają siarczanów i sodu, co pozwoli przedłużyć efekt. Sód może powodować spłukiwanie keratyny z twoich pasm, a siarczany działają niekorzystnie na łuski włosa.
  • Przez co najmniej dwa tygodnie nie decyduj się na farbowanie włosów.
  • Jeżeli to możliwe unikaj kontaktu z wodą słoną lub chlorowaną.

Brazylijskie prostowanie włosów: Jak długo utrzymuje się efekt?

Jeżeli zabieg został wykonany prawidłowo, możesz oczekiwać, że jego efekt utrzyma się na twojej głowie przez okres do trzech miesięcy. Keratynowe prostowanie włosów metodą brazylijską jest jednak często mylone z innym zabiegiem- wygładzaniem. Ten ostatni nie odbywa się przy użyciu formaldehydu, który ma kluczowe znaczenie przy prostowaniu, co oznacza, że zabieg jedynie wygładzi twoją fryzurę. Efekt utrzyma się jednak nieco dłużej, jeżeli uda ci się powstrzymać przed zbyt częstym myciem włosów.

Czy brazylijskie prostowanie włosów jest bezpieczne?

Istnieje pewne ryzyko związane z prostowaniem włosów, ponieważ odbywa się ono przy zastosowaniu środków chemicznych, co nie jest do końca “naturalną” metodą. Formaldehyd jest substancją chemiczną uwalnianą, gdy niektóre składniki (takie jak formalina, metanol, glikol metylenowy) są podgrzewane lub mieszane z wodą. Chociaż formaldehyd znajduje się w niskich dawkach w wielu produktach gospodarstwa domowego, najlepiej jest upewnić się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane i starać się oddychać tak mało, jak to możliwe, ponieważ jest to znany czynnik rakotwórczy.

Jeżeli jednak nie chcesz podejmować ryzyka i brazylijskie keratynowe prostowanie włosów raczej do ciebie nie przemawia, nadal istnieją dobre sposoby, aby twoje włosy stały się błyszczące i gładkie. Wystarczy, że użyjesz odpowiedniego szamponu. Taki wybór pozwoli Ci zaoszczędzić także dodatkowe pieniądze. Możesz również prostować włosy sama, za pomocą prostownicy. W tym przypadku pamiętaj jednak o odpowiedniej termoochronie, która pomoże zapobiec niechcianemu niszczeniu struktury włosa.

- ochrona gorących fryzury przed wysoką temperaturą aż do 220ºC. - niebiański blask dla włosów. - bądź boska i lśnij!
Odkryj: