Prostownica do włosów - jak wybrać najlepszą dla siebie

Dobra prostownica do włosów pozwoli szybko i w łatwy sposób wygładzić pasma, a za pomocą niektórych modeli można stworzyć na głowie nawet piękne loki. Wiele osób ma podczas zakupów niemałe trudności z podjęciem ostatecznej decyzji ze względu na duży wybór urządzeń tego typu. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Jakie parametry powinna mieć dobra prostownica do włosów?

Wiele osób poszukujących urządzenia do wygładzania włosów przegląda ranking prostownic, dzięki czemu podjęcie decyzji jest nieco łatwiejsze. Warto jednak przyjrzeć się uważniej parametrom interesującego nas modelu. Jedną z najważniejszych funkcji jest regulacja temperatury w urządzeniu, co pozwoli dostosować ją do konkretnego rodzaju włosów. Cienkie i delikatne pasma zdecydowanie nie potrzebują tak wysokiej temperatury, aby je wygładzić, jak grube włosy. Możliwość regulacji umożliwi więc prostowanie włosów w najbezpieczniejszy dla nich sposób.

Na wygodę użytkowania prostownicy wpływa także szerokość płytek, pomiędzy którymi umieszcza się wygładzane pasma. Panie o cienkich włosach mogą zdecydować się na model z węższymi płytkami. Posiadaczki grubych kosmyków powinny zaś pomyśleć o prostownicy z szerszymi płytkami, dzięki czemu stylizacja będzie trwała krócej.

Prostownica tytanowa, ceramiczna, a może turmalinowa?

Ranking prostownic to dobra wskazówka ułatwiająca nieco wybór urządzenia odpowiedniego dla konkretnego rodzaju włosów. Przeglądając tego typu zestawienia nietrudno jednak zauważyć, że dostępny sprzęt do prostowania pasm może mieć płytki wykonane z różnych materiałów, bądź też pokryte specjalną powłoką. Wpływa to na komfort korzystania z urządzenia, ale też pozwala chronić pasma przed uszkodzeniami. Do wyboru mamy:

 1. prostownice ceramiczne – należą do najbardziej popularnych, ceramiczne płytki nagrzewają się równomiernie, a jednocześnie zapewniają dobry poślizg, dzięki czemu nie uszkadzają włosów, sprawdzą się u posiadaczek każdego rodzaju włosów;
 2. prostownice tytanowe – również nagrzewają się równomiernie, a ponadto są wyjątkowo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, poradzą sobie nawet z prostowaniem włosów grubych i kręconych;
 3. prostownice turmalinowe – płytki turmalinowe przy działaniu wysokiej temperatury wydzielają jony ujemne, dzięki czemu wygładzają włosy i jednocześnie domykają ich łuski – w ten sposób pasma są mniej podatne na utratę wilgoci; dobry wybór dla osób mających problem z elektryzowaniem się włosów;
 4. prostownice diamentowe – powłoka diamentowa zapewnia wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, doskonale sprawdzi się w przypadku włosów szorstkich, kręconych i mało podatnych na stylizację;
 5. prostownice lustrzane – ich płytki są wyjątkowo gładkie, co ułatwia stylizację i zapobiega uszkodzeniom włosów, dodatkowo nadają prostowanym pasmom blasku.

Dodatkowe funkcje w prostownicach

Najlepsza prostownica to taka, która jest wygodna w użytkowaniu, a jednocześnie bezpieczna dla włosów. Nowoczesne urządzenia tego typu mają bardzo często dodatkowe funkcje, dzięki którym stylizacja jest bezpieczniejsza dla kosmyków, a fryzura prezentuje się jeszcze lepiej. Jedną z nich jest jonizacja pozwalająca domknąć łuski włosów i zapobiegająca ich elektryzowaniu się. Ciekawym rozwiązaniem są też prostownice z układem wytwarzającym ultradźwięki wprawiające urządzenie w wibracje. W efekcie włosy stają się bardziej jedwabiste. Producenci prostownic wyposażają oferowany przez siebie sprzęt również w podczerwień – ta funkcja ma zapobiegać powstawaniu tzw. ciepłych punktów i gwarantować równomierne nagrzewanie się płytek. Większą ochronę przed uszkodzeniami kosmyków zapewnią też modele wytwarzające parę. Dobrym wyborem dla zabieganych pań może zaś okazać się prostownica z funkcją stylizacji włosów na mokro, co pozwala zaoszczędzić czas.

Jaka prostownica do loków?

Prostownica do włosów pozwala wygładzić pasma, przez co fryzura prezentuje się perfekcyjnie. Warto jednak wiedzieć, że za pomocą tego urządzenia można też stworzyć na głowie piękne loki. Jaką prostownicę wybrać, aby mieć możliwość nie tylko prostowania, ale i kręcenia włosów? Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku kształt urządzenia – stworzenie loków będzie możliwe przy użyciu modelu o zaokrąglonej obudowie.

Kręcenie włosów za pomocą prostownicy wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Przede wszystkim należy dokładnie rozczesywać włosy i podzielić je na mniejsze sekcje, co ułatwi stylizację. Po rozgrzaniu prostownicy należy wydzielone pasmo włosów chwycić pomiędzy płytki w połowie jego długości, a następnie obrócić urządzenie o 360 stopni i przesunąć je ku końcówkom. W taki sam sposób postępujemy z pozostałymi partiami kosmyków. Po zakręceniu włosów warto utrwalić fryzurę lakierem do włosów. 

Jak korzystać z prostownicy, aby nie zniszczyć włosów?

Wybierając prostownicę do włosów, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane zostały płytki interesującego nas modelu, a także na dodatkowe funkcje pozwalające zabezpieczyć włosy przed uszkodzeniami. Jednocześnie musimy pamiętać, że częste korzystanie z urządzeń stylizujących za pomocą wysokiej temperatury może negatywnie wpłynąć na kondycję włosów. Ważne jest więc, aby w odpowiedni sposób chronić pasma przed nadmiarem ciepła. Przede wszystkim przed stylizacją musimy dokładnie wysuszyć włosy, bo wilgotne kosmyki są bardziej podatne na uszkodzenia. Oczywiście wyjątkiem jest prostownica zaprojektowana do jednoczesnego stylizowania i suszenia włosów – ma ona specjalne otwory w pobliżu płytek grzejnych, przez które odparowuje woda.

Pamiętajmy też, że nawet najlepsza prostownica z jonizacją, podczerwienią czy ultradźwiękami może negatywnie wpłynąć na stan włosów, jeśli przed stylizacją nie zadbamy o właściwe zabezpieczenie pasm bądź używamy jej zbyt często. Wystarczy użyć kosmetyków termoochronnych. Mają one zwykle postać lekkich kremów lub wygodnego w użytkowaniu spreju. Dodatkowo preparaty tego typu oprócz zabezpieczania włosów przed wysoką temperaturą działają też pielęgnacyjnie i chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi.  

Powiązane artykuły
 • Jak prawidłowo myć włosy i co ile dni?

  Mycie włosów

  Jak prawidłowo myć włosy i co ile dni?
  ...
 • Głowa pełna blasku

  Piękne włosy

  Głowa pełna blasku
  ...
 • Peeling skóry głowy - dlaczego go potrzebujesz?

  Piękne włosy

  Peeling skóry głowy - dlaczego go potrzebujesz?
  ...
 • Leksykon włosów

  Piękne włosy

  Leksykon włosów
  ...
 • Porowatość włosów: włosy nisko- i wysokoporowate

  Piękne włosy

  Porowatość włosów: włosy nisko- i wysokoporowate
  ...
 • Sposoby na przetłuszczające się włosy - szampony, ale nie tylko

  Przetłuszczające się włosy

  Sposoby na przetłuszczające się włosy - szampony, ale nie tylko
  ...
 • Pomoc dla suchych i łamliwych włosów

  Suche włosy

  Pomoc dla suchych i łamliwych włosów
  ...
 • Trzy typy włosomaniaczek - którym jesteś Ty?

  Ochrona włosów

  Trzy typy włosomaniaczek - którym jesteś Ty?
  ...
 • Jak dbać o włosy zimą? Skuteczne sposoby

  Ochrona włosów

  Jak dbać o włosy zimą? Skuteczne sposoby
  ...
 • SOS dla włosów zniszczonych

  Zniszczone włosy

  SOS dla włosów zniszczonych
  ...
 • Nowe życie włosów zniszczonych

  Zniszczone włosy

  Nowe życie włosów zniszczonych
  ...
 • Plączące się włosy: to już nie Twój problem!

  Zniszczone włosy

  Plączące się włosy: to już nie Twój problem!
  ...