Kobiety z różnymi rodzajami włosów w róznym kolorze
Pielęgnacja | Szampon do włosów

Szampon do włosów farbowanych: pierwszy krok zaawansowanej pielęgnacji

Popularność koloryzacji idzie w parze z coraz to nowymi produktami do pielęgnacji włosów farbowanych. Nie powinno nas to dziwić! Włosy po zmianie koloru tracą witalność, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odżywienia i regeneracji w ramach stosowania odpowiedniego szamponu do farbowanych włosów.

Miękkie i lśniące włosy tuż po farbowaniu to złudzenie, które każe nam wierzyć, że silna ingerencja w strukturę włókien to mit. Nic bardziej mylnego! Chwilowy efekt odżywienia to wynik zastosowania dołączonej do drogeryjnej farby odżywki o odpowiednio kwaśnym pH. Po kilku myciach zauważamy zmianę, po której zaczniemy żałować decyzji o farbowaniu włosów! O ile nie wdrożymy właściwego programu pielęgnacyjnego nasze włosy staną się suche, matowe i co więcej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Od czego więc zacząć? W pierwszej kolejności postaw na szampon do włosów farbowanych. Włosy farbowane mogą być piękne, musisz im w tym jednak pomóc.

Szampon do farbowanych włosów: czyli jaki?

Kobieta z brązowym bobem

Szampon do włosów farbowanych powinien być dobrany do Twojego nowego koloru, dla jego najlepszej ochrony.

Szampon dedykowany włosom po koloryzacji powinien spełniać kilka kryteriów. Najczęstszym problemem, z którym mierzą się posiadaczki farbowanych pukli jest wysuszenie, z upływem czasu powodujące popularną „sianowatość” włosów. Dlatego też w poszukiwaniach idealnego szamponu do włosów farbowanych należy uwzględnić składniki nawilżające, jak aloes czy gliceryna. Kolejnym słowem-kluczem w kompleksowej pielęgnacji włosów jest ich regeneracja, którą zapewnią m.in. proteiny. W tym miejscu należy wspomnieć, że nie wszystkie włosy je tolerują. Ponadto proteiny mogą powodować wypychanie pigmentu z włókien włosa i utratę intensywnego koloru. Odpowiednie zbilansowanie humektantów (składników nawilżających) i protein powinno być zatem zasadniczym celem w walce o piękne włosy. Obserwuj jak reagują one na konkretne kosmetyki! Ostatnim filarem pielęgnacji jest ochrona koloru. Dzięki produktom przeznaczonym dla konkretnego koloru włosów możemy pogłębić go, jednocześnie dodając fryzurze zdrowego blasku.

 

Wskazówka: Wskutek wypłukiwania się pigmentu farbowane blond włosy z czasem przybierają żółty odcień. Skutecznie usuniesz go fioletowym szamponem do włosów.
 

Szampon do włosów farbowanych bez SLS

Pigment, zwłaszcza czerwony, wypłukuje się szybko wskutek stosowania silnych detergentów. Z tego powodu niektórzy polecają łagodne szampony dziecięce, jednak warto pamiętać, że często mają one w składzie rumianek, znany z właściwości rozjaśniających. W szamponie do włosów farbowanych blond zda on egzamin celująco, jednak szatynkom i brunetkom może skutecznie pokrzyżować plany! Alternatywą dla delikatnych produktów dziecięcych są szampony do włosów farbowanych bez SLS. SLS czyli Sodium Lauryl Sulphate to substancja o właściwościach odtłuszczających i usuwających zanieczyszczenia, dlatego cieszy się tak dużą popularnością jako składnik szamponów do włosów. Z tego względu nie powinno się jej całkowicie eliminować z naszego pielęgnacyjnego planu, a jedynie ograniczyć.

Jak myć farbowane włosy

Zdawać by się mogło, że nie można popełnić błędu w tak prozaicznej czynności. Mycie włosów, zwłaszcza po świeżo przebytym zabiegu koloryzacji nie jest rzeczą całkiem oczywistą. Zapoznaj się z naszymi radami, by już nigdy nie narzekać na płowiejący kolor.

 • 1. Po farbowaniu umyj włosy dopiero po upływie 24 godzin. W innym razie możesz doprowadzić do silnego wypłukania barwnika.
  2. Jeżeli Twoje włosy nie się przetłuszczają, przemyśl czy warto myć je codziennie. Częste stosowanie szamponu nie pozostaje bez wpływu na intensywność koloru.
  3. Pomocne może okazać się zastosowanie metody OMO. Przed użyciem szamponu, nałóż na włosy odżywkę, która ochroni je przed wysuszającym działaniem tego pierwszego.
  4. Stosuj regularnie odżywki i maski.
  5. Unikaj bardzo gorącej wody, a po zakończeniu mycia spłucz włosy chłodnym strumieniem. Zabieg ten domknie łuski, zatrzymując wewnątrz włosa barwnik i substancje odżywcze.
   

Odkryj: