Szampon do włosów kręconych - ujarzmij loki!

Szampon do włosów kręconych

Miękkie, błyszczące i odżywione loki. Jeśli to i Twój cel, czytaj dalej! Opisujemy sposób działania szamponu do włosów kręconych oraz najpopularniejsze techniki ich mycia. Wspominamy również o nieinwazyjnych metodach stylizacji.

Naturalnie kręcone włosy to bez wątpienia kwestia genetyki, jednak piękne i sprężyste loki to już rezultat właściwie dobranego programu pielęgnacyjnego oraz konsekwentnego wdrażania najlepszych technik mycia, suszenia oraz układania włosów. Niech nie zwiodą Cię pozory! Odpowiednie zadbanie o kręcone włosy to ciężka, lecz satysfakcjonująca praca, bowiem nic tak nie cieszy jak osiągnięcie zamierzonego celu.

Czym wyróżnia się szampon do włosów kręconych?

Kobieta o kręconych włosach
© Getty Images
Burza loków to marzenie wielu kobiet. Z pomocą przychodzi szampon do włosów kręconych!

Szampon do włosów kręconych jest bazą, na której opiera się cała późniejsza pielęgnacja włosów tego typu. Dlatego też powinien być dobrany z najwyższą starannością i uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. Z uwagi na wysoką porowatość kręconych włosów, szampon podkreślający loki nie powinien zawierać nadmiaru detergentów. Częstym sprzymierzeńcem loków są delikatne szampony przeznaczone dla niemowląt i dzieci. Po silniejszy szampon z SLS należy sięgnąć od czasu do czasu w celu oczyszczenia skóry głowy. Innym rozwiązaniem dla bujnych loków jest stosowanie specjalnych kosmetyków w tym szamponów do włosów kręconych, które zdefiniują skręt włosów za sprawą zawartych w nich nawilżających składników np. aloesu, kwasu hialuronowego, gliceryny czy panthenolu.

Metody mycia kręconych włosów

Dobór odpowiedniego szamponu do włosów kręconych to połowa sukcesu. Kręcone włosy można myć na wiele sposobów i warto przetestować każdy z nich dla znalezienia optymalnego dla naszego rodzaju skrętu loków i poziomu nawilżenia włosów.

 1. Mycie włosów szamponem. W przypadku wyboru najpopularniejszej metody należy zadbać o dobór odpowiedniego szamponu do włosów kręconych lub delikatnego szamponu do włosów suchych.
 2. Mycie włosów odżywką. Uchodzi za metodę przyjaźniejszą aniżeli stosowanie szamponu, jednak istnieje pewien warunek – odżywka musi zawierać substancje myjące, jak Cetrimonium Chloride, Benzalkonium Chloride czy Behentrimonium Chloride. Mycie odżywką jest szczególnie polecane kobietom o kręconych włosach z racji na ich tendencję do przesuszania. Ponieważ działanie odżywki jest delikatniejsze niż szamponu i nie zawiera ona bardzo silnie działających detergentów, może być bezpiecznie stosowana przez te z nas, które posiadają wysokoporowate lub przesuszone włosy.
 3. Mycie włosów metodą OMO. Polega ono na dodatkowym zastosowaniu odżywki przez umyciem włosów szamponem. Składa się więc z trzech etapów: O – odżywka, M – mycie, O – odżywka.

Najważniejsze zasady pielęgnacyjne i stylizacyjne kręconych włosów

Aby kręcone włosy zachowały sprężystość i zdrowy blask, warto zapoznać się ze sprawdzonymi sposobami obchodzenia się z nimi. Przytłaczająca ilość dostępnych materiałów może początkowo wprowadzić zamieszanie, dlatego dla ułatwienia poszukiwań własnego zoptymalizowanego planu pielęgnacyjno-stylizacyjnego zebraliśmy najważniejsze zasady w swoistym kompendium wiedzy. Od wyboru szamponu do włosów kręconych po odpowiednią technikę ich suszenia – rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!

 • Szampon do włosów kręconych powinien być łagodny i bogaty w składniki odżywcze.
 • Włosy kręcone są z natury suche, co stanowi rezultat ich wysokoporowatej budowy. Nie oznacza to wcale, że skórę głowy dotyka ta sama przypadłość. Przetłuszczający się skalp i wysuszone włosy są niemałym wyzwaniem pielęgnacyjnym. Warto wówczas rozważyć mycie włosów co 2 dni. W przypadku mniej problematycznej skóry głowy można zminimalizować częstość rytuału mycia do 2-3 myć w tygodniu. Niemniej najważniejsze jest dostosowanie się do rytmu swojego ciała i mycie włosów w momencie, kiedy czujesz, że tego potrzebują.
 • Myj włosy z głową opuszczoną w dół. Już na tym etapie możesz rozpocząć nadawanie im objętości.
 • Pod żadnym pozorem nie używaj gorącej wody, myjąc kręcone włosy. Powoduje ona ich osłabienie przez mocniejsze odchylanie łusek włosów. W tym celu korzystaj z ciepłej a po nałożeniu odżywki chłodnej wody, która wygładzi powierzchnię włosa oraz zamknie składniki odżywcze wewnątrz.
 • Mocno skręcone włosy należy czesać na mokro grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Zapobiega to ich łamaniu i wyrywaniu.
 • Włosy najlepiej suszyć naturalnie bez użycia suszarki. Jeśli jednak śpieszysz się do pracy czy na uczelnię, użyj suszarki z dyfuzorem, ale nie ustawiaj najwyższej temperatury nawiewu. Dodatkowo możesz opuścić głowę w dół dla odbicia włosów u nasady.
Powiązane artykuły
 • Jak prawidłowo myć włosy i co ile dni?

  Mycie włosów

  Jak prawidłowo myć włosy i co ile dni?
  ...

  Nawet tak oczywista i rutynowa czynność jak mycie włosów, wykonywana nieprawidłowo, może zaszkodzić. Dowiedz się, jak poprawnie i jak często myć włosy.

  ...
 • Głowa pełna blasku

  Piękne włosy

  Głowa pełna blasku
  ...

  Odpowiednie produkty, ich aplikacja, a nawet dieta pomogą Ci zadbać o wyjątkowy wygląd Twoich pukli. Sprawdź, jak cieszyć się idealną kondycją włosów.

  ...
 • Peeling skóry głowy - dlaczego go potrzebujesz?

  Piękne włosy

  Peeling skóry głowy - dlaczego go potrzebujesz?
  ...

  Dowiedz się, jakie zalety niesie za sobą regularny peeling skóry głowy. Podpowiadamy, czego będziesz potrzebować. Składniki znajdziesz w swoim domu!

  ...
 • Leksykon włosów

  Piękne włosy

  Leksykon włosów
  ...

  Od powstania po wzrost - w naszym leksykonie włosów znajdziesz najważniejsze fakty i pojęcia związane z włosami.

  ...
 • Porowatość włosów: włosy nisko- i wysokoporowate

  Piękne włosy

  Porowatość włosów: włosy nisko- i wysokoporowate
  ...

  Stopień porowatości włosów dostarcza cennych informacji na temat odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź porowatości swoich włosów za pomocą jednego z testów!

  ...
 • Sposoby na przetłuszczające się włosy - szampony, ale nie tylko

  Przetłuszczające się włosy

  Sposoby na przetłuszczające się włosy - szampony, ale nie tylko
  ...

  Przetłuszczanie się włosów jest spowodowane nadmierną produkcją sebum. Czy to oznaka choroby czy tylko problem kosmetyczny? Poznaj opinie ekspertów.

  ...
 • Pomoc dla suchych i łamliwych włosów

  Suche włosy

  Pomoc dla suchych i łamliwych włosów
  ...

  Dowiedz się, w jaki sposób możesz przywrócić suchym, łamliwym włosom ich sprężystość i jedwabistą naturę. Twoje włosy będą lśnić i znów będą miękkie

  ...
 • Trzy typy włosomaniaczek - którym jesteś Ty?

  Ochrona włosów

  Trzy typy włosomaniaczek - którym jesteś Ty?
  ...

  Minimalistka, racjonalistka czy specjalistka? Twoje podejście do troszczenia się o kondycję włosów mówi wiele o Twoim charakterze.

  ...
 • Jak dbać o włosy zimą? Skuteczne sposoby

  Ochrona włosów

  Jak dbać o włosy zimą? Skuteczne sposoby
  ...

  Noszenie czapki, częste zmiany temperatur, a nawet powietrze suche od kaloryferów mają wpływ na kondycję włosów. Sprawdź, jak dbać o włosy zimą.

  ...
 • SOS dla włosów zniszczonych

  Zniszczone włosy

  SOS dla włosów zniszczonych
  ...

  Czy Twoje włosy są kruche, suche , pozbawione połysku i rozdwajają się na końcach? Mamy dla Ciebie dobre wieści: nożyczki nie są jedynym rozwiązaniem.

  ...
 • Nowe życie włosów zniszczonych

  Zniszczone włosy

  Nowe życie włosów zniszczonych
  ...

  Dzielimy się z Tobą skutecznymi strategiami, które błyskawicznie przywracają lśniący połysk Twoim włosom (w tym długotrwała kontrola uszkodzeń)

  ...
 • Plączące się włosy: to już nie Twój problem!

  Zniszczone włosy

  Plączące się włosy: to już nie Twój problem!
  ...

  Pożegnaj problem splątanych włosów raz na zawsze. Wyjaśniamy co zmienić w programie pielęgnacyjnym, aby supełki na włosach stały się przeszłością.

  ...