szampon nawilżający
Pielęgnacja | Szampon do włosów

Strażnik Twoich włosów: szampon nawilżający

Nikt nie mówił, że będzie łatwo - piękne włosy to nieustanna praca, dociekanie i obserwowanie ich kondycji. Jaka jest różnica między suchymi i zniszczonymi włosami? Czy szampon nawilżający jest w stanie zaradzić problemowi suchych włosów? Na te i podobne im pytania udzielamy odpowiedzi poniżej. Twoje włosy Ci za to podziękują!

Splątane i pozbawione blasku. Jeśli to najtrafniejszy opis Twoich włosów, wysoce prawdopodobne, że zmagasz się z ich przesuszeniem. Innym powodem matowych i puszących się pasm może być ich uszkodzenie wskutek inwazyjnej stylizacji. Nie ma powodów do paniki! Zarówno zniszczone, jak i przesuszone włosy można poddać odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym z użyciem m.in. szamponu nawilżającego w celu uzupełnienia poziomu nawilżenia i przywrócenia ich dawnej świetności. Zanim jednak do nich przystąpisz, warto zapoznać się z przyczynami niepokojących sygnałów, by w przyszłości móc zapobiegać ich nawrotom.

Kiedy mówimy o suchych włosach?

kobieta o suchych włosach
© Stocksy

Wysokiej jakości szampon nawilżający pomoże zwalczyć problem suchych włosów

Zniszczone i suche włosy bywają często ze sobą mylone. Nic dziwnego, zarówno pierwsze, jaki drugie nie prezentują się korzystnie, uprzykrzając życie na wiele różnych sposobów. To właśnie te symptomy pozwalają odpowiedzieć na pytanie czy zmagamy się z suchymi włosami, czy na skutek długotrwałego przesuszenia doszło do uszkodzenia ich delikatnej struktury. Dokładnie tak, brak interwencji, kiedy Twoje włosy wołają o pomoc, może mieć fatalne skutki dla ich kondycji. A to za sprawą tego, że niewystraszający poziom nawilżenia powoduje mniejszą elastyczność, a więc i zwiększoną podatność na złamania oraz rozdwajanie włosów. Włosy zniszczone, oprócz przesuszenia, charakteryzują się uszkodzeniami. Bywają połamane, a ich końcówki łatwo ulegają rozdwojeniu. Włosy suche wcale nie muszą być zniszczone, są jednak bardziej podatne na uszkodzenia. Brak im zdrowego blasku i elastyczności, są za to matowe i szorstkie w dotyku. Trudno je rozczesać, a suszenie pogarsza ich stan. Właściwe dla nich jest elektryzowanie i puszenie się.

Znajdź przyczynę swojego problemu

Co w pierwszej kolejności wpływa na nadmierna utratę wody przez strukturę włosa? Poniżej zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze przyczyny:

  1. Suchość włosów może być ich naturalną cechą, niezwiązaną z drażniącym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Wynika to z ich budowy oraz niedostatecznej produkcji łoju przez skórę głowy, który w optymalnej ilości nadaje zdrowego połysku i chroni włosy przed utratą wilgoci, niejako zamykając ją w środku.
  2. Włosy kręcone i mocno falowane ze względu na swoją wysokoporowatą budowę są  szczególnie narażone na przesuszenie.
  3. Intensywne i częste zabiegi stylizacyjne jak suszenie, prostowanie i kręcenie włosów. Gorący strumień ciepła skierowany na stosunkowo małą powierzchnię powoduje nadmierne parowanie wody, a w rezultacie przesuszenie.
  4. Działanie promieni słonecznych.
  5. Zabiegi chemiczne jak farbowanie czy trwała ondulacja.

Działanie szamponów nawilżających

szampon nawilżający odżywi suche włosy
© Getty Images

Szampon nawilżający zaczyna działać już od pierwszego zastosowania

Podstawą programu pielęgnacyjnego jest szampon do włosów suchych. Z racji specyficznej budowy tego rodzaju włosów, dedykowanym wyborem jest delikatny szampon nawilżający, pozbawiony agresywnych detergentów i składników drażniących suchą skórę głowy. Szampony nawilżające o kremowej konsystencji sprawdzą się najlepiej ze względu na zawarte w nich witaminy, oleje i proteiny. W przypadku tych ostatnich należy zachować ostrożność, ponieważ ich zdolność do wiązania wody może obrócić się przeciwko nam. Jeśli nasze włosy mają tendencję do puszenia się, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nadmiar protein może do tego doprowadzić. Zadaniem szamponu nawilżającego jest dostarczenie włosom składników, które zaabsorbują wilgoć z zewnątrz i zwiążą ją wewnątrz włosa oraz tych, które stworzą wokół niego film ochronny uniemożliwiający utratę zaabsorbowanej wody. Aby móc spełniać swoje zadanie, szampony nawilżające najczęściej zawierają tzw. humektanty i substancje hydrofobowe.

Składniki szamponu do włosów suchych

Kompleksowy skład szamponów nawilżających zapewnia ich skuteczne działanie: nawilżenie i zabezpieczenie przed utratą wody. Humektanty odpowiedzialne są za wiązanie cząsteczek wody wewnątrz włosa, natomiast substancje hydrofobowe za otoczenie włosa filmem zapobiegającym utracie wody, ale także przenikaniu wody do wnętrza włosa. Tego rodzaju barierą są silikony i naturalne oleje. Humektanty z kolei nadają włosom sprężystości i miękkości. Są nimi pantenol, aloes, gliceryna, kwas hialuronowy, mocznik oraz miód.

Ważna wskazówka: Humektanty i emolienty (substancje hydrofobowe) powinny zawsze razem występować w szamponach nawilżających. Brak emolientów może spowodować przesuszenie na skutek oddawania wody przez humektanty w warunkach bardzo suchego powietrza.

Nie tylko mycie

Podstawę nawilżenia zapewnia właściwie dobrany szampon do włosów suchych, jednak to szereg dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych pozwala utrzymać ten efekt. Co zatem więcej możesz zrobić dla swoich włosów? Już spieszymy z odpowiedzią!

Co oprócz szamponu nawilżającego?

  • Metoda OMO – metoda mycia włosów polegająca na zastosowaniu odżywki przed szamponem do włosów suchych. Trik ten ma na celu zabezpieczyć włosy przed wysuszającym działaniem szamponu. Trzecim etapem metody OMO jest ponowne zastosowanie odżywki.

  • Odżywki nawilżające – po zastosowaniu szamponu nawilżającego konieczna jest aplikacja odżywki w celu wzmocnienia efektu nawilżonych i odżywionych włosów.

  • Maski nawilżające – ich regularne stosowanie jest wskazane w przypadku przesuszonych włosów.

  • Olejowanie – zabieg olejowania to nic innego jak użycie odpowiedniego oleju na koniecznie wilgotne włosy w zależności od potrzeb na same końcówki lub na całej długości włosów.

  • Nawilżające mgiełki – sprawdzają się przede wszystkim latem, kiedy parowanie wody z włosów jest wzmożone.

Odkryj: