kobieta o pełnych objętości włosach
Pielęgnacja | Szampon do włosów

Efekt push-up: szampon zwiększający objętość

Zdawać by się mogło, że w kwestii większej objętości powiedziano już wszystko. Jednak moda na włosy wyraźnie uniesione u nasady wciąż powraca, zaskakując nas nowymi technikami, oryginalnymi fryzurami, a co najważniejsze produktami pielęgnacyjnymi, bo to od nich rozpoczyna się stylizacja okazałej objętości na głowie. 

Nie każda kobieta może pochwalić się burzą włosów dającą iluzję gęstych, dynamicznych a przede wszystkim uniesionych fryzur. I to do tej części kobiet skierowany jest artykuł o szamponach zwiększających objętość. Ich szeroki wybór na rynku pozwoli Ci wybrać najlepiej spełniający Twoje oczekiwania. Nie wahaj się i sięgnij po szampon nadający objętości!

Co wpływa na objętość włosów?

Kobieta o gęstych włosach
© EyeEm

Szampon zwiększający objętość jest największym sprzymierzeńcem kobiet o cienkich włosach

Włosy o dużej objętości wyglądają na zdrowsze i nie trudno o dobór idealnej fryzury. Nie wymagają dodatkowego tapirowania i czasochłonnej pracy nad nadaniem pożądanego kształtu. Gdy jednak struktura włosów jest wątła i łatwo ulega obciążeniu, konieczne jest włączenie do pielęgnacji szamponu do cienkich włosów, który pozwoli na łatwą stylizację i osiągnięcie oczekiwanego efektu. Mówiąc o włosach pełnych objętości, warto wskazać na czynniki wpływające na ich gęstość. Należą do nich:

  • ilość włosów na centymetr kwadratowy,
  • grubość każdego włosa,
  • elastyczność struktury włosa,
  • interakcje między włóknami włosów.

Dwa pierwsze czynniki są zapewne oczywiste. Zarówno większa ilość włosów, jak i średnica pojedynczego włókna włosa świadczą o gęstości fryzury. Elastyczność włókien włosów jest wskazuje na to, jak bardzo włos jest elastyczny lub sztywny. Im większa sztywność włosa, tym całość fryzury bardziej uniesiona i sprężysta. Z kolei bardzo elastyczne włosy będą łatwo opadały i sprawiały wrażenie płasko ułożonych. Innym miernikiem objętości są interakcje między włóknami włosów. W przypadku otwartych łusek między pojedynczymi włosami występuje tarcie, a chropowata powierzchnia nie pozwala włosom się ze sobą stykać, tworząc większe przestrzenie.

Nauka w służbie urody, czyli o składzie szamponu zwiększającego objętość

kobieta o bardzo gęstych i pełnych objętości włosy
© Stocksy

Szampon zwiększający objętość unosi włosy u nasady, nie obciążając ich

Nie od dziś wiadomo, że specyficzne właściwości szamponów wynikają z zastosowania w toku ich produkcji odpowiednich składników i ich wyważonych proporcji. Efekt uniesionych włosów produkty pielęgnacyjne zawdzięczają specjalnie wyselekcjonowanym substancjom nieobciążającym włosów. Producenci szamponów do cienkich włosów minimalizują zawartość ciężkich składników, a zwiększają udział lekkich substancji pielęgnujących jak np. pantenol.

W większości szamponów zwiększających objętość znajdują się polimery, które pokrywają włókna filmem usztywniającym. Tak wzmocniona struktura włosa unosi się skutkując w większej objętości fryzury. Ponadto warstwa polimerowa sprawia, że włosy nie stykają się i nie łączą w pasma, a raczej odpychają się. Z kolei suche szampony pokrywające włókna włosów wpływają na zwiększone tarcie między nimi za sprawą ścierania się cząsteczek talku bądź skrobi.

Szampon zwiększający objętość, a co po nim?

Wybrałaś już szampon i czas przystąpić do pielęgnacyjnego rytuału. Stop! Nie tak prędko. Zanim rozpoczniesz mycie włosów i ich dalszą stylizację, zapoznaj się z naszymi radami jak za pomocą szamponu do cienkich włosów oraz innych produktów pielęgnacyjnych i stylizacyjnych stworzyć pełną życia i dynamiczną fryzurę.

  1. Mycie: odwrócenie kolejności stosowanych kosmetyków, tj. najpierw odżywka, później szampon uchodzi za jedną z metod dodawania objętości cienkim włosom.  Jak to działa? Na zwilżone włosy nałóż ulubioną odżywkę, skupiając się na końcówkach. Odczekaj około 5 minut, a następnie spłucz i użyj szamponu. Ponieważ mycie włosów odchyla łuski, a zastosowanie odżywki je zamyka, warto dodać kolejny krok, by unikać narażania włosów na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
  2. Odżywki: silikony i oleje roślinne nie powinny przeważać ani też występować w dużej ilości, ponieważ obciążają włosy. Rekomenduje się używanie lekkich produktów w formie sprayu, któr odżywią pasma bez ich obciążania.
  3. Suszenie: koniecznie za pomocą suszarki i z głową pochyloną do dołu. Pamiętaj o przeczesywaniu pasm włosów szczotką z naturalnego włosia lub palcami. W innym razie naturalnie schnące włosy nie uzyskają pożądanej objętości i uniesienia u nasady. Pozostaną płasko opadające i bez życia.
  4. Stylizacja: nie poleca się drastycznych zabiegów usztywniających fryzurę. Jeśli chcesz zastosować lakier, zrób to z umiarem i skup się na aplikacji u nasady. Pożądany kształt fryzurze nadasz, stosując delikatną piankę stylizacyjną lub puder do włosów, również naniesione u nasady włosów dla ich uniesienia. Plastyczne właściwości tych produktów pozwolą Ci cieszyć się wymarzoną fryzurą.
Odkryj: