Kobieta z blond włosami w koku
Stylizacja | Fryzury dla okrągłej twarzy

Sprawdź, jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy

Nie wszyscy posiadamy idealnie owalne rysy twarzy. Jednak każda z nas może stosować sztuczki, aby okrągła twarz nie wyglądała jak księżyc w pełni, a ostre rysy nie przemieniły buzi w złośnicę.

Nieraz zapewne przed wizytą u fryzjera szukałaś w internecie czy magazynach modowych inspiracji, zastanawiając się, czy wymarzona fryzura będzie współgrała z Twoimi rysami, a przede wszystkim, czy będziesz się w niej dobrze czuła. Jedno i drugie są ze sobą nieodłącznie powiązane – odpowiednia do kształtu twarzy fryzura doda Ci pewności siebie i atrakcyjności. Jak więc dobrać fryzurę do kształtu twarzy, by ta działała na naszą korzyść? Proponujemy, jak określić swój typ, a następnie czym się kierować w poszukiwaniach idealnego cięcia!

Jaki kształt twarzy, taka fryzura

Zanim zapytasz o poradę profesjonalistę, prześledź nasze wskazówki. Pomogą Ci one określić Twój typ twarzy oraz rozpoznać te triki, które zamaskują ewentualne mankamenty, ale i wyeksponują atuty Twojej buzi.

Frisuren-fuer-feines-Haar_Pferdeschwanz
© Getty Images

Twarz owalna

Cechy owalnej twarzy: lekko podłużna, długość stanowi 1,5 szerokości twarzy, szczęka jest węższa niż czoło, linia włosów lekko zaokrąglona.

Jakie fryzury pasują do tego kształtu twarzy?

Jako posiadaczka owalnej twarzy na pewno zorientowałaś się, że wyglądałaś dobrze zarówno w długich, jak i krótkich fryzurach. Te idealne proporcje aż proszą się o to, aby je eksponować, a nie ukrywać pod zasłoną z włosów. Tak więc zrezygnuj z burzy włosów, która zdominuje Twoją twarz.

450x600_woman_top_knot_updo_hairstyle

Twarz okrągła

Cechy okrągłej twarzy: długość i szerokość twarzy są zbliżone, kości policzkowe nie są silnie zarysowane, linia włosów zaokrąglona podobnie jak podbródek.

Jakie fryzury pasują do tego kształtu twarzy?

Pełne policzki, nieodłączny element okrągłej twarzy, wymagają wysmuklenia. Cel ten można osiągnąć przez wybór fryzury okalającej twarz, ale jej nie poszerzającej, jak np. długi bob. Grzywka jest opcjonalna, ale jeśli się na nią zdecydujemy, dobrze, jeśli będzie zaczesana na bok, ponieważ prosta może niepożądanie skrócić długość twarzy.

450x600_retro_bangs

Twarz pociągła

Cechy pociągłej twarzy: długość jest znacznie większa niż szerokość, linia żuchwy jest długa i prosta, czoło wysokie.

Jakie fryzury pasują do tego kształtu twarzy?

Pasująca do tego kształtu twarzy fryzura powinna optycznie ją skracać. Na korzyść będą działały fale i loki, których objętość poszerzy twarz po bokach. Jeśli lubisz proste grzywki, nie unikaj ich – zakamuflują wysokie czoło i skrócą twarz. Czego powinnaś się wystrzegać, to długie i proste włosy, które dodatkowo spotęgują wrażenie pociągłej twarzy.

Duennes-Haar-Kurzer-Stufenschnitt-840x1080
© Getty Images

Twarz trójkątna

Cechy trójkątnej twarzy: rzucające się w oczy szerokie czoło, dolna część twarzy węższa od górnej, mały podbródek i wąskie policzki, rozszerzające się ku górze.

Jakie fryzury pasują do tego kształtu twarzy?

Najlepszym wyborem dla tego kształtu twarzy są fryzury cieniowane. Ich zaburzona geometria i niekiedy żyjące własnym życiem kosmyki zakamuflują ostry zarys kości policzkowych i brody. Wskazane są również krótsze grzywki oraz klasyczna fryzura bob. Jeśli zdecydujesz się na upięcie, wysuń kilka kosmyków, aby delikatnie opadały na twarz.

Twarz kwadratowa

Cechy twarzy kwadratowej: szerokość szczęki jest zbliżona do szerokości czoła, linia włosów nad czołem nieznacznie zaokrąglona, raczej kwadratowa, wyraźnie zarysowane kości żuchwy.

Jakie fryzury pasują do tego kształtu twarzy?

W tym przypadku kluczowe jest złagodzenie ostrych rysów twarzy. Można to osiągnąć przez wycieniowanie końcówek włosów, które na wysokości żuchwy zamaskują jej ostrą krawędź. Polecany jest też przedziałek z boku lub inny asymetryczny element fryzury. Długie lub półdługie falowane włosy bądź zaczesane do tyłu upięcia wysmuklą rysy twarzy.

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy