Kobieta z blond elektryzującymi się włosami
Stylizacja | Wskazówki i triki

Przejmujemy dowodzenie nad elektryzującymi się włosami

Wystarczy nieudolne pociągnięcie szczotką lub pochopnie założony sweter z golfem, a efekt postawi włosy na głowie. Elektryzujące się włosy nie wyglądają zbyt elegancko i bardzo denerwują. Na szczęście łatwo można temu zaradzić.

Elektryzujące się włosy - przyczyny

 

Elektryzujące się włosy to kwestia praw fizyki. Tarcie powoduje elektryzowanie się: w procesie zwanym jonizacją we włosach tworzone są dodatnio naładowane cząsteczki. Poszczególne włosy naładowane dodatnio odpychają się wzajemnie. To sprawia, że włosy podnoszą się. Im bardziej są przesuszone, tym bardziej dokuczliwy i wymagający odpowiedniej interwencji staje się problem.  

 

 

Elektryzujące się włosy - co zrobić


Najlepszym lekarstwem na podnoszące się włosy będzie nałożenie odżywki do spłukiwania lub spray'u po umyciu włosów. Jeżeli Twoje włosy zdążyły już stanąć dęba, rozetrzyj na dłoniach niewielką ilość wosku do włosów lub pomady, a następnie nałóż go tylko na tę część włosów, która elektryzuje się. W ten sposób można ujarzmić niesforne kosmyki bez nakładania wosku na całe włosy. Ta metoda sprawdza się równie dobrze z tonikiem do końcówek włosów, nakładanym zamiast wosku lub pomady. Stosowanie właściwej szczotki również ujarzmi elektryzowanie się włosów. Szczotki z naturalnego włosia działają lepiej, niż te ze sztucznego i są łagodniejsze. Jeżeli elektryzujące się włosy to dla Ciebie chleb powszedni, spryskaj szczotkę niewielką ilością lakieru do włosów suchych, a następnie przeczesz nią włosy.

Jak pokonać statykę? Skuteczne sposoby na elektryzujące się włosy

  1. Nie czesz włosów od razu po powrocie, gdy na zewnątrz jest zimno. Efekt statyczny włosów będzie szczególnie silny po wejściu do ciepłego pomieszczenia.
  2. Kiedy mierzysz ubrania w sklepie, a Twoje włosy nagle elektryzują się podczas przymierzania odzieży, rozetrzyj trochę kremu do rąk na dłoniach, a następnie lekko przesuń dłońmi po włosach.
  3. Na rynku istnieją specjalne jonizujące suszarki i szczotki, które neutralizują dodatni ładunek elektryczny odpowiedzialny za elektryzowanie się włosów.
  4. Stopniowane fryzury są bardziej podatne na elektryzowanie się niż włosy dłuższe, równomiernie przycięte. Długie włosy są cięższe i dlatego trudniej jest im się podnieść.