Skip to Content

Dekoloryzacja włosów – Twój fryzjerski “plan B”

Na pewno choć raz rozczarował Cię wynik nieudolnego farbowania, bądź po prostu źle odczytałaś swoje wizerunkowe pragnienia i okazało się, że tak naprawdę wcale nie chciałaś mieć ciemnych włosów. Nawet jeśli użyłaś trwałej farby, nie wszystko jest jeszcze stracone! Dowiedz się, jak powrócić do naturalnego koloru włosów za pomocą dekoloryzacji.

Dekoloryzację przeprowadza się w dwóch przypadkach: gdy nie jesteśmy zadowoleni z efektu farbowania i chcemy pozbyć się, najczęściej ciemnego pigmentu, lub gdy zastanawiamy się jak wrócić do naturalnego koloru włosów. Jeśli więc chcemy powrócić z włosów czarnych na blond, najczęściej stosujemy  rozjaśniacz, który usuwa zarówno pigment sztuczny, jak i ten naturalny, jednocześnie eksponując tzw. „pigmenty ukryte”, które ciężko jest usunąć. Jako alternatywę można także użyć tzw. ściągacza koloru, który jest o wiele delikatniejszy, ale niestety nie daje gwarancji równie spektakularnego efektu. Zdarza się, że po użyciu tego typu ściągacza bądź zmywacza koloru włosy ponownie ciemnieją. Nie jest to więc rozwiązanie dla niecierpliwych.

Jak przygotować się do dekoloryzacji?

Stocksy kobieta o czarnych farbowanych wlosach
© Stocksy

Zanim przekonamy się, jak zmyć farbę z włosów i wrócić do naturalnego koloru, warto poczynić krótkie przygotowania. Dekoloryzacja za pomocą produktu do rozjaśniania włosów jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że może wpłynąć negatywnie na kondycję włosów. Nawet użycie ściągacza koloru, choć o wiele łagodniejsze, może sprawić, że Twoje włosy będą wyglądać znacznie gorzej. Dlatego właśnie niezależnie od wybranej metody lepiej odłożyć ten zabieg na moment, w którym będziemy mieć pewność, że gra jest warta świeczki. Co nam po wymarzonym kolorze, jeżeli włosy zaczną przypominać siano? Jeżeli więc Twoja fryzura po przyciemnieniu zyskała kolor, którego wcale nie chciałaś widzieć na swojej głowie, zanim zdecydujesz się na dekoloryzację, przygotuj swoje pukle i odpowiednio je zregeneruj. Dopiero gdy będziesz mieć pewność, że są w dobrej kondycji, umów się do salonu w celu wykonania dekoloryzacji. Jest to tym bardziej ważne, że powrót do naturalnego koloru wiąże sie z tym, że będziesz musiała nałożyć kolejną farbę, delikatną, by wyrównać odcień. Ściąganie farby z włosów nie wpłynie w żaden sposób na włosy naturalne, ponieważ zadaniem dekoloryzatora jest usunięcie sztucznego barwnika z powierzchni włosów.

Dekoloryzacja włosów w domu czy w salonie?

Dekoloryzacja jest najbardziej skuteczna, gdy wykonuje się ją u fryzjera, ale nawet wtedy efekty mogą być trudne do przewidzenia. Jeśli na włosach masz pozostałości wielu różnych farb, powinnaś uzbroić się w cierpliwość. Jest prawie pewne, że na uzyskanie satysfakcjonującego efektu będziesz musiała trochę poczekać. Podczas jednego zabiegu można za pomocą dekoloryzacji rozjaśnić kolor włosów o kilka tonów. Niemożliwe jest więc szybkie przejście od ciemnego brązu po skandynawski blond. Możesz potrzebować do tego kilku spotkań. Droga do upragnionego koloru będzie zdecydowanie krótsza, jeśli dotychczas farbowałaś włosy wyłącznie w salonie fryzjerskim, trzymając się tej samej farby. W niektórych przypadkach wystarczy wyłącznie jedna wizyta w salonie fryzjerskim. Jednak taki obrót spraw jest rzadkością, więc nie nastawiaj się na tak ekspresowe wyniki!

Oczywiście dekoloryzacja w formie ściągania farby z włosów jest także możliwa do przeprowadzenia w domowych warunkach. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które temu służą. Zanim jednak sięgniesz po dekoloryzator, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach dekoloryzacji w domu:

 1. Zawsze nakładaj dekoloryzator od karku ku przodowi.
 2. Nie nakładaj produktu na odrost.
 3. Unikaj styczności z dekoloryzatorem, stosując rękawiczki i pędzelek do nakładania.
 4. Zgodnie z instrukcjami z załączonej ulotki, zabezpiecz włosy przed ponownym ciemnieniem.
 5. W celu dekoloryzacji najbezpieczniej udać się do profesjonalisty.
Powiązane artykuły
 • Szwedzki blond - o jaki kolor chodzi?

  Blond włosy

  Szwedzki blond - o jaki kolor chodzi?
  ...

  Zamierzasz rozjaśnić włosy i szukasz topowej inspiracji? Poznaj szwedzki blond i dowiedz się, do jakiego typu urody pasuje najlepiej!

  ...
 • Cold brew hair, czyli włosy w kolorze kawy parzonej na zimno

  Brązowe włosy

  Cold brew hair, czyli włosy w kolorze kawy parzonej na zimno
  ...

  Jesteś szatynką? Albo nie przepadasz za jednolitą koloryzacją? Być może zainspiruje Cię ta kawowa propozycja! Poznaj fryzurę cold brew hair!

  ...
 • Rumianek na włosy. Czy znasz tę metodę domowego rozjaśniania?

  Rozjaśnianie włosów

  Rumianek na włosy. Czy znasz tę metodę domowego rozjaśniania?
  ...

  Tę pospolitą roślinę spotykamy zarówno w przydomowych ogródkach, jak i rosnącą dziko. Posiada właściwości rozjaśniające. Jak działa rumianek na włosy?

  ...
 • Rozjaśnianie włosów

  Rozjaśnianie włosów

  Rozjaśnianie włosów
  ...

  Rozjaśnianie włosów nigdy nie było delikatniejsze. Pokażemy Ci, jak osiągnąć idealny odcień blond dla twojego koloru i typu włosów! Poznaj szczegóły!

  ...
 • Farbowanie odrostów - jak często powinnaś to robić?

  Rozjaśnianie włosów

  Farbowanie odrostów - jak często powinnaś to robić?
  ...

  Farbowanie odrostów wymaga precyzji i wprawy. Nie jest to jednak zadanie, któremu nie podołasz! Dowiedz się, jak dobrze farbować włosy z odrostami!

  ...
 • Miodowy blond - ciepła słodycz włosów

  Konsultacja koloru

  Miodowy blond - ciepła słodycz włosów
  ...

  Miodowy blond wraca do łask, i to ze zdwojoną siłą. Ten uniwersalny odcień włosów pasuje do wielu karnacji. Sprawdź, czy i Tobie będzie w nim do twarzy.

  ...
 • Koloryzacja półtrwała: letnie chwile szaleństwa

  Egzotyczne kolory włosów

  Koloryzacja półtrwała: letnie chwile szaleństwa
  ...

  Lato w pełni zachęca do stylizacyjnych eksperymentów. Wypróbuj koloryzację półtrwałą w nietypowych kolorach - od pastelowych po intensywne.

  ...
 • Jak zmyć farbę z włosów bądź ze skóry i jak się do tego przygotować

  Farbowanie

  Jak zmyć farbę z włosów bądź ze skóry i jak się do tego przygotować
  ...

  Nowoczesne farby do koloryzacji włosów w domu to świetny sposób na łatwą i jednocześnie spektakularną zmianę fryzury.

  ...
 • Powrót do siwych włosów – nie spiesz się!

  Farbowanie

  Powrót do siwych włosów – nie spiesz się!
  ...

  Siwe włosy to deklaracja stylu życia. Kobiety, które farbowały siwiejące włosy przez jakiś czas i teraz chciałyby przestać wiedzą, że to wymaga czasu.

  ...
 • Zawodnik wagi piórkowej: pianka koloryzująca

  Farbowanie

  Zawodnik wagi piórkowej: pianka koloryzująca
  ...

  Pianka koloryzująca do włosów zapewnia tak samo trwałe efekty jak farba, ale w aplikacji wygrywa już w przedbiegach. Zobacz, jak prosto ją nałożysz.

  ...
 • Farbowanie włosów w domu nie jest trudne!

  Farbowanie

  Farbowanie włosów w domu nie jest trudne!
  ...

  Boisz się, że farbowanie włosów w domu spowoduje niejednolity kolor? Z naszymi wskazówkami przygotowanie włosów do farbowania okaże się bardzo proste!

  ...
 • Najpopularniejsze techniki farbowania włosów

  Farbowanie

  Najpopularniejsze techniki farbowania włosów
  ...

  Współczesna koloryzacja podkreśla wielowymiarowość i głębię koloru. Poznaj techniki farbowania i rozjaśniania włosów, które urzekły kobiety na całym świecie.

  ...