Techniki farbowania i cieniowania włosów

Przykłady farbowania długich oraz krótkich włosów

Spektakularna gra kolorów a może łagodne przejście między tonami? Współcześni wirtuozi stylu bezustannie zaskakują nowymi techniki farbowania włosów. Od odważnych kontrastów po iluzję słonecznego rozjaśnienia. Od balejażu po sombre. Pozostań na bieżąco i poznaj zasadnicze różnice między najnowszymi technikami koloryzacji włosów.

Świat mody nieustannie zaskakuje nowymi, kreatywnymi technikami farbowania włosów. Tym co zdobywa współcześnie uznanie jest umiejętność zmiany koloru przy jednoczesnym nadaniu fryzurze głębi i naturalnego charakteru. Zdarzają się również wyjątki w postaci oryginalnych metod koloryzacji. O nich oraz klasycznych sposobach dowiesz się więcej, czytając nasz przewodnik po najpopularniejszych technikach farbowania włosów.

Najpopularniejsze techniki farbowania włosów

Dotychczas najchętniej wybieranymi w salonach fryzjerskich metodami koloryzacji włosów były balejaż i ombre. Pierwsza z nich polega na zastosowaniu różnych farb o tonacji zbliżonej do naturalnego koloru włosów za pomocą metody szydełkowej. Dyskretny kontrast sprawia, że fryzura staje się wielowymiarowa i optycznie uniesiona. Z kolei ombre opiera się na stopniowym rozjaśnianiu włosów, tak by końcówki miały najjaśniejszy odcień, przy czym metoda ta nie jest zarezerwowana wyłącznie dla blondynek. W doborze odcieni panuje zupełna dowolność, ważne jednak, aby kolory subtelnie się przenikały się, nie tworząc ostrych krawędzi.

Słoneczne refleksy, czyli czym się różni sombre od ombre

Co sprawia, że muśnięte słońcem ombre cieszy się tak ogromną popularnością? Koloryzacja sombre, bo o niej mowa, to młodsza siostra znanej nam dobrze techniki farbowania włosów. Jej efekt jest delikatniejszy, skąd nazwa „soft ombre”. Rozjaśnieniu o maksymalnie dwa tony poddaje się końcówki włosów oraz pasma w okolicy twarzy dla uzyskania odmładzającego rozświetlenia. Farbowanie końcówek nie odbywa się wedle narzuconego schematu. W końcu zależy nam na możliwie najbardziej naturalnym efekcie farbowania sombre.

Smuga światła na włosach

Kobieta z blond włosami i smugą światła na włosach

Technika splashlight to kolejna wariacja na temat włosowego romansu ze słońcem. Kobiety kochają podkreślać rozpromienione pasemka, mieniące się niczym po słonecznej kąpieli. Tym co wyróżnia splashlight są delikatne refleksy nakładane zazwyczaj na środkowej sekcji włosów, mające dawać złudzenie smugi światła padającej na głowę. Granica między tonami jest zatarta, dzięki czemu efekt wygląda niezwykle naturalnie.

Farbowanie bez użycia pędzla

Palm painting to nowoczesna technika farbowania włosów zaproponowana przez Marcosa Verissimo, czołowego stylistę fryzur z Londynu. Jej głównym założeniem jest odłożenie na bok narzędzi pomocnych w koloryzacji i aplikacja farby bezpośrednio dłońmi. Jak twierdzi pomysłodawca, sposób wcieranie produktu sprawia, że rozprowadza się on równomiernie, dając naturalny, wielowymiarowy efekt. Dzięki temu skraca się również czas trzymania farby na włosach. Brzmi zachęcająco!

Podkreślenie głębi koloru

Kobieta i sukces koloryzacji włosów metodą flamboyage

Dążenie do uzyskania wielowymiarowej głębi koloru zainspirowało włoskiego stylistę fryzur, Angelo Seminarę, do stworzenia nowej techniki farbowania włosów. Owoc eksperymentów, koloryzacja flamboyage, okazał się chętnie powielanym trendem wśród światowego formatu celebrytów i zwolenniczek naturalnego looku. Przejście między tonami jest płynne, a sama fryzura sprawia wrażenie muśniętej słońcem i niesamowicie dynamicznej. Flamboyage przywodzi na myśl balejaż oraz farbowanie sombre, jednak różni się od nich metodą aplikacji farby.

Kreatywne techniki farbowania i cieniowania włosów

Jedną z ciekawszych propozycji jest technika inspirowana retro grami komputerowymi. Futurystyczne konstelacje z pikseli na włosach? Jak najbardziej! Dzięki wyobraźni kolorystów z madryckiego studia to możliwe. Ten oryginalny sposób farbowania włosów daje nieograniczone możliwości gry kolorami i konfiguracjami elementów. Obowiązkowa propozycja dla fanów gier i awangardowej koloryzacji.

Powiązane artykuły
 • Szwedzki blond - o jaki kolor chodzi?

  Blond włosy

  Szwedzki blond - o jaki kolor chodzi?
  ...
 • Cold brew hair, czyli włosy w kolorze kawy parzonej na zimno

  Brązowe włosy

  Cold brew hair, czyli włosy w kolorze kawy parzonej na zimno
  ...
 • Refleksy na włosach – jak je zrobić? Sprawdź!

  Pasemka

  Refleksy na włosach – jak je zrobić? Sprawdź!
  ...
 • Pasemka dodadzą Twojej fryzurze głębi

  Pasemka

  Pasemka dodadzą Twojej fryzurze głębi
  ...
 • Czarujące jasnobrązowe włosy

  Modny kolor włosów brąz

  Czarujące jasnobrązowe włosy
  ...
 • Fryzjer zamiast chirurga: jaki kolor włosów odmładza?

  Modny kolor włosów brąz

  Fryzjer zamiast chirurga: jaki kolor włosów odmładza?
  ...
 • Włosy w kolorze Tycjan - wszystko o sztuce Titian Hair

  Rude włosy

  Włosy w kolorze Tycjan - wszystko o sztuce Titian Hair
  ...
 • Kasztanowe włosy - ciepło jesieni na głowie

  Rude włosy

  Kasztanowe włosy - ciepło jesieni na głowie
  ...
 • Zmiana koloru włosów - jaki odcień wybrać?

  Jaki kolor włosów

  Zmiana koloru włosów - jaki odcień wybrać?
  ...
 • Twoja osobista karta barw: jaki kolor włosów wybrać?

  Jaki kolor włosów

  Twoja osobista karta barw: jaki kolor włosów wybrać?
  ...
 • Koloryzacja półtrwała: letnie chwile szaleństwa

  Egzotyczne kolory włosów

  Koloryzacja półtrwała: letnie chwile szaleństwa
  ...
 • Jak zmyć farbę z włosów bądź ze skóry i jak się do tego przygotować

  Farbowanie

  Jak zmyć farbę z włosów bądź ze skóry i jak się do tego przygotować
  ...