Nowoczesne farby do koloryzacji włosów w domu to świetny sposób na łatwą i jednocześnie spektakularną zmianę fryzury. Dokładna instrukcja obsługi znacznie ułatwia przeprowadzenie tego zabiegu bez pomocy profesjonalisty. Czasem jednak zdarza się, że uzyskany efekt nie jest zadowalający. Problemem bywają też trudne do usunięcia zabrudzenia po preparacie do koloryzacji. Jak zmyć farbę z włosów i skóry?
Mało skomplikowana procedura farbowania włosów bez pomocy fryzjera zachęca do eksperymentów ze zmianą koloru włosów w domu. Zdarza się jednak, że odcień pasm po koloryzacji nam się nie podoba i chcemy wrócić do poprzedniego koloru. W przypadku jasnych włosów zazwyczaj wykonuje się zabieg ponownie, ale z zastosowaniem preparatu dającego nieco inny odcień. Trudniejsze zadanie mają przed sobą te panie, które chciałyby pozbyć się ciemnego koloru. Jak zmyć farbę z włosów? Wbrew pozorom nie jest to niemożliwe, nawet jeśli do koloryzacji użyta została farba trwała. Wystarczy sięgnąć po specjalny preparat, który usuwa ciemny pigment z włosów pomalowanych na czarno, a także na odcienie brązu i rudego.
Zabieg dekoloryzacji może negatywnie wpłynąć na stan włosów, dlatego najlepiej decydować się na to rozwiązanie, kiedy pasma są w dobrej kondycji. Jak zmyć farbę z włosów za pomocą specjalnego preparatu do dekoloryzacji? Przede wszystkim trzeba dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta i przygotować mieszankę zgodnie z umieszczonymi w niej wskazówkami. Kosmetyk należy nakładać od karku ku przodowi omijając odrosty, a następnie pozostawić na włosach przez zalecony w instrukcji czas. Na koniec włosy trzeba dokładnie umyć i wysuszyć. Po dekoloryzacji często konieczne jest ponowne farbowanie włosów, aby ujednolicić ich kolor.
Podczas samodzielnej koloryzacji włosów nierzadko dochodzi do zabrudzenia skóry, zwłaszcza w linii czoła, na karku oraz w okolicy uszu. Jak zmyć farbę ze skóry? Poniżej kilka sposobów, które pomogą pozbyć się zabrudzeń:
- Ciepła woda z mydłem – po skończonym zabiegu farbowania włosów umyj skórę ciepłą wodą z rozpuszczonym w niej mydłem. Trzeba jednak pamiętać, że ten sposób działa tylko na świeżą farbę, która nie zdążyła wyschnąć.
- Oliwa lub olej kokosowy – nałóż oliwę lub olej kokosowy na zabrudzone miejsca na skórze i chwilę odczekaj, aż tłuszcz rozpuści farbę, a następnie zetrzyj wacikiem.
- Sok z cytryny – działa wybielająco, dlatego warto sięgnąć po niego przy usuwaniu pozostałości farby ze skóry.
- Preparaty do demakijażu – najskuteczniej zadziałają te przeznaczone do zmywania makijażu wodoodpornego, podobnie jak w przypadku oliwy nakłada się je na zabrudzenia i zmywa po kilku minutach.
- Chusteczki dla niemowląt – usuwają zabrudzenia, a jednocześnie są delikatne dla skóry, dlatego będą dobrym wyborem do usuwania plam farby do włosów z twarzy.
- Specjalne produkty do usuwania farby ze skóry – kosmetyk usuwający zabrudzenia po farbie do włosów należy nałożyć na wacik, a następnie przemyć nim skórę; działa szybko, ale nie podrażnia.
Aby uniknąć problemów z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami skóry po farbowaniu włosów, do zabiegu warto się w odpowiedni sposób przygotować. Jeśli koloryzację wykonujesz samodzielnie, prawdopodobnie nie masz tak dobrej techniki nakładania farby, jak profesjonaliści. Przed jej aplikacją nałóż tłusty krem nawilżający lub wazelinę na skórę przy granicy włosów, a także na uszy oraz skórę za uszami. Dzięki takiemu zabezpieczeniu usunięcie farby będzie znacznie łatwiejsze. Jeśli mimo uważnych działań pofarbowana została skóra głowy oraz twarzy, konieczne jest spienienie farby. Przed zmyciem preparatu z włosów wystarczy zwilżyć go wodą, a następnie masować głowę jak przy zwykłym myciu – świeża farba powinna zejść bez problemu. Jeśli jednak tak się nie stało, trzeba sięgnąć po wymienione wyżej sposoby.
Jeśli planujesz zabieg koloryzacji włosów wykonać samodzielnie w domu, powinnaś zacząć od wyboru odpowiedniej farby. Chodzi tutaj nie tylko o spełniający oczekiwania kolor, ale też o jakość preparatu. Podczas zakupów warto sprawdzić czy wybrany produkt zawiera składniki pielęgnacyjne, które pozytywnie wpłyną na wygląd nowej fryzury. Zastanów się też czy zależy ci na trwałym efekcie czy może wolisz produkt zapewniający uzyskanie koloru na kilkanaście myć. Kiedy już wybierzesz odpowiedni preparat, możesz przystąpić do koloryzacji.
Pierwszy krok to dokładne przeczytanie instrukcji oraz wykonanie próby uczuleniowej 48 godzin przed planowanym zabiegiem. Jeśli po tym czasie nie wystąpiła reakcja alergiczna, można przystąpić do farbowania. Najpierw należy przygotować wszystko co niezbędne podczas zabiegu, czyli miseczkę, rękawiczki i oczywiście samą farbę. Mieszankę należy przygotowywać zgodnie ze wskazówkami producenta – niewłaściwe proporcje mogą negatywnie wpłynąć na efekt końcowy. Zależnie od zaleceń farbę nakładaj na suche lub wilgotne włosy, dzieląc je na sekcje i zaczynając od odrostu. Staraj się dokładnie pokryć wszystkie pasma, możesz na długości wmasować produkt dłońmi lub wczesać grzebieniem. Nie zapomnij o rękawiczkach!
Na koniec wystarczy pozostawić farbę na włosach przez określony w instrukcji czas, a później spłukać ją letnią wodą. Po koloryzacji włosy będą potrzebować regeneracji, dlatego ostatnim etapem zabiegu jest nałożenie odżywki dołączonej do farby. Aby kolor utrzymał się przez długi czas, a włosy pozostały w dobrej kondycji, należy zainwestować w kosmetyki przeznaczone właśnie do włosów farbowanych. Niektóre z nich pomagają pozbyć się ciepłych tonów, dlatego jeśli mamy chłodny odcień włosów, warto po nie sięgać.