Tekstura siwych włosów czyni je unikatowymi i wymagającymi szczególnej pielęgnacji. Siwe włosy w wyniku zmiany ich składu, stają się sztywne, twardsze od pozostałych oraz niepodatne na układanie. Poznaj sprawdzone sposoby dbania o siwe włosy, korzystając z zamieszczonych w artykule wskazówek.
Temat siwych włosów poruszany jest zazwyczaj w kontekście zapobiegania i farbowania popielatych pasm. Ten oczywisty dowód na to, że biologiczny zegar nie stoi w miejscu, a już na pewno nie tyka wstecz, napawa nas obawami i wątpliwościami na temat tego, jakie środki podjąć. Tyczy się to głównie kobiet, bowiem przeważająca część mężczyzn akceptuje oszronione skronie, widząc w nich symbol dojrzałości dodający powagi i elegancji. Wiele osób zastanawia się jednak, czy siwe włosy mogą odzyskać kolor.
Bez względu jednak na nasz stosunek do srebrnych nitek we włosach, warto zapoznać się z podstawami pielęgnacji siwych włosów ze względu na ich specyficzną budowy oraz nietypowe potrzeby. U jednych siwe włosy mogą być cieńsze, u innych - zacząć się kręcić. Wszystkie łączy natomiast to, że pozbawione naturalnego barwnika są w szczególności narażone na szkodliwe działanie promieni UV. Niekiedy nabierają też nieatrakcyjnego żółtego zabarwienia, co wymaga zastosowania dedykowanych dla tego problemu produktów pielęgnacyjnych jak np. szamponów do siwych włosów.
Zmiana koloru włosów jest zewnętrznym symptomem fizjologicznych przemian zachodzących w strukturze włosa. Proces siwienia, o ile nie przyspieszyły go złe nawyki lub chroniczny stres, rozpoczyna się około 30. roku życia. Może nastąpić to później w zależności od uwarunkowań genetycznych. Polega on na spadku poziom produkowanej melaniny – barwnika odpowiedzialnego za nadanie włosom konkretnej barwy. Proces ten jest następstwem osłabienia aktywności enzymów stymulujących produkcję melaniny w melanocytach. Jej brak sprawia, że nowo pojawiające się włosy przybierają kolor budulca włosa – keratyny, wpadającej w tony bieli, beżu a czasem nawet żółci. Złą wiadomością jest fakt, że siwienie jest niestety nieodwracalne i nawet odpowiednia pielęgnacja siwych włosów nie przywróci ich naturalnego koloru. Można jedynie podjąć kroki w celu opóźnienia zagęszczania srebrnych pasm. Choć siwienie jest naturalnym zjawiskiem, jego wczesne nasilenie powinno wzbudzić Twoją czujność. Jeżeli w wieku 20-25 lat pojawia się niepokojąco dużo siwych włosów, być może cierpisz na deficyt pewnych witamin i mikroelementów lub prowadzisz niezdrowy tryb życia.
Bez względu jednak na nasz stosunek do srebrnych nitek we włosach, warto zapoznać się z podstawami pielęgnacji siwych włosów ze względu na ich specyficzną budowy oraz nietypowe potrzeby. U jednych siwe włosy mogą być cieńsze, u innych - zacząć się kręcić. Wszystkie łączy natomiast to, że pozbawione naturalnego barwnika są w szczególności narażone na szkodliwe działanie promieni UV. Niekiedy nabierają też nieatrakcyjnego żółtego zabarwienia, co wymaga zastosowania dedykowanych dla tego problemu produktów pielęgnacyjnych jak np. szamponów do siwych włosów.
Czynniki wpływające na przyśpieszenie siwienia:
- niedobór witamin z grupy B, przede wszystkim B12, B7 (biotyna), B9 (kwas foliowy), B5 (kwas pantotenowy),
- niedostateczna ilość żelaza, cynku, miedzi, jodu i selenu,
- chroniczny stres,
- palenie tytoniu,
- problemy zdrowotne (nadczynność tarczycy, cukrzyca, problemy z nerkami, zaburzenia krążenia, szereg chorób genetycznych, a nawet problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa),
- nieprawidłowe przyzwyczajenia jak brak ruchu fizycznego, niedobór snu, przepracowanie, niewłaściwe odżywianie.
Wskazówka: co spowalnia siwienie? Nie powinno budzić zdziwienia stwierdzenie, że podstawą jest zdrowy, higieniczny tryb życia oraz zbilansowana, bogata w składniki odżywcze dieta.
O pielęgnacji siwych włosów należy mówić, a przede wszystkim ją wdrożyć w sytuacji kiedy siwe włosy stanowią więcej niż 60% wszystkich włosów. Często są one wysuszone za sprawą spadku wraz z wiekiem aktywności gruczołów łojowych. Prowadzi to do zwiększonej podatności na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tą przypadłością siwych włosów warto wdrożyć program pielęgnacyjny uwzględniający potrzeby suchych włosów. Pozwoli on w pewnym stopniu wyeliminować problem ukruszonych lub rozdwojonych końcówek, które na siwych włosach są znacznie bardziej widoczne. Innym sposobem na utrzymanie zadbanej fryzury jest regularne odwiedzanie fryzjera, który podetnie zniszczone końcówki. Pielęgnacja siwych włosów obejmuje:
- Mycie włosów: czynność ta powinna być wyjątkowo delikatna z racji na specyficzną budowę siwego włosa oraz jego podatność na uszkodzenia. Wskazane są nieinwazyjne, łagodne szampony np. te przeznaczone dla dzieci.
- Odżywki: zawierające silikony zabezpieczą końcówki włosów przed uszkodzeniami i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
- Płukanki: specjalnie przeznaczone dla siwych włosów mają na celu przyciemnienie ich. Są alternatywą dla farbowania i w przeciwieństwie do niego, korzystnie wpływają na kondycję włosów, dodając im objętości i zdrowego połysku. Oprócz gotowych produktów ze sklepów można samemu pokusić się o stworzenie płukanki np. z łupin orzecha włoskiego, rumianku, lawendy, a nawet wody po gotowaniu ziemniaków.
- Maski: o zbalansowanym składzie, opartym na humektantach (nawilżaczach) i emolientach (substancjach hydrofobowych) są pomocne w pielęgnacji siwych włosów. Pierwsze odżywią i nawilżą włosy, a drugie pozwolą na dłużej zatrzymać wilgoć wewnątrz struktury włosa.
- Ochrona UV: jest szczególnie ważna podczas utraty melaniny, która pełni rolę naturalnej tarczy ochronnej. Im mniej barwnika, tym włosy podatniejsze na uszkodzenia przez promienie słoneczne. Przed wyjściem na słońce nie zapominaj o kosmetykach z filtrem UV lub w przypadku ich braku - nakryciu głowy.
Siwe włosy mają tendencję do odbarwiania i przyjmowania nieatrakcyjnego żółtego odcienia. W celu zapobiegania nieestetycznemu efektowi warto od czasu do czasu włączyć do pielęgnacji siwych włosów specjalne produkty, jak srebrne czy fioletowe szampony oraz płukanki do siwych włosów. Srebrne i fioletowe szampony neutralizują żółte tony, nadając włosom chłodnego, srebrnego połysku. Należy jednak uważać na częstotliwość ich stosowania. Aplikowane na włosy zbyt często mogą spowodować zmianę ich barwy na fioletową.
Tym kobietom, które pragną odzyskać swój naturalny kolor, sugeruje się użycie odsiwiaczy – preparatów, działających na poziomie strukturalnym włosa. Technologia ta stopniowo przywraca naturalny lub bliski naturalnemu kolor, o ile nie była nim czerń. Wskutek reakcji z udziałem tlenu dochodzi do odbudowania pigmentów. Czynność tę co kilka tygodni należy powtórzyć dla podtrzymania efektu.