Uśmiechnięta kobieta o blond włosach
Koloryzacja | Jaki kolor włosów

Twoja osobista karta barw: jaki kolor włosów wybrać?

Kolory mają wyjątkową moc i rozświetlają nasze życie. To stwierdzenie okazuje się szczególnie prawdziwe w odniesieniu do koloru włosów - gdy masz ochotę na zmianę wyglądu, natychmiast wpadasz na pomysł koloryzacji. Chociaż wybór jest spory, pamiętaj, że nie wszystkie kolory pasują do konkretnego typu urody. Łatwo sie o tym przekonasz. Zapraszamy do gry w kolory, dzięki której poznasz zależność pomiędzy kolorem włosów a typem urody.

 

Jesteś Panią Wiosną, Latem, Jesienią, czy Zimą? Odpowiedź nie zależy wyłącznie od Twojego pochodzenia i karnacji skóry. Z pewnością niejeden raz zadawałaś sobie pytanie: "Jaki kolor włosów do mnie pasuje?". Znajomość własnego typu kolorystycznego jest z pewnością przydatna - nikt nie chce przecież wyglądać na osobę zmęczoną, bladą czy starszą niż jest, tylko ze względu na niewłaściwy dobór koloru włosów. Poniższe opisy typów kolorystycznych pomogą Ci odkryć odcienie, które pasować będą nie tylko do fryzury, ale także do Twojej cery.

Jaki kolor włosów dla Pani Wiosny

Uśmiechnięta kobieta czesząca swoje włosy
© Shutterstock

Karnacja: Skóra wiosennego typu urody jest jasna, gładka, o złocistożółtym lub brzoskwiniowym zabarwieniu. Pani Wiosna łatwo się rumieni i często posiada piegi.
Kolor oczu: oczy mają jasne kolory – od niebieskiego po zielony. Tęczówkę często otaczają złote kropki.
Kolor włosów: Pani Wiosna jest na ogół blondynką. Jednak ten typ urody jest czasem spotykany także u osób o włosach ciemnych lub rudych.
Jakie kolory włosów dla Pani Wiosny: Natura otacza ten typ urody złotą tarczą, o czym warto pamiętać podczas doboru koloru włosów. Z tego względu powinnaś unikać tonów popielatych i stawiać jedynie na ciepłe odcienie. Jaki kolor włosów wybrać? Idealne dla Ciebie będą złociste i miodowe blondy, złociste brązy, miedź oraz ciepłe jasne czerwone odcienie, takie jak złocista czerwień czy truskawkowy blond. Do twarzy będzie Ci także w odcieniach brązu – od ciepłego jasnego, po średni. Zadbaj o to, by kolor nie był zbyt ciemny, gdyż taki radykalny styl pasuje jedynie chłodnym typom urody.

Jaki kolor włosów dla Pani Lata

Blondynka w koku i okularach przeciwsłonecznych
© Shutterstock

Karnacja: Pani Lato ma różowy odcień skóry wpadający w lekko chłodne tony: niebieskie i fioletowe.
Kolor oczu: Oczy letniego typu urody są niebieskie, niebieskozielone lub zielone. Czasami panie lato mają także oczy brązowe z niebieskimi, szarymi lub zielonymi nutami.
Kolor włosów: Ten typ urody jest charakterystyczny dla blondynek i brunetek. Popielata baza koloru może sprawiać wrażenie zbyt mało wyrazistej.
Jakie kolory włosów dla Pani Lata: srebrne lub popielate pasma doskonale rozświetlą włosy, którym często brakuje blasku. Pasma ciemniejsze o ton lub dwa podobnie ożywią włosy.

Jeżeli zdecydujesz się na zmianę koloru włosów, wybierz popielaty blond, popielaty brąz lub platynowy blond. Sięgajac po czerwienie, dobieraj te z niebieskimi akcentami, jak bordo czy fiołkoworóżowy. Unikaj czerwonych odcieni w tonacjach mahoniu, miedzi i złocistych blondów. Te kolory włosów z Twoim typem urody nie współgrają.

Jaki kolor włosów dla Pani Jesieni

Kobieta we fryzurze afro
© EyeEm

Karnacja: Kolor skóry Pani Jesieni może być jasny, choć miewa również ciemnobrązowe tony. Skóra u osób o tym typie urody ma żółtawą, złotą poświatę i często bywa problematyczna. To stosunkowo rzadki rodzaj skóry, spotykany u mieszkańców Afryki, Azji i południowej Europy.

Kolor oczu: Oczy mają wszystkie odcienie zieleni, błękitu i turkusu. W rzadkich przypadkach mogą byc także jasnoniebieskie.

Kolor włosów: Włosy mogą być ciemnobrązowe z czerwonymi tonami lub czerwone w odcieniach od miedzi, po mahoń.

Jakie kolory włosów dla Pani Jesieni: Podkreśl swój naturalny kolor włosów ciepłymi czerwonymi i miedzianymi tonami. Wszystkie ciepłe odcienie brązu, jak złocisty brąz, miedziane złoto, czy orzech będą Ci także sprzyjać.

 

Jeżeli naprawdę chcesz stać się blondynką, sięgnij po złote odcienie blondu. Popielaty blond nie pasuje do jesiennego rodzaju skóry. Rozsądną alternatywą będą pasemka w odcieniach złotego blondu lub miedzianej czerwieni. Pasemka blond będą natomiast wyglądać sztucznie.

Jaki kolor włosów dla Pani Zimy

Kobieta w ciemnych włosach z grzywką
© EyeEm

Karnacja: Skóra zimowego typu urody może być bardzo jasna i czasami widoczne są pod nią zielone żyłki. Charakterystyczne dla tego rodzaju skóry są niebieskie tony. Jest to dość powszechnie wstępujący na świecie typ urody. Należą do niego zarówno mieszkańcy Afryki, Azji, jak i południowej Europy.
Kolor oczu: Ciemny brąz, szary, mroźny niebieski lub intensywnie zielony kolor oczu, silnie kontrastujący z białkiem oka.
Kolor włosów: Naturalny kolor włosów oscyluje wokół czerni i granatowej czerni oraz brązu, od średniego po ciemny. .
Jakie kolory włosów dla Pani Zimy: Głębokie odcienie włosów osób o tym typie urody naturalnie go ocieplają. Dlatego w tym przypadku, dla dodania połysku wystarczy systematyczne stosowanie odżywki. Jeżeli jednak chcesz podkreslić naturalny kolor włosów, zrobisz to, nadając im niebiesko-czarny połysk. Bakłażan i mahoń podkreślą czarne włosy. Dobierając farbę do włosów zgodnie z typem urody, podkreślisz naturalne piękno włosów i dodasz im połysku.

Wskazówka

Najlepszym sposobem określenia rodzaju cery jest zaczesanie włosów do tyłu i narzucenie białego ręcznika na szyję i ramiona. Teraz wystarczy spojrzeć w lustro - jeżeli skóra będzie wydawała się żółta, oznacza to że masz ciepłą karnację. Natomiast chłodne typy skóry wydadzą się niebieskawe. Dzięki temu testowi szybko dowiesz się, jaki kolor włosów do ciebie pasuje.